BRATISLAVA. Čistý benefit muža z vysokoškolského vzdelania na Slovensku v súčasnosti predstavuje približne 125-tisíc eur. Čistý výnos z vysokoškolského vzdelania v prípade ženy je o takmer polovicu nižší a dosahuje 68-tisíc eur. Inštitút finančnej politiky (IFP) o tom informuje vo svojom aktuálnom komentári.
Údaje IFP dokazujú, že vyššie vzdelanie výrazne ovplyvňuje zamestnanosť, ako aj výšku mzdy. Kým miera zamestnanosti obyvateľov so základným vzdelaním nepresahuje na Slovensku v žiadnej vekovej skupine 51 %, v prípade vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov vo veku od 40 do 54 rokov predstavuje podiel zamestnaných vyše 90 %.
Výrazné rozdiely sú tiež v prípade priemernej mzdy. Napríklad vo vekovej skupine od 35 do 39 rokov človek s vysokoškolským vzdelaním zarába takmer dvakrát viac ako človek so stredoškolským vzdelaním a až 2,5-násobne viac ako primárne vzdelaný.
Investícia do vzdelania prináša vysokú návratnosť vo všetkých členských krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Celkový čistý výnos v prípade vysokoškolsky vzdelaného muža voči mužovi so základným vzdelaním presahuje na Slovensku 500-tisíc dolárov.
Priemer krajín OECD sa pritom pohybuje na úrovni 345-tisíc dolárov. Podobne ako na Slovensku je tomu aj v Taliansku, vo Veľkej Británii a v Portugalsku.
IFP_komentar(vzdelavanie)