BRATISLAVA. „Slovenské plynárne budú patriť pod ČEZ." Týmito slovami oslovili nedávno podomoví predajcovia Silviu Devečkovú z Liptovského Mikuláša. Pre zmeny, ktoré sa dejú s jej dodávateľom plynu, mala podpísať aj dokumenty.
Podpísala ich. Neskôr zistila, že nešlo o ľudí zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a že ČEZ je úplne nový dodávateľ plynu pre domácnosti na našom trhu. Bolo by to v poriadku, keby neklamali. „Mali povedať: sme táto firma, takto sa voláme, takéto máme výhody. Chcete prejsť k nám?" hovorí Devečková.
V jej prípade zmluva, ktorú podpísala, nie je platná. Nie je totiž majiteľkou bytu, len nájomníčkou. Ak by platila, má právo do siedmich dní ju ukončiť bez udania dôvodu.
Devečková však tvrdí, že určite nebola jediná, koho predajcovia takto oslovili. O podobných návštevách počula aj od susedov.
Na nekalé praktiky upozorňuje klientov aj SPP. „Zákaznícka linka SPP zaevidovala viacero sťažností zákazníkov, najmä z južného Slovenska. Ľudia podpísali zmluvy na základe nátlakového správania a zavádzajúcich informácií od týchto predajcov. V súčasnosti majú záujem o návrat k pôvodnému dodávateľovi," tvrdí Vahram Chuguryan z SPP.
Dodal, že plynárenský podnik akceptuje novú konkurenciu, ktorá vstupuje na trh, ale toto považuje za neprijateľný spôsob konkurenčného boja. Pripomenul, že SPP podomový predaj nevyužíva.
„Pri vstupe na trh sme urobili všetky opatrenia, aby sme podobné excesy v maximálnej miere vylúčili," povedala hovorkyňa ČEZ Eva Nováková. Aj keď sú všetci predajcovia viazaní etickým kódexom, firma sprísnila kontrolu.
Ak by sa nekalé praktiky potvrdili, je to dôvod na rozviazanie spolupráce, hovorí Nováková.
Podobných prípadov už na Slovensku bolo veľa, ale v oblasti dodávok elektriny. V prípade dodávok plynu sa objavili prvýkrát, a to preto, že na trh práve vstupujú konkurenti SPP. Prvý, ktorý sa oficiálne ohlásil, je ČEZ. Od júla sa chystajú nastúpiť aj Magna EA či Elgas.