TURÍN.
Zamestnanci, ktorí hlasovali vo štvrtok a piatok (13.-14.1.), nakoniec v pomere hlasov 54 % ku 46 % s novou dohodou súhlasili. Na hlasovaní sa zúčastnilo viac než 94 % z približne 5500 zamestnancov Mirafiori. Dohodu už skôr podporila aj väčšina odborov, iba odborová organizácia FIOM s ňou nesúhlasí. Podľa nej firma zamestnancov vydiera a pre odbory to bude neskôr znamenať oslabenie pozície pri ďalších vyjednávaniach. Pre vedenie Fiatu však bolo dôležité hlasovanie väčšiny.
Rozhodnutie zamestnancov tak umožní zachrániť výrobu v historickom, no stratovom závode Mirafiori, ktorému inak hrozilo, že manažment presunie výrobu áut inde, pravdepodobne do zahraničia. Nová dohoda odvodzuje platy od produktivity práce a menia sa aj pracovné podmienky. Skracujú sa napríklad prestávky počas pracovnej zmeny zo štyroch na tri, zvyšuje sa počet nadčasových hodín, obmedzuje sa možnosť častého využívania nemocenských dávok aj možnosť vyhlásiť štrajk.
Taliansky minister priemyslu Maurizio Sacconi rozhodnutie zamestnancov privítal a označil ho za víťazstvo pre automobilový priemysel. "Výsledok hlasovania znamená nové vzťahy v priemysle, najmä vo veľkých závodoch a v konečnom dôsledku umožní zvyšovanie platov," povedal.
Výmenou za súhlas s tvrdšími pracovnými podmienkami, ktoré doteraz talianski zamestnanci Fiatu nepoznali, prisľúbilo vedenie automobilky investíciu za 1 miliardu eur do výroby modelov Alfa Romeo a Jeep v Mirafiori. Prácu by si tak malo udržať nielen okolo 5500 zamestnancov závodu, ale aj približne 10.000 ďalších, ktorí pracujú v dodávateľských firmách.
Informovali o tom agentúry AP a DPA.