Z niektorých príjmov vám tento rok zostane menej ako vlani. Jedna vec sa však nezmení. Z práce na dohodu sa odvody neplatia.
Prvé zmeny v sociálnom a zdravotnom poistení po nástupe vlády Ivety Radičovej obišli prácu, ktorá má doplnkový charakter. Druhá vec je, že takýto právny vzťah často nahrádza pracovný pomer.
V decembri poisťovňa registrovala 591 344 takzvaných dohodárov. Ich počet sa mení každý mesiac. V novembri šlo o vyše 600-tisíc osôb. Ministerstvo práce túto štatistiku sleduje. „Ak sa ukáže, že dohôd pribúda, určite pristúpi k účinným opatreniam, aby nárastu počtu dohodárov zamedzilo,“ povedala jeho hovorkyňa Slavomíra Sélešová.
Prvý pokus nevyšiel Pôvodný návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložil minister Jozef Mihál, nerobil rozdiel medzi pracovnoprávnymi vzťahmi. Za zamestnanca považoval každého, kto má nárok na zdaňovaný príjem zo závislej činnosti. Na vládu však prišiel „očistený“ od dohodárov.
„Je zhoda, že nebudeme odvodmi zaťažovať prácu. Zvyšovanie odvodového zaťaženia neprichádza do úvahy,“ oznámila premiérka koncom augusta.
Keby na dohodu pracovali iba dôchodcovia a študenti, koalícia by pravdepodobne neotáľala. Jej rozhodnutie však svedčí o tom, že zaťaženie odvodmi by postihlo aj mnohých ľudí, ktorí by inak boli nezamestnaní.
Zaťaženie spotreby, ktoré zvolila ako riešenie, sa dotkne všetkých bez rozdielu.
Odvody robia veľa Prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka hovorí, že dohoda o vykonaní práce je vhodná najmä na jednorazovú výpomoc – napríklad lektorská činnosť, spracovanie účtovných podkladov. Dohoda o pracovnej činnosti má zasa uplatnenie v sezónnych prevádzkach a opakujúcich sa službách ako upratovanie.
Firme sa vtedy neoplatí prijať človeka do pracovného pomeru. Dôvodom sú odvody. „Celková cena práce na dohodu je nižšia ako v prípade pracovnej zmluvy,“ dodáva Sirotka.
Zástupcovia zamestnávateľov patrili k najväčším kritikom Mihálovho návrhu. Zníženie odmeny dohodára o odvody by podľa nich bolo skoro likvidačné. Národná banka Slovenska však vhodne poznamenala, že by mohlo viesť aj k obchádzaniu odvodového systému.
Je to čierna práca? Keď bývalá vláda vo veľkom novelizovala Zákonník práce, obnovila dohodu o pracovnej činnosti a rozšírila dohodu o vykonaní práce z 300 na 350 hodín ročne. Platí to od 1. septembra 2007.
Odbory boli vtedy proti, dnes sú tiež. „Určite by som zaviedol odvody pri všetkých typoch práce,“ tvrdí predseda Odborového zväzu Kovo Emil Machyna.
Sirotka si myslí, že práve to by mohlo viesť k „čiernej práci“. „Je však i v záujme dohodára, aby pristupoval k dohodám vtedy, ak má aj príjem, ktorý sa mu započítava napríklad do starobného dôchodku.“
Zamestnanie je istejšie
Dohodár nemá práva zamestnanca. Firma sa ho môže zbaviť výpoveďou bez uvedenia dôvodu.
BRATISLAVA. Pracovná zmluva alebo niektorá z dohôd? Zamestnaný človek je v tomto ohľade na tom lepšie.
Čo musí byť na papieri Dohoda musí mať písomnú formu, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť úloha alebo rozsah práce v hodinách, odmena, termín odovzdania. V ostatných dohodách musí byť druh práce, odmena, rozsah pracovného času a obdobie trvania.
V zásade nezáleží na tom, či má zmluvu na neurčitý čas, na určito, alebo na kratší pracovný čas. Zákonník práce mu garantuje minimálnu mzdu, dovolenku, výpovednú lehotu, odstupné. Takzvaný dohodár takéto práva nemá.
K štandardu zamestnanca patrí aj to, že zamestnávateľ ho nemôže vyhodiť bez uvedenia dôvodu. Výnimkou je len pracovný pomer v skúšobnej lehote. Písomné oznámenie o jeho skončení treba druhej strane doručiť aspoň tri dni vopred.
V dohode o pracovnej činnosti alebo o brigádnickej práci možno zaznamenať aj spôsob jej skončenia. Ak k tomu nedošlo, možno ju skončiť aj výpoveďou bez uvedenia dôvodu. Rozdiel je len v dĺžke výpovednej lehoty.
Dohodár má 15-dennú výpovednú lehotu. Plynúť začne dňom doručenia výpovede.
Tri druhy,rôzne pravidlá
Zamestnávateľ musí zo zásady zabezpečovať svoje potreby ľuďmi v pracovnom pomere. Iba výnimočne môže využívať dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
O vykonaní práce
Práca je vymedzená výsledkom, teda splnením úlohy. Predpokladaný rozsah práce (úlohy) na jednu dohodu je obmedzený na 350 hodín ročne.
Pri viacerých dohodách u jedného zamestnávateľa sa hodiny sčítajú, takže nesmie ísť o viac ako 350 hodín ročne.
O pracovnej činnosti
Ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, je obmedzená na 10 hodín týždenne,
S jedným človekom môže firma uzatvoriť aj viac dohôd, ale musí ísť o činnosti spočívajúce v prácach rôzneho druhu. Napríklad zakladanie spisov, korešpondencia, pripravenie pohostenia sú síce rôzne činnosti, ale patria do jedného druhu (sekretárka).
Ak spôsob ukončenia dohody nevyplýva z jej písomnej formy, je možná aj výpoveď bez uvedenia dôvodu.
O brigádnickej práci
Ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce, ale je určená iba študentom. Neoddeliteľnou súčasťou dohody je potvrdenie o návšteve školy.
Rozsah takejto práce v priemere nesmie prekročiť polovicu základného týždenného pracovného času. Maximum je 20 hodín týždenne.
Aj túto dohodu možno skončiť výpoveďou bez uvedenia dôvodu.
Darí sa im, sú pružné
Príjem z práce na dohodu nezakladá účasť na sociálnom poistení. To znamená, že neumožňuje vznik nároku na dávky ani sa nepremietne do ich výšky. Napriek tomu je v takomto vzťahu takmer 600-tisíc ľudí. Prečo?
1. Každý príjem na prilepšenie je vhodný.
Ekonomika vysiela signály oživenia, priemyselná produkcia aj tržby v tomto odvetví rastú, ale v štatistike zamestnanosti sa to zatiaľ neprejavilo. Miera evidovanej nezamestnanosti stagnuje, minulý rok neklesla pod 12 percent. Úrady práce evidujú 328-tisíc ľudí, ktorí môžu okamžite nastúpiť do zamestnania, ale v ponuke majú iba 7800 voľných pracovných miest.
2. Počet nie je až na výnimky obmedzený.
Dohoda o vykonaní práce má limit 350 hodín ročne, dohoda o pracovnej činnosti 10 hodín týždenne, ale počet takýchto pracovnoprávnych vzťahov nie je obmedzený. Výnimkou je len prípad, keď ich má človek viac u jedného zamestnávateľa. Dohody o vykonaní práce sa vtedy sčítajú, dohody o pracovnej činnosti sa zasa musia líšiť druhom práce.
3. Prejavili sa obmedzenia reťazenia zamestnania na určitý čas.
Od septembra 2007 šlo takýto pracovný pomer predĺžiť alebo opätovne dohodnúť iba raz za tri roky, od marca 2010 platí, že to ide dva razy za dva roky (nad tento rámec iba v konkrétnych prípadoch, napríklad nával práce). Tam, kde to dovoľuje charakter a rozsah práce, si zamestnávatelia zachovali flexibilitu. Činnosti, na ktoré sa im neoplatí mať zamestnanca, zabezpečujú na dohodu.
4. Z dohodnutej odmeny sa odvádza iba daň z príjmov vo výške 19 percent.
Takýto príjem sa vždy - bez ohľadu na jeho výšku - zdaní preddavkom. Kto pracuje na dohodu iba u jedného zamestnávateľa, môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v pomernej mesačnej sume (od 1. januára 2011 ide o 296,60 eura mesačne). Preddavok sa potom zníži o túto sumu.
Ak základ dane je nula (odmena mínus nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka), preddavok je tiež nula a príjem dohodára je zdanený, vysvetlila Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva.
5. Zdravotné poistenie sa z dohody neplatí.
Človek, ktorý nemá nič iné ako prácu na dohodu (nie je zamestnanec ani povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba), ani nie je poistencom štátu, musí platiť odvody do zdravotnej poisťovne iba ako samoplatiteľ. Zo samotnej dohody neplatí nič.
6. Odvody do Sociálnej poisťovne platí len zamestnávateľ.
Práca na dohodu znamená povinnosť platiť poistné iba pre zamestnávateľa. A to na úrazové poistenie (pre prípad pracovného úrazu) a garančné poistenie (pre prípad platobnej neschopnosti). Spolu ide 1,05 percenta. Ale táto položka nie je na ťarchu zamestnancovi, povedala Jana Ďuriačová zo Sociálnej poisťovne.
7. Dohodár nemá žiadnu novú povinnosť.
Od 1. januára podliehajú odvodom ďalšie príjmy.
Na účely zdravotného a sociálneho poistenia je zamestnancom každý, kto má právo na pravidelný alebo nepravidelný zdaňovaný príjem, ale je niekoľko výnimiek. Jedna z nich sa týka práve „fyzickej osoby v právnom vzťahu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru“. Takejto osoby sa zmeny netýkajú.
8. Tento pracovný vzťah je nielen pre upratovačky a brigádnikov.
V niektorých odvetviach je dohoda často jedinou možnosťou, ako vykryť existenčný nedostatok ľudí. Pociťujú ho základné školy i obecné služby. Na dohodu pracujú učitelia v dôchodkovom veku i obecné opatrovateľky.
Dohoda oslobodzuje
Ľudí, ktorí využívajú zárobok na dohodu, sa netýkajú rôzne obmedzenia.
BRATISLAVA. Dohodári majú zvláštne postavenie. Netýkajú sa ich niektoré povinnosti ani zákazy. Pre každého je to niečo iné.
Študenti
Keď sa študent alebo absolvent školy zamestná najmenej na 150 dní alebo začne platiť odvody do Sociálnej poisťovne ako živnostník, automaticky vstúpi do dôchodkového systému. Od tohto momentu má šesť mesiacov na rozhodnutie, či bude mať účet aj v niektorej z dôchodkových správcovských spoločností.
Kto pracuje na dohodu, nemusí druhý pilier riešiť.
Rodičia
Dohoda už nepredstavuje komplikáciu pre ženy na rodičovskej dovolenke. V januári 2010 začalo platiť, že nesmú mať ani takýto pracovnoprávny vzťah, ak chcú dostávať rodičovský príspevok, ale už to neplatí. Na príjme nezáleží, rodič si môže vybrať spôsob zabezpečenia starostlivosti o dieťa.
Ľudia pred dôchodkom
Od 1. januára platí, že predčasný dôchodok bude dostávať iba ten, kto nemusí mať dôchodkové poistenie. To sú zamestnanci a všetky samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré musia platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Mať dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti je preto dovolené.
Dôchodcovia a ťažko zdravotne postihnutí
Od apríla by mali mať limit doplatkov na lieky. Ak parlament opäť prijme novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorú mu prezident vrátil, tento limit sa nebude vzťahovať na ľudí s dôchodkom vyšším ako 361,50 eura ani na osoby, ktoré majú príjem zo zamestnania či z podnikania.
Práca na dohodu bude výnimka.
Z jedného zamestnania by nemali byť štyri dohody
Ak sa na niekoľko činností uzavrie niekoľko dohôd, môže ísť o obchádzanie inštitútu pracovného pomeru.
BRATISLAVA. Dohody ako náhrada pracovného pomeru? Ministerstvo práce pripúšťa, že to ide, ale varuje pred takýmto riešením.
Predstavte si klasický pracovný pomer – 40 hodín týždenne. Ak sa druh práce rozdelí na niekoľko menších činností, výsledkom môžu byť napríklad štyri dohody o pracovnej činnosti po desať hodín týždenne.
Zákonník práce to umožňuje. Slavomíra Sélešová, hovorkyňa ministerstva, však tvrdí, že „vyvstáva problém, či nejde o umelé rozloženie činností tak, aby sa obišli ustanovenia o pracovnom pomere“.
Okrem toho dohody majú výnimočný charakter.
„Z tohto hľadiska nie je vylúčené, že by súd, ak by bol narušený výnimočný a doplnkový charakter takejto dohody, kvalifikoval súhrn týchto dohôd ako pracovný pomer,“ povedala Sélešová.