Vážený pán, dovoľujeme si vás informovať, že 1. januára 2011 nadobudol účinnosť zákon, ktorým sa mení posudzovanie nároku na výplatu predčasného dôchodku pre ľudí, ktorí sú povinne dôchodkovo poistení.
Približne takto sa začína list, ktorý postupne dostane vyše 19-tisíc ľudí. Sociálna poisťovňa im ho napísala, aby vedeli, čo majú robiť.
Od 1. januára je predčasný dôchodok určený iba tomu, kto nie je zamestnaný a nemusí platiť odvody ani ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Pre niektorých to znamená povinnosť ukončiť zárobkovú činnosť, prípadne aj odhlásiť sa z povinného dôchodkového poistenia v pobočke poisťovne.
Musia sa rozhodnúť
List je adresovaný iba poberateľom, ktorí nedovŕšia dôchodkový vek do marcovej splátky dôchodku.
Dozvedia sa z neho, že ten, kto chce ostať v zamestnaní po 28. februári 2011, prestane dostávať predčasný dôchodok od najbližšieho termínu. To znamená v marci.
Naopak, kto chce poberať tento druh penzie, musí skončiť pracovný pomer. Záleží len na tom, kedy to urobí.
Poisťovňa môže konať iba na základe odhlášky zamestnanca z dôchodkového poistenia. Ak mu má predčasný dôchodok vyplatiť aj v marci, zamestnávateľ jej musí doručiť odhlášku do 10. februára.
„Neskoršie podanie odhlášky môže spôsobiť, že sa predčasný starobný dôchodok v marci 2011 nevyplatí v obvyklom výplatnom termíne," upozorňuje poisťovňa v liste.
Len žiadnu paniku
Návrh rozsiahlej novely zákona o sociálnom poistení sa menil do poslednej chvíle, parlament ho schválil 2. decembra.
Poisťovňa vzápätí avizovala, že 31. decembra zistí, koľko je povinne dôchodkovo poistených poberateľov, a potom im napíše, aké možnosti majú.
Ide však aj o to, aby zamedzila panike na svojich pobočkách. „Ak sa rozhodnete aj po 28. februári 2011 vykonávať zárobkovú činnosť, z ktorej ste dôchodkovo poistený, nie je potrebné túto skutočnosť Sociálnej poisťovni osobitne oznamovať. Nie je potrebné ani žiadať o zastavenie výplaty predčasného starobného dôchodku," píše poisťovňa.
Generálny riaditeľ poisťovne Ľuboš Lopatka predpokladá, že sa to bude týkať väčšiny adresátov. „Myslím si, že je podstatné to rozpätie medzi príjmom a dôchodkom," hovorí. Ak je rozpätie vysoké, poberateľ si asi zvolí zostať v pracovnom pomere.
Dohody sa to netýka
Zákaz takzvaného súbehu predčasného dôchodku a práce je reakciou na finančnú situáciu Sociálnej poisťovne.
Prax ukázala, že v mnohých prípadoch sa tento druh penzie stal alternatívou k zárobku a tak neplní svoj účel.
„To, čo robíme, je namierené na diery, ktoré či už vedome alebo nevedome využívali niektoré skupiny osôb," povedal vlani minister práce Jozef Mihál (SaS).
V tomto prípade ide najmä o ľudí, ktorí nestratili zamestnanie, prípadne si ho našli. Sú zabezpečení. V dôchodkovom fonde poisťovne potom chýbajú peniaze.
Práce na dohodu sa zákaz netýka. Nie je to pracovný pomer. Ani živnostníci, ktorí nemajú povinnosť platiť odvody, sa nemusia ničoho vzdať.
Predčasný dôchodok
Podmienky nároku
V prvom rade platí, že predčasný dôchodok môže získať ten, kto bol dôchodkovo poistený – zamestnaný alebo podnikal a platil odvody – najmenej 15 rokov. Do roku 2007 to bolo desať rokov poistenia.
V januári 2008 pribudla podmienka, že žiadateľovi musia chýbať najviac dva roky do dôchodkového veku.
Prax však ukázala, že vo väčšine prípadov sa predčasný dôchodok stal atraktívnou alternatívou k príjmu zo zárobkovej činnosti.
Záleží na výške
Tretia podmienka spočíva vo výške nároku. Žiadateľ musel odviesť do Sociálnej poisťovne toľko peňazí, že má nárok na dôchodok vyšší ako 1,2–násobku životného minima. Teraz je to najmenej 222,50 eura mesačne.
Teraz v januári pribudla podmienka, že žiadateľ nie je zamestnaný ani nie je povinný platiť odvody ako samostatne zárobkovo činná osoba.
Podmienky dopĺňa sankcia. Aby sa predčasný dôchodok neoplatil každému, kto naň má nárok, za každých 30 dní, ktoré mu chýbajú do dôchodkového veku, sa zníži o pol percenta.
Povinné dôchodkové poistenie
Dôchodkové poistenie je starobné a invalidné. Zo zákona ho má každý zamestnanec, ako aj samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená.
Výnimky z práce
Kto pracuje na základe dohody o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti, je v inej situácii. Pri práci na dohodu platí poistné iba zamestnávateľ - pre prípad trvalých následkov pracovného úrazu (úrazové) a pre prípad svojej platobnej neschopnosti (garančné poistenie). Takáto práca teda nezakladá nárok na zvýšenie dôchodku.
Rozhoduje dôchodkový vek
Čo sa zmenilo novelou zákona o sociálnom poistení z 2. decembra pre poberateľov dôchodku.
1. Sprísnenie nároku na predčasnú penziu
Predčasný dôchodok sa už neoplatí tak ako kedysi. Od 1. januára 2011 ho môže získať iba ten, kto už nie je zamestnaný a nemusí platiť odvody do Sociálnej poisťovne ani ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z práce na dohodu sa odvody neplatia. Dohoda o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti neznamená žiadnu prekážku výplaty predčasného dôchodku.
2. Možnosť rozhodnúť sa medzi penziou a prácou
Každý, kto nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára, si musí vybrať. Ak bude zamestnaný, prípadne platiť odvody ako živnostník aj po tomto dátume, prestane dostávať predčasný dôchodok.
3. Starobný dôchodok a zárobok
Dôchodkový vek znamená prechod na riadny starobný dôchodok. Kto sa ho dožije do 28. februára, bude mimo dosahu zákazu takzvaného súbehu. Starobný dôchodca má dovolené pracovať a zarábať. Odmenou za dodatočné odvody mu je zvýšenie dôchodku. Požiadať oň môže po ukončení zárobkovej činnosti.
Dôchodok môže oddialiť výpovedná lehota
Odhlásenie z poistenia po 10. februári môže mať za následok, že predčasný dôchodok nepríde v obvyklom marcovom termíne.
BRATISLAVA. Odísť zo zamestnania zo dňa na deň je asi nemožné. Výpovedná lehota je najmenej dva mesiace. Komu nestihne uplynúť do 31. januára, môže dostať predčasný dôchodok na apríl s určitým oneskorením.
Sociálna poisťovňa má len dve možnosti. Buď bude predčasný dôchodok vyplácať ďalej, alebo ho zastaví. Na to, aby pokračovala v jeho výplate, však musí mať odhlášku z dôchodkového poistenia do 10. februára 2011.
„V takomto prípade vieme garantovať jeho plynulú výplatu," povedala Timea Vörösová z poisťovne.
Neskoršie odhlásenie môže viesť k tomu, že v marci dôchodok nepríde v obvyklom termíne. Kto nestihne skončiť pracovný pomer do 28. februára, je v inej situácii.
V marci mu dôchodok prestane chodiť a keď prestane pracovať, môže si ho dať znova vyplácať, ale musí o to požiadať.
„Po zániku dôchodkového poistenia po 28. februári 2011 môžete požiadať Sociálnu poisťovňu, aby rozhodla o opätovnom vzniku nároku na výplatu predčasného starobného dôchodku," povedala hovorkyňa poisťovne Jana Ďuriačová.
Súčasne môžete požiadať o zvýšenie penzie za dodatočne získané dôchodkové poistenie.
Zákaz stihol aj pripoistenie
Nová legislatíva obmedzila aj možnosť dobrovoľného poistenia. Cieľovou skupinou sú penzisti.
1. Paušálny zákaz dobrovoľného nemocenského poistenia
Kto poberá starobný, predčasný alebo takzvaný plný invalidný dôchodok, nesmie mať dobrovoľné nemocenské poistenie. Parlament dospel k záveru, že takýto človek je v prípade práceneschopnosti zabezpečený dôchodkovou dávkou, a tak nepotrebuje nemocenské. Dobrovoľné poistenie tohto druhu mu zaniklo posledným dňom minulého roka.
2. Osobitný zákaz dobrovoľného dôchodkového poistenia
Predčasný penzista už nemá ani možnosť dobrovoľného dôchodkového poistenia. Zo zákona mu zaniklo 31. decembra 2010.
3. Pre všetkých bez výnimky
Pre ľudí, ktorí požiadajú o predčasný, starobný alebo plný invalidný dôchodok tento rok, platí rovnaký princíp. Priznanie niektorej z týchto dávok znamená koniec dobrovoľného nemocenského poistenia.
Predčasná penzia okrem toho znamená aj zánik dobrovoľného dôchodkového poistenia.
Prekážkou nie je živnosť, ale povinnosť platiť odvody
Samostatne zárobkovo činné osoby majú na rozdiel od zamestnancov šancu zarábať popri predčasnom dôchodku.
BRATISLAVA. „Som živnostníčka, poberám predčasný dôchodok a musím platiť odvody do Sociálnej poisťovne. Od júla však nebudem mať povinné dôchodkové poistenie. Mohla by som potom požiadať o predčasný dôchodok a popritom podnikať?"
Ľudí, ktorí majú podobný problém ako pani Mária, nie je na Slovensku veľa. V Sociálnej poisťovni bolo na konci minulého roka 3011 samostatne zárobkovo činných poberateľov povinných platiť odvody. Na rozdiel od zamestnancov však majú šancu zarábať popri dôchodku.
Záleží na príjme
Či živnostník musí mať dôchodkové poistenie, závisí od jeho príjmu. Vždy 1. júla prestane záležať na príjme za predminulý rok a začne záležať na minulom roku. Dôležitá je však hranica, ktorá oddeľuje povinnosť platiť odvody od možnosti.
Teraz má túto povinnosť ten, kto za rok 2009 priznal viac ako 3834,96 eura. Od júla bude hranica o čosi vyššia – 3948,72 eura.
Pani Mária tvrdí, že nezarobila toľko peňazí. Na základe toho sa musí odhlásiť z povinného poistenia a už od júla môže požiadať o výplatu predčasného dôchodku.
„Áno, je to tak," potvrdila Jana Ďuriačová, riaditeľka komunikačného odboru poisťovne. Predčasný dôchodca teda môže podnikať, len nesmie zarobiť toľko, aby musel platiť odvody.
Odhlásiť sa musí sám
Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá chce poberať predčasný dôchodok bez prerušenia, v princípe postupuje rovnako ako zamestnanec.
Najprv musí zrušiť živnosť a najneskôr 10. februára podať v pobočke poisťovne odhlášku z dôchodkového poistenia. Na rozdiel od zamestnanca to však musí urobiť sama.