BRATISLAVA.
Vzhľadom na pretrvávajúce problémy americkej ekonomiky, najmä na trhu práce, sa pred zasadnutím žiadne zmeny v politike FEDu neočakávali.
FED napokon obchodníkov neprekvapil a prostredníctvom svojho komentára na vývoj americkej ekonomiky, ktorej rast podľa neho nie je dostatočne rýchly, aby zlepšoval situáciu na trhu práce, signalizoval pokračovanie svojej mimoriadne uvoľnenej monetárnej politiky. Vzhľadom na to, že FED nijako neprekvapil, bola reakcia trhov na jeho zasadnutie minimálna.
Mimo pracovného trhu však z americkej ekonomiky v posledných mesiacoch prichádzajú zväčša pozitívne správy. Ich okruh rozšírili počas včerajšieho obchodovania anualizované decembrové predaje nových domov, ktoré poskočili medzimesačne o 17,2 % z revidovaných 280 tis. na osemmesačné maximum 329 tis.
Ďalšou pozitívnou správou bolo, že už druhý mesiac v rade pokračoval rast cien nových domov, medián predajnej ceny nového domu poskočil v decembri z 215,5 tis. dolárov na 241,5 tis., čo je najvyššia úroveň od roku 2008.
Aj napriek tomuto rastu je však americký trh s bývaním stále vo veľkých problémoch, anualizované predaje na úrovni 329 tis. sú stále pod úrovňami spred ukončenia daňových úľav v apríli 2010 a ďaleko za úrovňami z prelomu tisícročí, kedy sa ich pred nafukovaním hypotekárnej bubliny predávalo anuzalizovane viac ako 800 tis.
Na devízových trhoch bolo včera rušno najmä na librových pároch, keď britská mena po utorkových výpredajoch vyvolaných nečakaným poklesom HDP o 0,5 % korigovala časť svojich strát po tom, čo protokol zo zasadnutia Bank of England ukázal, že za zvýšenie úrokových sadzieb hlasoval popri stálici Andrewovi Sentancovi aj Martin Weale.
Na druhej strane však ďalších sedem členov vrátane guvernéra Kinga bolo proti, jeden dokonca hlasoval za navýšenie nákupu štátnych dlhopisov. Vzhľadom na utorkový prejav guvernéra Kinga, v ktorom poskytol negatívny výhľad na britskú ekonomiku, však zvyšovanie sadzieb v blízkej budúcnosti nie je veľmi pravdepodobné.
Na akciových trhoch včera panovala aj vďaka povzbudivým číslam z amerického trhu práce pozitívna nálada, v Európe si paneurópsky index EuroStoxx 50 s rastúcim apetítom po riziku pripísal 0,34 % a širší americký index S&P 500 0,42 %. Dnes v ranných hodinách však už akcie zamierili nadol, keď ratingová agentúra S&P nečakane znížila rating Japonska z AA na AA-.
Zvýšená averzia k riziku po tejto nečakanej správe pomohla na devízových trhoch predovšetkým americkému doláru, ktorý dnes ranných hodinách posilňuje na všetkých najobchodovanejších pároch.
Počas dnešného obchodovania ešte uzrú svetlo sveta ďalšie ukazovatele zo Spojených štátov. Pozornosť budú pútať najmä v posledných týždňoch mimoriadne volatilné žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30), ktorým sa prognózuje za predošlý týždeň stagnácia na úrovni 407 tis.
Spolu s nimi budú v rovnakom čase zverejnené aj decembrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktorých jadrový ukazovateľ by mal podľa očakávaní vzrásť o 0,9 %. Decembrové údaje z trhu s bývaním uzavrie indikátor budúcich predajov domov – uzatvorené zmluvy na kúpu domu (16:00), od ktorých sa očakáva rast o 0,9 %.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers