Zákon z dielne bývalého ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča je protiústavný. Včera o tom rozhodol Ústavný súd. Expremiér Fico ho chce predložiť ešte raz.
Agentúrny text sme o 20:42 nahradili autorským textom denníka SME.
BRATISLAVA. Zákon o zákaze zisku zdravotných poisťovní nie je v súlade s Ústavou. Takto znie včerajší verdikt Ústavného súdu.
Chronológia Zákaz zisku
8.august 2007 – vláda schválila novelu zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, pripravil ju rezort zdravotníctva pod vedením Ivana Valentoviča (Smer) . 25. október 2007 – novelu schválil parlament. Poisťovne musia použiť kladný výsledok hospodárenia pri verejnom zdravotnom poistení na úhradu zdravotnej starostlivosti. Prvýkrát museli túto povinnosť splniť v roku 2009 za hospodársky rok 2008. 19. november 2007 – zákon podpísal prezident Ivan Gašparovič. október 2008 – 52 poslancov z klubov SDKÚ, KDH a SMK podalo na Ústavný súd námietku proti novele. Výhrady mala aj Európska komisia. 26. január 2011 –Ústavný súd rozhodol, že zákon nie je v súlade s Ústavou SR.
Jeho rozhodnutie sa týka zákona o zdravotných poisťovniach z roku 2007, ktorý pripravilo ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením Ivana Valentoviča zo Smeru.
Zákon stanovil, že zdravotné poisťovne si zisk nesmú rozdeliť, ani s ním nakladať, ale musia ho vrátiť do verejného zdravotníctva.
Rozhodnutie vítajú Ústavný súd dal včera za pravdu poslancom, ktorí sa v roku 2008 na súd obrátili.
Medzi vtedy opozičnými poslancami, ktorí podnet podpísali, bola aj Iveta Radičová, Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš, Lucia Žitňanská (všetci SDKÚ), Zsolt Simon, Tibor Baštrnák (obaja Most–Híd), Pavol Hrušovský či Mária Sabolová (obaja KDH).
„Rozhodnutie vítame. Som presvedčený, že to jasne dokazuje, že kroky bývalej vlády v tejto oblasti boli nezodpovedné," povedal minister financií Ivan Mikloš.
Ministerstvo zdravotníctva je zdržanlivejšie. „Rešpektujeme rozhodnutie Ústavného sudu," tak stručne včera okomentovala verdikt hovorkyňa Katarína Zollerová.
Bývalý minister zdravotníctva Richard Raši zo Smeru rozhodnutie akceptuje. Zároveň si však myslí, že sa ním zredukuje zdravotná starostlivosť pre pacientov. „Budú chýbať finančné prostriedky," povedal.
Zdravotné poisťovne rozhodnutie ústavných sudcov potešilo. „Vítame ho a je v súlade aj s naším právnym názorom," povedal Martin Danko, hovorca finančnej skupiny Penta, ktorá vlastní zdravotnú poisťovňu Dôvera. Rovnako pozitívne prijal rozhodnutie aj akcionár poisťovne Union, spoločnosť Eureko.
Fico sa nevzdáva Vláda a následne parlament teraz budú musieť časti zákona, ktoré sú protiústavné, odstrániť. Musia tak urobiť do šiestich mesiacov.
„Ak tak neurobia, také predpisy, ich časti alebo ustanovenia strácajú platnosť po šiestich mesiacoch od vyhlásenia rozhodnutia," povedal advokát Dávid Štefanka.
Zmeny, ktoré vláda pripraví, sú podľa analytika INESS Juraja Karpiša momentálne najdôležitejšie.
Bývalý premiér Robert Fico (Smer) sa však stále nevzdáva. „Ide o formálne právne víťazstvo," povedal. Zákon, ktorý by zakázal zisk poisťovniam chce predložiť znovu.
Arbitráže nás doteraz stáli viac ako 15 miliónov eur
Medzinárodné arbitráže, ktoré vedie Slovenská republika so zdravotnými poisťovňami, stáli štát už niekoľko miliónov eur. Výhrady k zákonu, ktorý im zakázal zisk, mala aj Európska komisia.
BRATISLAVA. Hoci včera Ústavný súd rozhodol, že zákon zakazujúci zdravotným poisťovniam zisk nie je v súlade s Ústavou SR, medzinárodné arbitráže so zdravotnými poisťovňami to nezastavilo. Pokračujú.
To, ako dopadnú, ešte nie je jasné. Zrejmé však je, že za arbitráže Slovensko platí už teraz. Za služby právnych kancelárií sme už podľa ministerstva financií zaplatili viac ako 15 miliónov eur.
Arbitráže pokračujú Aký vplyv bude mať rozhodnutie Ústavného súdu na prebiehajúce arbitráže ministerstvo financií včera ešte povedať nevedelo.
„Predmetom arbitráží, ktoré vedie Slovensko so zdravotnými poisťovňami, respektíve s ich vlastníkmi, nie je len otázka zákazu zisku. Z tohto pohľadu sa budeme vedieť vyjadriť, až keď si preštudujeme rozhodnutie Ústavného súdu," povedal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Rozhodnutie Ústavného súdu arbitrážne konania nezastaví.
„Arbitráže prebiehajú, rozhodnutie súdu s tým nejako nesúvisí," povedal Martin Danko z investičnej spoločnosti Penta, ktorá vlastní poisťovňu Dôvera. Keďže ešte v tomto spore nepadlo rozhodnutie, nechcel sa zatiaľ k nemu vyjadrovať.
Súčasťou arbitráže je pritom aj náhrada škody. O akú sumu by malo ísť, nepovedal.
Advokát Dávid Štefanka odhaduje, že náhrada škody by sa mohla vyšplhať aj na viac ako miliardu eur.
Výhrady mala aj komisia Námietky k zákonu, ktorý zakazoval zdravotným poisťovniam zisk, mala aj Európska komisia. Brusel nás pre zákon začal aj prešetrovať. Tento zákon je v rozpore so zmluvou o Európskych spoločenstvách, povedal nedávno eurokomisár pre vnútorný trh a služby Charlie McCreevy.
Podľa únie sme predpisy porušili aj tým, že sme poisťovniam obmedzili ročné výdavky na prevádzku len na 3,5 percenta z vybraného poistného. Bruselu sa nepáčilo ani to, že zdravotná poisťovňa musí bezodplatne previesť na inú zdravotnú poisťovňu poistencov a ich príspevky v prípade, že skončí v likvidácii.
Andrej Korim, Veronika Folentová
Štefanec: Je to pozitívny signál
Poslanec za SDKÚ IVAN ŠTEFANEC bol jedným z tých, čo podpísali podnet na Ústavný súd.
Ako hodnotíte verdikt Ústavného súdu?
„Vnímam ho ako zadosťučinenie a pozitívny signál, že sme mali pravdu. Je mi však ľúto času, ktorý sme stratili zlým rozhodnutím minulej vlády."
Zákazu zisku sa týkajú aj arbitráže, ktoré prebiehajú. Nemali by sme sa s poisťovňami vyrovnať, keď už súd priznal, že sme konali protiústavne?
„Presne tak, mali by sa minimalizovať náklady pre štát a občanov Slovenska. Treba hľadať priestor na mimosúdne vyrovnanie. Netrúfam si povedať, či to bude stáť menej. Keď sa ukáže, že to bude lacnejšie, tak sa treba o to pokúsiť."
Po rozhodnutí Ústavného súdu sa musí zmeniť zákon. Viete si predstaviť, že by tam boli ešte isté obmedzenia alebo by mal byť zisk poisťovní neobmedzený?
„Obmedzenia boli aj predtým. Je potrebné vrátiť zákon do podoby, akú mal pred zmenou."
Nemal by niekto za zákon niesť zodpovednosť?
„Myslím si, že áno. Zatiaľ je to len v rovine politickej zodpovednosti. Keďže z toho plynú veľké ekonomické škody, je na mieste hovoriť aj o priamej zodpovednosti. Určite budeme o tom hovoriť v rámci koalície."
Veronika Folentová