BRATISLAVA.
"Toto rozhodnutie znamená, že mnohí poskytovatelia budú mať menej prostriedkov na svoju prevádzku," reagoval pre TASR.
Ako ďalej poznamenal, z povinných zdravotných odvodov si tak akcionári poisťovní budú môcť akúkoľvek časť vybrať ako zisk. On osobne je preto presvedčený, že zákaz zisku by mal byť. Poznamenal, že v tom nevidí žiadne ratio, aby niekto zarábal na spravovaní povinných odvodov.
Rozhodnutie ÚS naopak privítal predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS), ktorý bol aj jedným zo signatárov podania na tento súd. Poukázal na to, že už vtedy upozorňovali, že niektoré ustanovenia zákona sú v rozpore s Ústavou SR. "Súd nám dal za pravdu," povedal pre TASR.
Predpokladá, že z rozhodnutia súdu, s ktorým sa zatiaľ neoboznámil, bude vyplývať nevyhnutnosť zmeny legislatívy.
Dnešné rozhodnutie súdu víta aj akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera. "Toto rozhodnutie vítame. Je v súlade s naším právnym názorom," uviedol v tejto súvislosti Martin Danko, hovorca finančnej skupiny Penta, pod ktorú patrí holandský akcionár Dôvery.
Ako toto rozhodnutie ÚS ovplyvní prebiehajúce arbitráže, ktoré proti SR vedú vlastníci zdravotných poisťovní, nechcel Danko komentovať. Reakciu TASR prisľúbila aj zdravotná poisťovňa Union, ktorej holandský akcionár Eureko B.V. taktiež SR žaloval na arbitrážnom súde.
Plénum ÚS SR dnes rozhodlo, že zákon o zdravotných poisťovniach (ZP) a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zakazuje zisk ZP a obmedzuje ich nakladanie s kladným hospodárskym výsledkom, nie je v súlade s Ústavou SR.
V podaní skupina 49 poslancov namietala nesúlad niektorých ustanovení spomínaného zákona s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná.
Novelu zákona o zdravotných poisťovniach prijal parlament v októbri 2007. Následne ju prezident SR 19. novembra podpísal. Podľa právnej normy musia zdravotné poisťovne vrátiť prípadný zisk z verejného zdravotného poistenia späť do systému zdravotníctva.
V odôvodnení nálezu ÚS Macejková uviedla, že súčasné znenie zákona zasahuje do očakávaných výsledkov hospodárenia, s čím akcionári ZP nemohli dopredu počítať. Ďalej zákon zasahoval do práva podnikať a vytvárať zisk a takisto do princípov právneho štátu, kde sa vyžaduje princíp istoty a princíp proporcionality.
ÚS zaviazal NR SR uviesť zákon do súladu s Ústavou SR. Ak tak neurobí do šiestich mesiacov, toto znenie zákona stratí platnosť.