BRATISLAVA. Bol to rok zlučovania sa, zánikov, odchodov a predajov, zhodli sa piati porotcovia ankety SME, ktorá udalosť bola pre mediálny trh v roku 2010 zlomová.
Urýchlené spojenie Dočasná riaditeľka RTS Miloslava Zemková, šéf televízie Joj František Borovský, mediálny analytik a riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš, predseda predstavenstva vydavateľstva Petitpress (vydáva aj denník SME) Alexej Fulmek a prezident Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc Václav Mika rozhodli, že najvýznamnejšou zmenou je vznik jedného verejnoprávneho média RTS. Zo svojich štyroch nominácií ho považovali za top udalosť.
„Zlúčením rozhlasu a televízie ušetrí štát len v roku 2011 najmenej 1,65 milióna eur,“ od začiatku zdôvodňoval urýchlený krok minister kultúry Daniel Krajcer z SaS.
Hlasovanie Zlúčenie SRo a STV do RTS; Výsledky júnových volieb, zloženie novej vlády, odchod novinárov do štátnej služby, a vládne opatrenia, ktoré sprístupnili aj všetky zmluvy; Zmeny vo vedení televízie Markíza, odchod Václava Miku z kresla riaditeľa; Predaj Azetu vydavateľstvu Ringier.
Najväčšie obavy zo zmeny, proti ktorej sa ozývali poslanci OKS, ale aj KDH, sú zo zadlženej a nefunkčnej STV, ktorá by mohla so sebou stiahnuť aj stabilizovaný rozhlas.
Za dočasnú riaditeľku RTS vymenoval predseda parlamentu v sobotu Miloslavu Zemkovú. Na tom, kto povedie spojené médium v najbližších rokoch, sa koaličné strany ešte nedohodli.
Novinári migrovali Po zmene vlády odišli robiť hovorcov známi novinári ako Rado Baťo, Gábor Grendel či Martin Jaroš.
Personálne zmeny sa diali aj v televíziách, Václava Miku, generálneho riaditeľa Markízy, vystriedala dovtedajšia programová riaditeľka Zuzana Ťapáková.
Programový riaditeľ Joj František Borovský sa stal jej generálnym riaditeľom.
V januári opustila redakciu Reportérov na STV Martina Kubániová potom, čo jej šéf STV stopol reportáž a nepredĺžil zmluvu. Aj redaktorka Joj Jana Krescanko–Dibáková upozornila, že jej zastavili príspevok.
Šípoš okrem zmeny vlády považuje za veľmi dôležité aj personálne a vlastnícke zmeny v denníku Pravda a „nejasný, no viditeľný“ vplyv firmy J&T na denník.
V roku 2010 sa skončila najdlhšie vysielaná zábavná relácia Aj múdri schybí na Markíze či Svet Tomáša Hudáka na internetovej TV SME.
Markíza zrušila aj Paľbu, poslednú investigatívnu reláciu v elektronických médiách.
Spravodajská agentúra ČTK zrušila svoju slovenskú redakciu a šéf STV Štefan Nižňanský plánoval zrušiť Trojku.
Zemková mení vedenie
Zemková mení vedenie V spojenej televízii a rozhlase už nová riaditeľka vymieňa ľudí.
BRATISLAVA. V STV bude dnes rušno. Ráno sa stretne dočasná šéfka zlúčených verejnoprávnych médií Miloslava Zemková so Štefanom Nižňanským, ktorý ako šéf televízie končí.
Zemková v sobotu vymenovala za svojho zástupcu v televízii blízkeho spolupracovníka Ľuboša Machaja. Doteraz riadil program Slovenského rozhlasu.
„Preberacie protokoly sú pripravené. Ďalšie pôsobenie Štefana Nižňanského je na personálnom oddelení a právnikoch,“ povedal hovorca STV Peter Susko.
Machaj ide do zadlženej televízie, ktorá čaká aj na peniaze na pôvodnú tvorbu. Pre pochybnosti o zmluvách jej minister kultúry Daniel Krajcer nevyplatil 10 miliónov eur.
„Ak bude čas, budú aj verejné vypočutia a predstavenia súčasných projektov financovaných zo štátneho rozpočtu,“ hovorí Machaj. Chce prehodnotiť cenotvorbu a vidieť presnejšie scenáre a rozpočty.
Rozhlas povedie doterajšia šéfka sekcie ekonomiky SRo Daniela Vašinová.
Čo ovplyvní mediálny trh aj v roku 2011
Hodnotí mediálny analytik Miroslav Kollár z Inštitútu pre verejné otázky.
Zlúčenie STV a SRo - Rok 2011 ukáže, či je aspoň teoreticky možné, aby narýchlo skonštruovaný projekt RTS uspel - ak nie, bude to posledný klinec do rakvy vysielania verejnej služby. Voľby 2010 - Pomerne značný prechod z novinárskeho brehu na hovorcovský môže ďalej znížiť beztak nie bohvieakú úroveň žurnalistiky u nás. Bude zaujímavé sledovať, ako sa bude meniť prístup vládnucich elít k novinárom, keďže sa dá očakávať nárast počtu konfliktov. Televízny líder - Zaujímavý bude najmä vývoj reklamných príjmov oboch televízií, kde nastal v roku 2010 asi najzásadnejší zlom. Koniec investigatívy - Priestor na obnovu investigatívy vidím v RTS - v závislosti od obsadenia a záujmov nového manažmentu. Ak pôjde o očakávanú politickú nomináciu, zabudnime na investigatívu. Zmeny vo vedeniach médií - Personálne zmeny v Markíze či TA3 neukazujú, že by sa na trendoch v televíziách malo niečo zmeniť. Zaujímavé bude, kto vytvorí manažment RTS. Spoplatnenie obsahu médií na webe - Vzhľadom na rozsah a kvalitu originálneho obsahu slovenského webu som skeptický vo vzťahu k ochote spotrebiteľov platiť za obsah. Odchod ČTK a zmena TASR - Od budúcnosti TASR bude závisieť, či sa podarí narovnať štátom deformovaný trh agentúrneho spravodajstva na Slovensku.
Čo považujete za mediálnu udalosť roka?
Gabriel Šípoš, mediálny analytik, šéf Transparency International
Pre mňa je to výsledok volieb, a to v dvoch smeroch. Víťazstvo proreformnej koalície zlákalo veľa novinárov, vrátane absolútnej špičky, prejsť do služieb vlády, ako napríklad Rado Baťo, Gábor Grendel či Martin Jaroš. Druhým dôsledkom volieb bolo presadenia balíčka transparentnosti fungovania vlády, konkrétne pre média veľmi zaujímavého zverejňovania zmlúv, čo následne novinári aj využívali - kauza Hayekovci, Vážneho PR zmluvy na ministerstve dopravy s TA3.
František Borovský, generálny riaditeľ televízií Joj a Joj Plus
Pre nás ako komerčnú televíziu to boli personálne zmeny v televízii Markíza a odchod Vaša Miku z postu generálneho riaditeľa. Naštartovalo to zmeny u lídra, ktoré nebudú podľa mňa končiť iba touto výmenou na najvyššom poste. Následne to boli avizované zmeny verejnoprávnych médií, ktoré majú STV priniesť ďalšiu zmenu, otázne je, kto sa pod ňu podpise a kto ju vlastne zrealizuje, nakoľko na tak malom trhu je absolútny nedostatok ľudí, ktorí nechcú iba rozprávať ale aj reálne niečo uskutočniť.
Miloslava Zemková, generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu
Bol to zákon o Rozhlase a televízii Slovenska. Začali to povolebné diskusie o oprávnenosti existencie vysielateľov verejnej služby, nasledovala konferencia s medzinárodnou účasťou v rozhlase. A legislatívny projekt ministra kultúry bol tou udalosťou, ktorá potom dosť zatriasla našou brandžou - teda aspoň mentálne. Prečo? Lebo spustí veľkú zmenu v mediálnom priestore a nielen verejnoprávnom. Dúfam, že rozhlas ostane pevným prvkom skladačky a že prípadné turbulencie sa neodrazia na jeho programovej skladbe.
Václav Mika, prezident Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc
Ako človek z audiovízie a úradujúci prezident asociácie som viac naklonený sledovať priestor rozhlasového a televízneho trhu. Ten rádiový bol tento rok bez akýchkoľvek významných zmien. Na televíznom trhu sú azda dve udalosti. Nový zákon o Rozhlase a televízii Slovenska a s tým spojené očakávané zmeny a potom téma personálnych zmien v Markíze a následne v Nove a manažmente CME.
Alexej Fulmek, predseda predstavenstva vydavateľstva PetitPress
Za udalosť roka považujem nedávnu akvizíciu internetového portálu Azet spoločnosťou Ringier. O portál Azet malo záujem aj naše vydavateľstvo, ale vzhľadom na to, že prevádzkujeme tretí najväčší slovenský server Sme online, bola naša motivácia a chuť zaplatiť vysokú cenu za Azet nižšia ako to bolo v prípade Ringieru. Vydavateľstvo číslo jeden na slovenskom trhu kúpilo portál číslo jeden na internete a to je vždy dobré, pretože to napomáha konsolidácii mediálneho trhu a zvyšuje našu motiváciu.