BRATISLAVA.
Ten prišiel pred kľúčovým tohtotýždňovým hlasovaním o rozpočte na rok 2011, ktorý by mal obsahovať úsporné opatrenia vo výške 6 mld. eur a ktorý je podmienkou zahraničnej pomoci.
Napätie však výrazne limitoval prísľub strany zelených, ktorá sa o rozpad koalície postarala, že za rozpočet zahlasujú. Výnosy z írskych desaťročných dlhopisov včera mierne vzrástli o sedem percentuálnych bodov na 8,68 %.
Euro cez víkend podoprel guvernér ECB Trichet, ktorý v rozhovore pre Wall Street Journal síce zopakoval, že súčasné úrokové sadzby považuje za adekvátne, na druhej strane však naznačil, že cenová stabilita a inflačné očakávania majú prednosť pred podporou periférnych ekonomík, čím potvrdil očakávania skoršieho zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré vyháňajú nahor sadzby na forwardových trhoch.
Spoločná európska mena tak naďalej voči doláru, ktorý naopak včera na všetkých pároch oslaboval, posúva nahor dvojmesačné maximá a blíži sa k úrovni 1,37 EUR/USD.
Nových makroekonomických správ sme sa dočkali len z eurozóny. V nej indexy nákupných manažérov potvrdili silnú expanziu výrobného sektora a sektora služieb. V prvom menovanom januárový index mierne klesol z 57,1b. na 56,9b., v druhom menovanom naopak nečakane silno poskočil z 54,2b. na 55,2b. Hranica medzi rastom a poklesom v sektore je 50b.
V raste pokračovali aj priemyselné objednávky, tie v novembri medzimesačne vzrástli o 2,1 %, opäť však dominovali predovšetkým objednávky určené do výrobného procesu, objednávky tovarov konečnej spotreby naopak klesali.
Optimistická nálada pokračovala aj na akciových trhoch, kde si včera pripísal širší americký index S&P 500 0,58 % a paneurópsky index Eurostoxx 50 0,29 %. Nemalý podiel na tom mala aj korporátna sféra, v ktorej Intel oznámil spätný nákup vlastných akcií v objeme 10 mld. dolárov a objavili sa šumy o ďalšej akvizičnej aktivite. Takéto správy bývajú pre obchodníkom signálom, že akcie sú lacné.
Dnešné obchodovanie, ktorého úvod nadviazal na včerajšiu pozitívnu náladu, prinesie viacero zaujímavých nových ukazovateľov, ktoré môžu ovplyvniť obchodovanie. Na librových pároch sa bude sledovať predovšetkým britské HDP (10:30), od ktorého sa očakáva vo štvrtom kvartáli medzikvartálny rast na úrovni 0,5 %.
Z amerických dát sa bude pozornosť sústrediť najmä na januárový Conference Board index spotrebiteľskej dôvery (16:00), ktorému sa prognózuje rast z 52,5 na 54,4b. a zverejnený bude aj novembrový Case-Shillerov index cien domov (15:00), ktorý by mal ukázať prehĺbenie medziročného poklesu cien domov o 1,4 %
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers