BRATISLAVA. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii, ktorá bola reakciou na obvinenia magistrátu hlavného mesta. Podľa primátora Bratislavy Milana Ftáčnika je Gemeran zodpovedný za zhoršujúce sa ekonomické parametre spoločnosti. Gemeran zodpovednosť odmieta, podľa neho zhoršujúce sa ekonomické parametre spoločnosti neexistujú. Podľa Gemerana sú nepravdivé aj informácie, že vrcholový manažment si zvýšil odstupné z 10-násobku základného platu na 12-násobok priemerného platu. Podľa neho došlo k zmene z 10-násobku základného platu na 10-násobok priemerného platu.
Pokles zisku spoločnosti Gemeran odôvodňuje tým, že zisk klesá celému podnikateľskému odvetviu - vodárenským spoločnostiam. Podľa Správy o vodnom hospodárstve v SR v roku 2009 kumulatívna strata odvetvia dosiahla viac ako 7 mil. eur, pričom podiel BVS predstavuje zhruba 1,7 %. Účtovnú stratu 122 tisíc eur chce BVS kryť predchádzajúcimi ziskami. Ceny vodného a stočného stúpajú podľa Gemerana v každej vodárenskej spoločnosti, pretože stúpajú ich náklady. "Treba rozlišovať, v akých podmienkach vodárenská spoločnosť pôsobí," uviedol Gemeran. Priznal aj percentuálne stúpajúce straty vody. Za uplynulé obdobie BVS rozšírila svoje siete o takmer 300 kilometrov, ktoré je potrebné udržiavať. Odbery vody klesajú každoročne približne o jedno percento, čo pri veku sietí podľa neho znamená zvyšujúce sa straty.
Gemeran odmieta aj obvinenia, že odpredal tisíce hektárov pozemkov BVS. "BVS nikdy nevlastnila tisíce ani stovky hektárov pozemkov, z toho vyplýva, že ich ani nemohla predať," uviedol. Pokiaľ by BVS pozemky predávala, uskutočňovalo by sa to podľa neho v súlade so zákonom a stanovami a rozhodne nie "na pokyn generálneho riaditeľa". Vzťah BVS s dcérskou spoločnosťou Infra Services je podľa Gemerana výhodný a nevie o existencii fiktívnych a predražených faktúr. BVS má podľa neho plnú kontrolu nad Infra Services.
Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský je presvedčený, že BVS je zdravou spoločnosťou a má najlacnejšiu vodu spomedzi iných vodárenských spoločností. K privatizácii BVS podľa neho nedošlo, pretože ani jedna akcia nie je v rukách iných akcionárov ako tých, ktorí sú známi. BVS prešla podľa Ďurkovského navyše tvrdou reštrukturalizáciou, čo zefektívnilo chod firmy.
Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri SR od 7. januára 2003, eviduje základné imanie 281,37 mil. eur. Spoločnosť je výrobcom a dodávateľom pitnej vody a prevádzkovateľom vodovodov a kanalizácií v Bratislavskom samosprávnom kraji, časti Trnavského samosprávneho kraja a časti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jej hlavnými činnosťami sú zásobovanie obyvateľstva, priemyslu, poľnohospodárstva a ďalších spotrebiteľov pitnou vodou, odvádzanie odpadových vôd verejnou kanalizáciou a ich čistenie. Majoritným akcionárom spoločnosti je Hlavné mesto SR Bratislava s podielom 59,29 %. Ďalších 32,61 % akcií je v rukách miest a obcí regiónu pôsobnosti. Zvyšné akcie má v rukách samotná spoločnosť a minimálny podiel, 0,07 %, aj Fond národného majetku SR.