PRAHA. Uviedlo to Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR s odvolaním sa na štatistiky Svetového ekonomického fóra (WEF). Odstup Česka od svetovej špičky, ktorú vedie Švajčiarsko pred Švédskom, Singapurom, Spojenými štátmi a Nemeckom, sa tak stále zväčšuje.
"Česká republika najviac zaostáva v kvalite inštitúcií," uviedol námestník ministra priemyslu a obchodu Martin Tlapa. Dodal, že Česko má stále veľké rezervy vo výkonnosti štátnej správy, v boji proti korupcii, čo sa prejavuje v nízkej dôvere občanov voči inštitúciám štátu.
Konkurenčnú silu domácej ekonomiky podkopávajú podľa analýzy ministerstva aj ďalšie faktory. Patria medzi ne nedostatočne rozvinutá dopravná, energetická a telekomunikačná infraštruktúra, nedostatky a prežitky vo vzdelávacom systéme, nízka efektívnosť finančných trhov, prisilná regulácia podnikateľského prostredia a zaostávanie v inováciách.
Tlapa zdôraznil, že "musíme vytvoriť podmienky, ktoré českým firmám umožnia, aby lepšie čelili konkurencii na vnútornom trhu i mimo neho".
Ministerstvo preto navrhuje štyri hlavné opatrenia. Prvoradým je zníženie administratívnej záťaže pre podnikateľov. Nasledovať by malo úsilie o zníženie sektorovej závislosti hospodárstva od automobilového priemyslu. Zvýšiť treba pridanú hodnotu výrobkov a znížiť by sa mala teritoriálna väzba krajiny na Nemecko.
V jednotlivých oblastiach je hodnotenie pre Česko za rok 2010 nasledovné: Patrí mu 72. priečka na svete v kvalite inštitúcií. Na 39. miesto sa dostalo za stav dopravnej, energetickej a telekomunikačnej siete. Za odbornú kvalifikáciu pracovníkov sa umiestnilo na 24. mieste, efektívnosťou finančných trhov je na 48. pozícii, 35. v regulácii podnikateľského prostredia (podľa Doing Business 2010) a 27. v inováciách.
Pokiaľ ide o zakladanie podnikov, na to treba v Česku 73 procedúr, na Slovensku a v Poľsku po 34, v Maďarsku a Bulharsku po 14, Slovinsku 6, na Novom Zélande a v Kanade po jednej, avšak v Nemecku 88 a Grécku 128.
Informoval o tom český denník E15.cz.