SME

Čo robia hovorcovia Ficovej vlády?

Riaditelia odborov komunikácie, mediálni poradcovia a hovorcovia politikov, ktorí po voľbách skončili, sa nestratili. Mnohí z nich si post hovorcu udržali, pracujú len na novom mieste.

Po odchode z miesta hovorkyne má viac času na čivavu Polly, ktorá v sobotu oslávila rok.Po odchode z miesta hovorkyne má viac času na čivavu Polly, ktorá v sobotu oslávila rok. (Zdroj: KATARÍNA KLIŽANOVÁ – RÝSOVÁ)

Riaditelia odborov komunikácie, mediálni poradcovia a hovorcovia politikov, ktorí po voľbách skončili, sa nestratili. Mnohí z nich si post hovorcu udržali, pracujú len na novom mieste.

Erika Adamová, Michal Kaliňák, podpredseda vlády pre menšiny

Bola prvou hovorkyňou a zároveň poradkyňou podpredsedu vlády pre ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča (Smer). Predtým vyučovala rómsky jazyk, k svojmu povolaniu sa vrátila aj po odchode z úradu vicepremiéra. Za jej pôsobenia na úrade dostali školy a inštitúcie, ktoré viedli jej rodinní príslušníci, štedré dotácie. Niekoľko mesiacov na to Adamová od Čaploviča odišla. Vystriedal ju súčasný hovorca ZMOS­u Michal Kaliňák.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Čižmáriková, ministerstvo zdravotníctva

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva a bývalá rozhlasová a televízna redaktorka skončila v bratislavskej Univerzitnej nemocnici. „Od roku 2004 som pôsobila v rozhlase a neskôr v STV ako redaktorka, ktorej témou bolo zdravotníctvo. Ponuka ministerstva iba potvrdila, že rezortu rozumiem. Post hovorkyne nemocnice je zase to miesto, kde by som chcela zostať dlhšie,“ povedala. Cestu, ako sa vrátiť do médií, nehľadala.

„Nemala som problém so zamestnaním. Je to skôr o vašej práci, kvalitách a vzťahoch. Chýba mi však rozhlas a mikrofón, najmä keď vidím témy v nemocnici, ktoré by sa dali spracovať na dlhšie príspevky. Z časového hľadiska to však nie je možné, mám mladú rodinu a aj môj partner je novinár, takže jeden z nás musel ustúpiť.“

Silvia Glendová, predseda vlády Erik Tomáš, ministerstvo vnútra

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa opozičnej strany Smer, ktorá štyri roky hovorila za vládu a bývalého premiéra Roberta Fica, je späť na svojom mieste hovorkyne strany. Vytlačila tak Katarínu Kližanovú–Rýsovú. Jej šéfa z komunikačného odboru Úradu vlády a bývalého moderátora Braňa Ondruša vystriedal Erik Tomáš. Kým Ondruš sa stal poslancom, nový šéf Glendovej a riaditeľ komunikačného odboru Smeru predtým pracoval ako hovorca pre ministra vnútra Róberta Kaliňáka zo Smeru.

Michal Jurči, ministerstvo spravodlivosti

Hovorcom ministerstva spravodlivosti zostal aj po zmene ministra Štefana Harabina za Vieru Petríkovú (obaja nominanti HZDS). V súčasnosti opäť pracuje pre Harabina, je hovorcom Najvyššieho súdu. S Jurčim prichádzajú novinári často do konfliktov pre malú ústretovosť, skladanie telefónov, kritiku položených otázok, či zverejňovanie odpovedí tak, že ich vydá v agentúrach, aby sa o otázkach jedného média dozvedeli aj ostatné.

SkryťVypnúť reklamu

Stanislav Jurikovič, ministerstvo dopravy

Na ministerstve dopravy sa v minulom volebnom období vymenilo niekoľko hovorcov. Mariána Jánošíka na niekoľko týždňov vystriedal bývalý moderátor Televíznych novín Markízy Ľubomír Karásek. Tretím hovorcom ministerstva sa stal bývalý hovorca bratislavského Starého Mesta a zlikvidovanej Európskej zdravotnej poisťovne, ktorú ovládala J&T.

„Ľutujem len jedno, že som nebol úplne celé funkčné obdobie,“ hovorí. Po odchode z ministerstva Jurikovič oddychoval. „V týchto dňoch sa práve rieši moje pôsobenie na magistráte hlavného mesta.“ Na ministerstvo by sa vrátil, ak by bola taká šanca.

Svoju budúcnosť v politike nevidí, pretože nie je politická strana na Slovensku, s ktorou by sa stotožnil. „Ponuky boli, ale ja som nikdy takéto ambície nemal a predpokladám, že ani mať nebudem. Strán je tu dosť a prehľad mám slušný, no všade je niečo, s čím sa stotožňujem, ale aj to, s čím nesúhlasím. A asi by mi chýbala stranícka poslušnosť.“

SkryťVypnúť reklamu

Peter Stano, Ján Škoda, ministerstvo zahraničných vecí

Spravodajca Slovenského rozhlasu Stano opustil médiá, aby sa stal hovorcom dlhoročného kariérneho diplomata, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (Smer). „Svoju prácu som vnímal ako odbornú, nie ako politickú. Pre politika by som hovorcu nešiel robiť. Nikdy som politické ambície nemal,“ hovorí. Na ministerstve pracuje Stano aj po zmene vlády. Prvý mesiac bol hovorcom, teraz pracuje na odbore štátov blízkeho a stredného východu.

Do diplomatických služieb odišiel pracovať aj Stanov predchodca a hovorca ešte prvého ministra zahraničných vecí Ficovej vlády Jána Kubiša. Škodu vymenoval v roku 2009 prezident Ivan Gašparovič za veľvyslanca v Španielsku.

Andrea Stoklasová, ministerstvo školstva

SkryťVypnúť reklamu

Moderátorka športových správ verejnoprávnej STV Andrea Stoklasová bola tvárou televízie a zároveň aj poradkyňou ministra školstva Jána Mikolaja. Ani jedna z troch strán - STV, ministerstvo školstva ani samotná Stoklasová nevideli nijaký problém v tom, že ako poradkyňa ministra z SNS zároveň vystupovala vo verejnoprávnej televízii.

Stoklasová riadila odbor masmediálnej politiky a spolu s hovorkyňou rezortu Danou Špankovou poskytovala vyjadrenia médiám. Po zmene vlády odišla z ministerstva robiť hovorkyňu do štátnej firmy Tipos.

Michal Stuška, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny

Na magistráte hlavného mesta skončil aj hovorca z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Hovoril za ministerku Vieru Tomanovú zo Smeru, teraz bude za ľavicového primátora Milana Ftáčnika. K hovorcovstvu sa absolvent Vysokej školy muzických umení v odbore divadelná a filmová produkcia dostal z umelecko-divadelnej brandže, ako jeden z mála hovorcov novinárom nikdy nebol.

SkryťVypnúť reklamu

Rýsová: Zbaviť sa politickej nálepky je ťažké

V minulom volebnom období hovorila za najsinejšiu vládnu stranu. Dnes KATARÍNA KLIŽANOVÁ- RÝSOVÁ píše lifestylové reportáže a k Smeru sa nehlási.

Po odchode z postu hovorkyne Smeru ste sa chceli venovať naplno PR poradenstvu, napokon ste sa vrátili aj k písaniu. Prečo?
„Som vyštudovaná novinárka a pred nástupom na post hovorkyne som v médiách pracovala niekoľko rokov. Päť rokov som písala pre svetovú tlačovú agentúru AFP. Písanie ma vždy bavilo. Keďže na Slovensku máme, žiaľ, zvyk ľudí politicky nálepkovať a nie hodnotiť podľa toho, čo vedia, tak som mala pochybnosti, či po odchode z postu hovorkyne bude môj návrat do médií možný. Dostala som však príležitosť v Slovenke a veľmi za ňu ďakujem. Venujem sa ľudským témam a príbehom.“

SkryťVypnúť reklamu

Ste novinárkou, zároveň vlastníte PR agentúru a robíte asistentku poslancovi europarlamentu. Nie je to konflikt záujmov?
„Nuž, ak považujete za konflikt záujmov to, že píšem o niekom, kto zostal po mozgovej príhode na vozíčku, alebo sa po autonehode musel učiť všetko odznova, alebo v tridsiatke ochrnul a dnes organizuje benefičné koncerty, aby pomohol iným, a zároveň riešim agendu europoslanca, ktorý takto postihnutým ľuďom pomáha tiež, je mi to ľúto. Moja odpoveď však znie nie, ja to nepovažujem za konflikt záujmov.“

Mediálny analytik Gabriel Šípoš upozornil, že ste pod svojím menom v Slovenke publikovali platenú inzerciu poslankyne za Smer Jany Vaľovej. To nepovažujete ako novinárka za konflikt záujmov?
„Na pána Šípoša ako takzvaného mediálneho analytika mám už niekoľko rokov svoj názor, nebudem sa k nemu vyjadrovať. K článku o Jane Vaľovej dala vyjadrenie šéfredaktorka týždenníka Slovenka a ja k tomu nemám ďalej čo dodať.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako si spomínate na prácu hovorkyne na predošlom mieste?
„Práca hovorkyne je pre mňa uzavretou kapitolou. Neriešim, čo bolo, ale to, čo bude.“

Na stránke svojej agentúry uvádzate, že ste boli hovorkyňou politickej strany, ale ktorej, to tam už chýba. Čo sa stalo, že ste sa nepriznali k Smeru?
„Nikdy som členom a ani zamestnancom žiadnej politickej strany nebola. Nemyslím si, že je dôležité uviesť, hovorkyňou akej strany som bola. Kto chce, ten si to ľahko zistí.“

Vrátili by ste sa späť na miesto hovorkyne, keby ste opäť dostali ponuku?
„Existuje príslovie: Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Ako tvár politickej strany ste nárazníkovou zónou a verte mi, že je to veľmi vyčerpávajúce.“

Niektorí hovorcovia sa po skončení práce vrhnú na politiku. Vy ste nedostali takúto ponuku, neuvažovali ste o vstupe do politiky?
„Uvidíme, čo život prinesie.“

SkryťVypnúť reklamu

Skomplikovala vám práca hovorkyne Smeru hľadanie novej práce alebo to bolo naopak výhodou?
„Je to už sedem mesiacov, čo nie som hovorkyňou a stále ma ešte niektorí ľudia s touto stranou spájajú. Na Slovensku je veľmi ťažké zbaviť sa politickej nálepky.“

Ako hodnotíte prácu svojich nasledovníkov, ktorí zaujali vaše miesto? Sledujete ich prácu?
„No comment.“ (úsmev)

Ján Glovičko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (20. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 439
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 327
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 894
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 806
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 559
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 424
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 142
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 525
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 299
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 038
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


Výrobcovia hodiniek budú patriť medzi najviac poškodených americkými clami.


TASR
Prešovské sídlisko Sekčov.

Výraznejší nárast nastal len v Prešove, Trnave a druhom bratislavskom obvode.


TASR
Ilustračné foto.

Spotreba klasického pivo v Nemecku už roky klesá.


TASR
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 43 804
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 525
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 299
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 783
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 242
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 038
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 445
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 474
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu