SME

Odvody zatiaľ študenti nad 26 rokov platiť musia

Odvody do zdravotnej poisťovne musia už v januári zaplatiť všetci študenti starší ako 26 rokov. Premiérka Iveta Radičová reagovala na vlnu nespokojnosti prísľubom, že v apríli sa to zmení.

Vysokoškoláci sa proti novej povinnosti búria. Mnohí študujú po dvadsaťšesťke preto, lebo prerušili štúdium, aby si naň zarobili, alebo z rovnakého dôvodu do školy nastúpili neskôr.Vysokoškoláci sa proti novej povinnosti búria. Mnohí študujú po dvadsaťšesťke preto, lebo prerušili štúdium, aby si naň zarobili, alebo z rovnakého dôvodu do školy nastúpili neskôr. (Zdroj: PRE SME – GABRIEL KUCHTA)

Odvody do zdravotnej poisťovne musia už v januári zaplatiť všetci študenti starší ako 26 rokov. Premiérka Iveta Radičová reagovala na vlnu nespokojnosti prísľubom, že v apríli sa to zmení.

Študenti vysokých škôl sa nestíhajú diviť. Dôvodom je novela zákona o zdravotnom poistení z 2. decembra, podľa ktorej si vysokoškoláci nad 26 rokov a doktorandi nad 30 rokov musia od januára sami platiť zdravotné odvody.

Rada vysokých škôl proti zmenám protestovala, minulú stredu im premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) prisľúbila nápravu v podobe novely, ktorá by mohla platiť od apríla tohto roka. Kým sa tak nestane, platí to, čo je v zákone.

SkryťVypnúť reklamu

Odvody sa týkajú štvrtiny študentov nad 26 rokov Zdravotné poisťovne upozorňujú, že na povinnosti prihlásiť sa a začať platiť odvody sa zatiaľ nič nemení.

V tomto akademickom roku študuje na našich vysokých školách vo veku 26 rokov a viac 48 575 študentov a vyše 8582 doktorandov, a to bez ohľadu na formu štúdia.

Kto si má podľa novely platiť poistné sám študenti denného a externého vysokoškolského štúdia, ktorí minulý rok v decembri dosiahli 26 rokov veku, týka sa to aj tých, ktorí nepresiahli štandardnú dĺžku štúdia, doktorandi nad 30 rokov a tí, ktorí presiahli štandardnú dĺžku štúdia, minimálna výška mesačného preddavku pre samoplatiteľov je 46,06 eura.

Odvody sa podľa všetkých troch zdravotných poisťovní týkajú vyše 24-tisíc študentov denného štúdia, ktorí doteraz boli považovaní za nezaopatrené deti.

SkryťVypnúť reklamu

V evidencii poisťovní externí študenti nefigurujú ako nezaopatrené deti, lebo väčšina z nich popri štúdiu pracuje.

Výnimkou sú len nezamestnaní externisti.

Poisťovne budú konať Do konca januára sa študenti nad 26 rokov musia prihlásiť do zdravotnej poisťovne a začať platiť odvody ako samoplatcovia.

„Ak tak nespravia sami, zdravotné poisťovne ich automaticky vylúčia z kategórie nezaopatrené dieťa a zaevidujú ako samoplatiteľov," povedala Monika Laciková, PR špecialistka zdravotnej poisťovne Dôvera.

Odkedy začali o nových poplatkoch informovať médiá, študenti navštevujú poisťovne.

Niektorí sa len vypytujú, iní sa rovno prihlásili.

„U nás sa tak deje priebežne," povedala Judita Smatanová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Pôvodne bez pripomienok Podľa ministerstva zdravotníctva bol návrh novely zákona o zdravotnom poistení vlani od 19. augusta do 2. septembra v riadnom pripomienkovom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

„V tejto lehote neprišli žiadne pripomienky ani od ministerstva školstva, ani od študentských organizácií, okrem pripomienky, aby sa za poistenca štátu považovala aj osoba po ukončení štúdia druhého stupňa do prijatia na doktorandské štúdium, čo bolo akceptované a zapracované do materiálu," povedala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová.

„Ministerstvo sa s návrhmi premiérky, ktoré sľúbila študentom, musí v najbližších dňoch oboznámiť," dodala Zollerová.

Proti zrušeniu odvodov sú zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ). Podľa nich je nekorektné, aby sa ostatní občania skladali na štúdium tým, ktorí ho neukončili v riadnom termíne.

Povinnosť študentov nad 26 rokov

Za nezaopatrené dieťa sa od januára tohto roku považuje iba osoba do 26 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na svoje povolanie.

SkryťVypnúť reklamu

1. Vysokoškoláci, ktorí dosiahli vek 26 rokov, sa majú do konca januára tohto roku prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni.

2. Vyplnia v nej tlačivo oznámenie poistenca/platiteľa.

3. Na číslo účtu, ktoré im v poisťovni oznámia, začnú odvádzať odvody v sume 46,06 eura.

4. Oznámenie môžu zaslať aj vo forme čestného vyhlásenia.

5. Ak tak nespravia, automaticky ich z kategórie nezaopatrených detí vygeneruje systém poisťovne.

6. Vzapätí ich zaevidujú ako samoplatiteľov.

7. V opačnom prípade im hrozí pokuta.

Poznámka: Za študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia štát platí poistné vtedy, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

O platbách sa dozvedeli z Facebooku

Platiť odvody do zdravotných poisťovní považujú študenti za ranu pod pás.

BRATISLAVA. Desiatky študentov sa ozvali do redakcie po tom, ako sa dozvedeli o povinnosti platiť odvody do zdravotných poisťovní, ak majú viac ako 26 rokov.

Michal Bundil je denným študentom City University of Seattle v Trenčíne. Na vysokú školu sa dostal až ako 23­ročný. Po skončení strednej začal študovať na Masarykovej univerzite v Brne program celoživotné vzdelávanie.

Platil školné, no nemal štatút študenta. Nevyhovovalo mu to. Po prvom semestri štúdium ukončil a odišiel pracovať do Anglicka. „Chcel som si zarobiť na súkromnú školu, zdokonaliť sa v jazyku," hovorí. Štúdium preto ukončí ako 27-ročný.

„Veď štandardnú dĺžku štúdia som neprekročil," argumentuje. O novej povinnosti sa dozvedel z Facebooku.

SkryťVypnúť reklamu

Viktória Šoltísová bude končiť Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, na ktorú sa však nedostala hneď na prvýkrát. Chvíľu pracovala a pripravovala sa na prijímačky na Akadémiu umení v Banskej Bystrici, kde ju aj vzali.

Po ukončení bakalára urobila prijímačky na magisterský stupeň na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V decembri dovŕšila 26 rokov, a tak má platiť. Upozornila ju na to mama, ktorá robí v zdravotnej poisťovni.

Miroslav z Technickej univerzity v Košiciach sa na vysokú školu dostal takmer ako 20-ročný. V prvom ročníku mu zomrel otec, mama predavačka jeho štúdium neutiahla, a tak si šiel zarobiť do Česka.

Do školy sa vrátil po dvoch rokoch. Teraz v decembri mal 26 rokov, prišiel o sirotské, skončila sa mu úľava na cestovnom a k výdavkom mu pribudli odvody.

SkryťVypnúť reklamu

Marek ako 19-ročný začal študovať v zahraničí. Keď sa po troch rokoch vrátil a chcel v štúdiu pokračovať, nebolo to také jednoduché, škola práve prechádzala z nekreditového na kreditový systém.

„Nemohol som pokračovať v štúdiu vo štvrtom ročníku, ale musel som opakovať, pričom som musel urobiť 12 rozdielových skúšok. „Moje štúdium sa predĺžilo nie mojou vinou," hovorí Marek.

Obísť odvody by nebolo vždy schodné

Premiérka nespokojným študentom v odvodoch ustúpila. Podľa nej by mohli požiadať o dávky v hmotnej núdzi.

BRATISLAVA. Ak by sa dnes študenti nad 26 rokov chceli vyhnúť povinnosti platiť zdravotné odvody, mali by požiadať o dávky v hmotnej núdzi.

Takúto radu dostali zástupcovia Rady vysokých škôl v stredu večer na stretnutí od premiérky Ivety Radičovej. Juraj Tilesch, predseda rady, bol zaskočený. Podľa študentov by to bol v praxi komplikovaný byrokratický proces.

SkryťVypnúť reklamu

Nechce tajiť príjem Ak by študenti nad 26 rokov aj chceli požiadať o dávky v hmotnej núdzi, nesmeli by napríklad pracovať, alebo by museli utajiť svoj príjem.

„Požiadať o dávky nemôžem, pretože, aby som nepracoval načierno, som v zamestnaní na dohodu. To, čo zarobím, mám presne na zaplatenie ubytovania, cestovného a všetkých platieb spojených so školou," povedal Marek z Trnavy.

Hovorkyňa ministerstva práce a sociálnych vecí Slavomíra Sélešová povedala, že zákon o pomoci v hmotnej núdzi nevylučuje poskytovať dávku v hmotnej núdzi študentovi, ktorý má viac ako 25 rokov.

Od prípadu k prípadu Či by však 26­ročný študent splnil, alebo nesplnil nárok na poskytovanie dávky, „by záviselo od prípadu k prípadu, skúmaním podmienok nárokov", vysvetlila hovorkyňa. Na príjem rodičov 26­ročného študenta sa už podľa nej neprihliada.

SkryťVypnúť reklamu

Objektívnu odpoveď na to, či konkrétny študent spĺňa nárok na dávku v hmotnej núdzi a príspevky k tejto dávke, môže teda dať výlučne iba úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je príslušným úradom k miestu trvalého pobytu študenta.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (8. 5. 2025)
USD 1.136
AUD 1.755
CZK 24.924
JPY 162.890
CAD 1.567
GBP 0.851
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.936
SEK 10.903

Komerčné články

  1. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  6. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  1. Zlatý sen vo vzduchu
  2. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  3. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  4. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  6. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 379
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 731
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 735
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 291
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 059
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 733
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 134
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 971
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 341
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 20 748
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 263
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 866
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 850
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 017
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 927
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 743
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prehliadka na Deň víťazstva v roku 2023.

Zvláštne 80. výročie oslobodenia Európy spod tyranie fašizmu - z niekdajšieho osloboditeľa je dnes okupant.


23

Kým Smer odmieta, že legitimizuje Putinove postoje, opozícia tvrdí, že sa cesta do Moskvy nedá vnímať inak.


a 2 ďalší 12
Deti stoja v rade, keď prechádzajú cez rušnú diaľnicu, aby sa dostali do školy Signal Shala v Thane pri Bombaji, India, 5. apríla 2025.

Nový výskum ukazuje riešenie.


11
Wim Wenders.

Čo sa v tej škole deje, nevedeli ani žiaci.


2

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Európska komisia hlasovanie privítala.


TASR 1
Ilustračné foto.

Českému stavebníctvu sa v marci darilo.


TASR
Hlavný veterinár Martin Chudý.

Martin Chudý bude zastupovať celý stredoeurópsky región.


TASR
Ruský rubeľ.

Príjmy z predaja ropy a plynu za štyri mesiace klesli.


TASR 2
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 341
  2. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 20 748
  3. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 263
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 10 866
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 850
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 017
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 927
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 743
  1. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  2. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  3. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  4. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  5. Tupou Ceruzou: Zámočky
  6. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
  7. Radko Mačuha: V Šimkovičovej SNG bude výstava homosexuálneho umelca.
  8. Roman Kebísek: Štúrova teória zakliatia Slovanov
SkryťZatvoriť reklamu