RÍM. Podľa FAO blokovanie vývozu situáciu iba zhorší a povedie k ešte rýchlejšiemu rastu cien.
Organizácia varovala, že ceny pšenice a ďalších základných potravinárskych komodít sa v minulom roku dramaticky zvýšili a niektorým chudobnejším štátom hrozí opakovanie situácie z rokov 2007-2008, keď počas potravinovej krízy došlo v mnohých krajinách k násilným protestom. Aj za súčasnými násilnosťami v Tunisku a Egypte sú čiastočne vysoké ceny potravín.
Ceny pšenice sa prudko zvýšili v auguste 2010, keď Rusko v dôsledku rozsiahleho sucha a následných požiarov dočasne zastavilo vývoz obilia. V októbri ďalší kľúčový vývozca obilia Ukrajina zaviedla exportné kvóty.
Bez toho, aby krajiny menovala, FAO oznámila, že takéto obmedzenia môžu potravinové krízy iba zhoršiť. Počas krízy v rokoch 2007-2008 práve krátkodobé zastavenie vývozu z niektorých kľúčových exportných štátov viedlo k prudkému rastu cien potravín vo svete.
"Skúsenosti z rokov 2007-2008 ukazujú, že narýchlo prijaté kroky vlád s cieľom zmierniť dôsledky krízy v skutočnosti túto krízu znásobili," uviedol Richard China z FAO.
Najviac ohrozené sú opäť africké krajiny, keďže takmer všetky sú čistými dovozcami obilia. Najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva týchto štátov vynakladajú na potraviny viac než 3/4 zo svojho príjmu.
Informovala o tom agentúra AP.