BRATISLAVA. Zrušenie stravných lístkov našlo podporu u šéfa rezortu práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála (SaS).
„Z pohľadu firmy je myšlienka zrušiť povinnosť preplácať alebo financovať zamestnancom gastrolístky dobrá. Prečo im nedať peniaze v hotovosti?" povedal pre TASR.
Trvá však na svojom predchádzajúcom stanovisku, že sám zmeny v tejto oblasti presadzovať nebude. Necháva to na diskusii medzi zamestnávateľmi a odbormi.
Zavedenie možnosti výberu medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu k platu naznačil tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.
„Na túto tému prebehla diskusia s odborármi, avšak bez konkrétneho záveru," povedal. Konfederácia odborových zväzov považuje za predčasné povedať svoj názor na zrušenie gastrolístkov.
Mihál pritom zrušenie stravných lístkov podmieňuje dohodou medzi zamestnávateľmi a odbormi. „Ak bude v prípade tohto návrhu panovať zhoda, tak sa príslušný paragraf upraví," povedal.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že je zrušenie gastrolístkov pre podnikateľov výhodné. Poukazuje najmä na to, že za výmenu stravných lístkov musia podnikatelia a firmy dodávateľovi platiť.
„U malých podnikateľov ide asi 6,5 percenta, v prípade veľkých prevádzok s vysokým obratom sa percentá môžu znižovať," povedal Dárius Bošjak z tlačového oddelenia rezortu hospodárstva.
Gastrolístky podľa rezortu hospodárstva predstavujú pre podnikateľov administratívnu záťaž a zvyšujú im aj režijné náklady.
Zrušenie stravných lístkov a ich nahradenie peniazmi k mzde chcel presadiť do programového vyhlásenia vlády predstaviteľ Obyčajných ľudí Igor Matovič. Proti sú vydavatelia týchto lístkov, podľa nich by takýto krok mal negatívne dosahy na stravovanie zamestnancov.