Bratislava 11.júna (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) SR na svojom dnešnom zasadnutí odporučila kabinetu zaujať nesúhlasné stanovisko k dvom poslaneckým návrhom, ktoré by mali s účinnosťou od 1. januára budúceho roka novelizovať zákon o verejnej službe.
Poslanci nimi mienia rozšíriť okruh verejných zamestnancov, ktorí sú odmeňovaní podľa zvýhodnenej platovej tabuľky pedagogických pracovníkov, aj o odborných zamestnancov poradenských a preventívnych zariadení a zamestnancov, zaoberajúcich sa odbornou činnosťou v oblasti geológie, ochrany životného prostredia a odpadového hospodárstva.
Ako povedal na stretnutí s novinármi po rokovaní LRV jej predseda a zároveň podpredseda vlády SR Ľubomír Fogaš, prijatie týchto návrhov by znamenalo, že sa bude postupne vytvárať úplne iná filozofia, než bola zákonom pôvodne založená. S návrhmi preto nesúhlasí ani rezort práce. "Sme presvedčení, že zákon o verejnej službe treba nechať istý čas pôsobiť a až potom vyhodnotiť jeho aplikáciu v praxi a na základe toho rozhodnúť, ako ďalej," povedal vicepremiér.
Rovnaké stanovisko zaujali legislatívci aj v prípade poslaneckého návrhu na zmenu zákona o štátnej službe, ktorého cieľom je stanoviť osobitný režim pre Kanceláriu verejného obhajcu práv a jej zamestnancov a vyňať ju zo všeobecnej pôsobnosti Úradu pre štátnu službu (ÚŠS) SR. Podľa Ľ. Fogaša je namieste snaha posilniť nezávislosť ombudsmana, ale mali by sa hľadať skôr iné riešenia. "Dnes už máme samostatné kancelárie viacerých inštitúcií, ktoré tiež plnia úlohu úradu štátnej služby, a nevidím priestor na ďalšie rozširovanie takýchto výnimiek," vysvetlil stanovisko rady. Členovia LRV navyše vo viacerých prípadoch vzniesli námietky, že pracovníci kancelárie ombudsmana nebudú realizovať žiadne správne konanie, ani prijímať rozhodnutia, a teda ich postavenie v pozícii štátnej služby nemôže činnosť samotného ochrancu práv ohroziť. Ľ. Fogaš zároveň upozornil, že nároky na osobitný režim by si mohli v budúcnosti robiť aj ďalšie inštitúcie, napríklad Úrad pre štátnu pomoc alebo regulačné úrady, ktoré majú takisto nezávislé postavenie. "Myslím si, že je skôr treba dôsledne premyslieť vzťahy medzi ÚŠS a samotnými kanceláriami, ktoré majú takéto osobitné postavenie tak, aby autonómnosť rozhodovania ich vedúcich funkcionárov mohla byť v súčinnosti a mohli plnohodnotne vykonávať svoju pôsobnosť," zdôraznil.
LRV odporučila vláde vysloviť nesúhlas aj s návrhom zákona Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci a bývanie, ktorý predpokladá vypustenie Štátneho fondu rozvoja bývania zo zákona o zrušení niektorých štátnych fondov z roku 2001. Podľa pôvodného scenára reformy verejných fondov má byť tento fond zrušený ako posledný k 1. januáru budúceho roka. Ľ. Fogaš odôvodnil postoj legislatívcov tým, že v súčasnom období nie je možné zasahovať do tak čerstvého zákona a najmä v období, keď sa už pripravujú podklady pre rozpočet v budúcom volebnom období. "Ja osobne sa domnievam, že tento fond mohol zostať zachovaný po dlhší čas, než predpokladá zákon, ale ministerstvo financií dnes kabinetu odporúča, aby s poslaneckým návrhom nesúhlasila," konštatoval vicepremiér.
* san gl