Agentúrne spravodajstvo sme o 20:05 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Slovenská televízia sa včlenila do Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v kritickom stave, zhodnotila v utorok týždeň po spojení médií ich dočasná šéfka Miloslava Zemková.
Záväzky televízie sú vyše 43 miliónov eur, v manažmente pracovalo nadbytočne približne štyridsať ľudí z deväťdesiatich a STV podpísala viacero nevýhodných zmlúv, hodnotí Zemková.
„Každý deň vyskočia nové zistenia, ako sú napríklad telefóny bez limitov, ako sú náhrady nad Zákonník práce a dokonca aj nad kolektívnu zmluvu, ale aj autá na súkromné účely, či výkony nekryté rozpočtom a faktúry bez právneho titulu."
Zemková sa obáva aj exekúcie po prehratom spore so spoločnosťou Omega plus. Tej má televízia zaplatiť asi 6 miliónov eur. Exekútor dostal v decembri pokyn konať.
Volvo na doma i na prácu Čo urobia RTVS otvorene
RTVS stiahne sedem žalôb za výroky v novinách; zmluvu na hokejové majstrovstvá sveta zverejnia zajtra, zmluvu s Towercomom na digitálne vysielanie zatiaľ nezverejnia; Machaj pripúšťa skrátenie vysielania STV.
Zástupca riaditeľky pre televíziu Ľuboš Machaj zasa odkryl výhody exriaditeľa STV Štefana Nižňanského. Využíval podľa neho dve požičané limuzíny Volvo výmenou za reklamný čas.
„Boli veľké, sú odstavené v garáži, vodiča sme presunuli. Volvá sú požičané do roku 2013. Prvé používal pán Nižňanský a druhé tiež pán Nižňanský. Jedno na osobné a jedno na pracovné účely," povedal Machaj.
„Odmietam také hlúposti, ako telefóny bez obmedzení a zneužívanie áut na súkromné účely. Všetko sa dialo v súlade so zákonom a internými predpismi STV," reagoval pre TA3 Nižňanský.
Smiešne správy Správy Slovenskej televízie podľa poverenej šéfky spravodajstva STV Anny Sámelovej nie sú kvalitné a potrebujú zásadnú reformu akou prešlo aj spravodajstvo rozhlasu od roku 2006.
„Je smutné, ak spravodajstvo, ktoré by malo byť informačným kreditom toho, čo sa udialo doma a vo svete, je väčšinovému divákovi na smiech," povedala.
Doterajšia šéfka spravodajstva Slovenského rozhlasu kritizuje výber správ, ich neaktuálnosť a meškanie dôležitých tém. „Spravodajstvo nemá byť predĺženou rukou straníckych sekretariátov, ani ústredných orgánov, ani ústavných činiteľov," hovorí Sámelová.
„Televízia musí vychovať novinárske osobnosti, ktoré keď vstúpia do miestnosti, tak s nimi príde rešpekt inštitúcie, rešpekt značky, ktorú reprezentujú. Značka STV je na smiech," vysvetlila Sámelová.
Zemková: Za politikmi nepôjdem
Dočasná riaditeľka RTVS MILOSLAVA ZEMKOVÁ predloží projekt, či bude kandidovať, ešte zvažuje.
Povedali ste, že poslanci môžu mať pri voľbe problém s vaším menom. Prečo?
„To je jednoduché, pretože nepatrím žiadnej politickej strane."
Nemá byť riaditeľ RTVS nezávislý?
„Parlament sa správa politicky, má na to právo. Bola som proti voľbe v parlamente. Aj to je môj drobný mínus."
Ak budete kandidovať, budete politikov musieť presvedčiť.
„Riaditeľ inštitúcie nemôže obiehať politické strany. Možno je to môj ďalší hendikep, chodenie po sekretariátoch strán. Ani mi to nejde a robiť to nebudem."
Je tu ešte priestor pre iného straníckeho kandidáta?
„Určite je."
Koľko bude potrebovať RTVS ročne na fungovanie?
„Približne sto miliónov eur. Viem, že pán Nižňanský chcel len pre STV túto sumu, ale je to nadbytočné."
V rozhlase ste skončili predčasne. Podarilo sa vám naplniť projekt?
„Situácia tam bola podobná ako teraz v televízii. Nevýhodou predčasného konca je, že som nespravila odpočet. Projekt je však splnený. Rozhlas je najdôveryhodnejším médiom na Slovensku. Bola to výzva dokázať, že aj verejnoprávne médium sa vie správať zodpovedne, nie je kvalifikované ako čierna diera a má stabilnú počúvanosť."