BRATISLAVA. Naopak, stúpol podiel projektov zameraných na vývoj a uvádzanie nového produktu a znižovanie nákladov.
Ako ďalej vyplýva z prieskumu interného riadenia projektov vo veľkých spoločnostiach pôsobiacich v Slovenskej a Českej republike, ktorý vypracovala firma Ernst & Young v spolupráci s týždenníkom Trend, približne 75 % projektov sa skončilo včas a v rámci stanoveného rozpočtu. Najčastejšími dôvodmi neúspechu projektov sú zmena rozsahu projektu, rozdielne očakávania výstupov a nedostatočný alebo príliš optimistický rozpočet.
Podľa prieskumu za posledný rok začalo až 26 % respondentov realizovať 11 až 20 projektov a u ďalších 27 % počet projektov presiahol 20. Náklady na 61 % projektov dosahujú v priemere viac ako 40 tis. eur, 25 % projektov sa realizuje s rozpočtom od 100 do 500 tis. eur.
Pri porovnaní krajín sú na Slovensku v priemere dlhšie projekty ako v Českej republike, ale s nižším rozpočtom. Podľa spoločnosti Ernst & Young je pozitívne, že na základe výsledkov posledných troch ročníkov možno pozorovať postupné zlepšovanie situácie, čo sa týka dodržania určených rozpočtov a stanovených termínov.
Počet špecializovaných projektových manažérov v organizáciách rastie, no napriek tomu je vedením projektu často poverený špecialista, vedúci oddelenia alebo líniový manažér. Určitá časť činností pri riadení projektu sa realizuje z externých zdrojov. Existenciu projektovej kancelárie uviedla väčšina respondentov.
"Inštitúcie verejnej správy budú schopné úspešne implementovať projekty zamerané na racionalizáciu a znižovanie nákladov iba za predpokladu vybudovania efektívnej a akcieschopnej projektovej kancelárie a pri zavedení potrebnej projektovej metodológie," uviedol riaditeľ oddelenia podnikového poradenstva Ernst & Young v Slovenskej republike Róbert Srnka.
Cieľovou skupinou prieskumu boli veľké spoločnosti z finančného aj nefinančného sektora a verejné inštitúcie sídliace v Slovenskej a Českej republike. Tri štvrtiny respondentov sú súčasťou nadnárodnej spoločnosti, pričom pôsobia v rôznych oblastiach. Najviac bolo zastúpené odvetvie výrobného priemyslu (24 %), telekomunikácií a IT (15 %), finančných služieb (14 %) a verejných služieb (11 %).