O post generálneho riaditeľa zlúčenej verejnoprávnej inštitúcie Rozhlas a televízia Slovenska prejavila záujem bývalá šéfka Slovenského rozhlasu a dočasná riaditeľka RTVS Miloslava Zemková, generálny riaditeľ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky a bývalý šéf Slovenského rozhlasu Jaroslav Rezník aj Peter Abrahám, bývalý člen Rady pre vysielanie a retransmisiu.
BRATISLAVA. Mediálny výbor, ktorý prijíma prihlášky ešte dnes do polnoci, zaevidoval doteraz spolu päť prihlášok pre funkciu riaditeľa.
Šéf TASR Jaroslav Rezník potvrdil, že po dôkladnom zvažovaní dnes podal prihlášku do verejného vypočutia.
"Moja motivácia spočíva v záujme zúčastniť sa na verejnej diskusii o ďalšom formovaní priestoru pre verejnoprávne médiá v rámci existujúceho duálneho systému," zdôvodnil. Dodal, že dlhoročné skúsenosti s riadením verejnoprávnych médií ho oprávňujú zúčastniť sa tejto diskusie.
"Potvrdzujem, idem z Národnej rady, podal som projekt," uviedol Abrahám pre TASR. Kandidovať bude aj dočasná šéfka RTVS Zemková. "Pani riaditeľka obálku už odovzdala," povedala TASR jej hovorkyňa Alexandra Štullerová - Koreňová.
Všetky obálky odtajnia v stredu 26. januára za prítomnosti členov mediálneho výboru v parlamente. Zákonodarcovia dnes určili pravidlá, akými sa bude riadiť voľba. Samotné vypočutie kandidátov na post šéfa RTVS je naplánované na 7. februára.
Mediálny výbor dostal dnes tiež 19 návrhov na obsadenie deväťčlennej mediálnej rady. Tá bude kontrolovať nové verejnoprávne médium.
Minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) vyhlásil, že po zverejnení kandidátov povie, kto z nich, podľa neho, najviac spĺňa kritériá odbornosti.
"Garantujem, že to nebude žiaden politický nominant, nebude to človek SaS, ani môj. Bude to človek, ktorý podľa môjho názoru bude mať najviac predpokladov, aby zvládol túto neskutočne náročnú manažérsku výzvu," zdôraznil. Zároveň ubezpečil, že o šéfovi RTVS rozhodnú poslanci v parlamente bez ohľadu na to, či vysloví svoj názor. "Myslím, že odo mňa sa očakáva (názor, pozn. TASR), keďže je to projekt, ktorý som spustil a naštartoval," dodal Krajcer.
Zákon o RTVS, ktorý zlúčil Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas do jednej verejnoprávnej inštitúcie od 1. januára, vzišiel z dielne ministra Krajcera. Spojenie dvoch inštitúcií odôvodňoval najmä zlou ekonomickou situáciou v televízii.