BRATISLAVA. Pri súčasných demografických trendoch bude na Slovensku v budúcnosti nevyhnutné zvýšenie veku odchodu do dôchodku, myslí si minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
"Ak chceme udržať mieru náhrady a nezvyšovať odvody, možnosti ako to riešiť sú pomerne obmedzené a jeden z najefektívnejších nástrojov je práve zvyšovanie veku odchodu do dôchodku," argumentoval na HN Clube.
O udržateľnosti slovenského dôchodkového systému súčasná vláda podľa neho priebežne diskutuje, zodpovední politici totiž riešia problém, aj keď ešte nie je akútny.
"Starnutie obyvateľstva z hľadiska dopadu na verejné financie a udržanie dôchodkov už dnes je problém, ale akútnym problémom sa stane po roku 2020. Musíme o tom hovoriť už teraz," zdôraznil šéf rezortu financií.
Jedným z riešení je tak postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku, keďže skoková zmena je podľa Mikloša neakceptovateľná. Ďalším z možných opatrení je dať ľuďom na výber, v akom veku chcú ísť do dôchodku, s dobre nastaveným systémom sankcií a bonusov za skorší alebo neskorší odchod.
Dlhodobo však tieto parametrické zmeny problém udržateľnosti dôchodkového systému nevyriešia a bude potrebné hľadať zásadnejšie riešenia, upozornil Mikloš.
"O migrácii sa doteraz vôbec vážne nediskutovalo, je to jedna z vecí, o ktorých chceme diskutovať. Krajina by mala mať premyslenú stratégiu migračnej politiky, aby sme prilákali najmä kvalifikovaných ľudí, ktorí prispejú k riešeniu tohto problému," dodal minister.
Mihál súhlasí
Zvýšenie veku odchodu do dôchodku bude v budúcnosti pravdepodobne nevyhnutnosťou aj podľa šéfa rezortu práce Jozefa Mihála (SaS).
"Hranica dôchodkového veku pre mužov 62 rokov je v momentálnej situácii primeraná, ale s predpokladaným predlžovaním dĺžky života ľudí sa dá očakávať, že ak by sa dôchodkový vek neposúval, tak by mohlo mať Slovensko v horizonte niekoľkých desiatok rokov problémy," konštatoval po stredajšom rokovaní vlády.
Na Slovensku v súčasnosti prebieha postupné zvyšovanie dôchodkového veku na 62 rokov. Mužom sa dostal z úrovne 60 rokov na 62 rokov v roku 2008. Ženám sa v závislosti od počtu detí zvyšuje z úrovne 53 až 57 rokov na 62 rokov do roku 2024.
Rezort financií pripravuje druhú etapu ozdravných opatrení
Ministerstvo financií tiež pripravuje druhú etapu opatrení, ktoré by mali pomôcť ozdraviť verejné financie. Ďalšie ozdravné opatrenia by podľa slov štátneho tajomníka rezortu Vladimíra Tvarošku mali pomôcť znížiť deficit verejných financií pod maastrichtské kritérium do roku 2013.
Ministerstvo financií podľa slov štátneho tajomníka predstaví v apríli komplexný program, ktorého súčasťou budú opatrenia zamerané skôr na znižovanie verejných výdavkov. Program však bude obsahovať aj opatrenia na príjmovej stránke, ako aj prísnejšie pravidlá pre hospodárenie vlády s verejnými financiami.
"Verím a dúfam, že vláda príde v priebehu nasledujúcich mesiacov s predstavou, nielen s predstavou, ale aj s návrhom, ktorý bude následne schválený, akým spôsobom reformovať penzijný systém, tak, aby do budúcnosti neprenášal príliš veľké bremeno na budúce generácie," konštatoval Tvaroška vo štvrtok na konferencii venovanej očakávanému makroekonomickému vývoju, ktorú zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora.
Zmeny v dôchodkovom systéme je potrebné prijať aj podľa riaditeľa Inštitútu hospodárskej politiky a bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Františka Palka.
Podľa jeho slov je potrebné prijať také opatrenia, aby bol penzijný systém dlhodobo udržateľný. Upozornil pritom, že ak nebude prvý pilier reformovaný, bude spôsobovať tlak na deficit verejných financií.