LONDÝN.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu, ktorý pred dnešným začiatkom Svetového ekonomického fóra v Davose uskutočnila agentúra Bloomberg.
Podľa ankety sa 59 % opýtaných domnieva, že do roku 2016 opustí eurozónu jeden alebo dva štáty, pričom 11 % z nich si myslí, že k tomu dôjde do jedného roka.
Respondenti sa nevedeli zhodnúť na tom, či Portugalsko vyhlási štátny bankrot, ale väčšina z nich vyjadrila dôveru Španielsku.
Takýto pesimistický postoj poukazuje na to, že ani spoločný záchranný mechanizmus Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF) trhy neupokojil, čo zjavne nepoteší nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Problémy eurozóny budú jednou z tém stretnutia svetových ekonómov, bankárov a politikov v Davose.
"To, čo sa deje v eurozóne, predstavuje jednu z najväčších hrozieb pre svetovú ekonomiku," konštatoval v tejto súvislosti americký ekonóm Nouriel Roubini.
Na prieskume sa zúčastnilo 1000 investorov, analytikov a obchodníkov, ktorí sa však vôbec nedokázali zhodnúť na tom, či sa eurozóna úplne rozpadne. Zatiaľ čo 48 % respondentov verí, že sa menová únia nikdy nerozpadne, 45 % opýtaných si myslí, že k tomu síce dôjde, ale nie v priebehu nasledujúcich piatich rokov.
Informovala o tom agentúra Bloomberg.