BRATISLAVA. Na udržanie celého sociálneho systému totiž musí štát vynaložiť ročne asi 1,7 miliardy eur. Na dnešnej konferencii Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) na to upozornil riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky (IHP) František Palko.
"Dnes sme už v takej situácii, že v parlamente tikajú biologické hodiny, aby už boli prijaté konkrétne opatrenia na to, aby bol penzijný systém udržateľný. Ide hlavne o prvý pilier, ako aj otázka veku odchodu do dôchodku a miery náhrady, ale aj otázka miery valorizácie - to, čo bolo zmietnuté v parlamente," konštatoval Palko.
V priebehu rokov 2011 až 2015 poskytne štát Sociálnej poisťovni (SP) každý rok asi 1,7 miliardy eur. "To znamená, že ak nebude prvý pilier reformovaný, o 10 až 15 rokov sa nebudeme môcť chváliť, že sme z hľadiska verejného dlhu hlboko pod hranicou maastrichtských kritérií. Pretože náš verejný dlh bude x-násobne vyšší," zdôraznil.
Na potrebu dokončiť reformu dôchodkového systému upozornil aj štátny tajomník rezortu financií Vladimír Tvaroška. "Na Slovensku sa veľa hovorí o druhom pilieri, ten však z hľadiska dlhodobej udržateľnosti nepovažujeme za problém. Skôr naopak - je to opatrenie, ktoré nám bude v budúcnosti veľmi pomáhať. Problém vidím skôr v prvom pilieri, pretože demografia, ktorej sa Slovensko nevyhne, bude prinášať na verejné financie vážne dopady," uviedol Tvaroška na konferencii.