DAVOS.
To vyvoláva otázku, či je možné niektoré krajiny ešte vôbec považovať za rozvíjajúce sa ekonomiky. Svedčí o tom aj zloženie delegátov na Svetovom ekonomickom fóre (SEF), ktoré sa dnes začalo vo švajčiarskom Davose a potrvá do 30. januára.
Organizátori stretnutia svetovej elity totiž tento rok zaregistrovali rekordný počet účastníkov z tzv. rozvíjajúcich sa ekonomík.
Spomedzi 2500 delegátov, medzi ktorými sú nielen poprední ekonómovia, bankári a politici, ale aj zástupcovia podnikateľského sektora a aktivisti, je až 365 šéfov firiem z Brazílie, Ruska, Indie, Číny a ďalších rozvojových krajín.
Práve tieto štáty pomohli svetovej ekonomike prekonať recesiu a aj v tomto roku budú hlavným motorom jej expanzie. Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje, že výkon rozvíjajúcich sa ekonomík tento rok stúpne v priemere o 6,5 %, zatiaľ čo hospodárstvo vyspelých štátov vzrastie o 2,5 %.
Na mieste je tak otázka, kedy sa napríklad Čína, ktorá už vytlačila USA z pozície najväčšieho automobilového trhu a snaží sa zosadiť Japonsko z pozície druhej najväčšej svetovej ekonomiky, prestane označovať za rozvíjajúce sa hospodárstvo.
"Budeme musieť z nášho slovníka odstrániť pojem rozvíjajúca sa ekonomika," domnieva sa Martin Sorrell, riaditeľ reklamného gigantu WPP Group.
Čína a India poslali tento rok do Davosu svoje vôbec najpočetnejšie delegácie v histórii fóra.
Zmeny v postavení týchto krajín tak budú jednou z tém stretnutia spoločne s dlhovými problémami eurozóny a ich vplyvom na globálnu ekonomiku.
Tá už síce prekonala recesiu, ale jej ďalší rast ohrozuje okrem dlhov eurozóny aj prudké zdražovanie potravín, ktoré už vyvolalo vo viacerých štátoch sociálne nepokoje, ako i ďalšie faktory, napríklad napätie medzi južnou a severnou Kóreou či Iránom a Izraelom i hrozba konfliktu.
Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.