BRATISLAVA.
"Najvyšší súd SR na dnešnom pojednávaní nevyhovel žalobe organizácie Greenpeace na Ministerstvo životného prostredia SR pre nezákonný zásah orgánu verejnej správy. Dôvodom žaloby bol výber odborne spôsobilej osoby na vypracovanie posudku a návrhu záverečného stanoviska k správe o hodnotení vplyvov jadrových reaktorov Mochovce 3,4 na životné prostredie," informovala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.
Ako ďalej dodala, súd nevyhovel žalobe, pretože odporca nemá podľa zákona o procese posudzovania vplyvov na životné prostredie zisťovať, či má odborne spôsobilá osoba konflikt záujmov, ustanovuje len, že sa nemôže podieľať na vypracovaní EIA dokumentov konkrétneho projektu, čo bolo v procese splnené. "Rozhodnutie najvyššieho súdu odhalilo medzery v legislatíve," skonštatovala.
Greenpeace podal žalobu na najvyššom súde proti envirorezortu vlani 15. februára. Podľa Greenpeace spoločnosť DECOM, a.s., určená ministerstvom za odborne spôsobilú osobu, nespĺňala jeden zo základných logických a etických predpokladov na vypracovanie posudku, a tým bola nezaujatosť.
Podľa environmentalistov bola vybraná firma DECOM, a.s. v priamom konflikte záujmov, keďže stopercentný vlastník tejto spoločnosti je Výskumný ústav jadrových elektrární, a.s., ktorý podpísal zmluvy so Slovenskými elektrárňami, a.s. na dostavbu Mochoviec za niekoľko miliónov eur. To znamená, že jediným vlastníkom akcií právnickej osoby určenej na vypracovanie odborného posudku je právnická osoba, ktorá má na veci priamy majetkový záujem.
"Rešpektujeme rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktoré odhalilo medzeru v slovenskej legislatíve. Tá nezaručuje nestrannosť a nezávislosť posudzovateľa v EIA procese. Naďalej si myslíme, že vybratá odborne spôsobilá osoba, firma DECOM, bola v priamom finančnom konflikte záujmov a nemala byť vybratá za posudzovateľa projektu. Tento výber nezaručil transparentnosť a objektívnosť EIA procesu,“ uviedla Zlatňanská.