DUBLIN. Dolná komora írskeho parlamentu schválila návrh mimoriadne úsporného rozpočtu na rok 2011, ktorý má krajine pomôcť znížiť schodok verejných financií a splniť podmienky záchranného úveru od Európskej únie (EÚ) a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Zákon o rozpočte sa teraz posunul do hornej komory, ale skutočnosť, že prešiel schvaľovacím procesom v dolnej komore, je veľkým víťazstvom pre menšinovú írsku vládu, ktorá bojuje o prežitie.
Kabinet prežil hlasovanie o nedôvere a zrejme sa udrží pri moci do predčasných volieb, ktoré premiér Brian Cowen vypísal na 11. marca, ale opozícia sa pokúša presadiť skorší termín.
Cowen v závere minulého týždňa odstúpil z postu predsedu strany Fianna Fáil, zostal však predsedom vlády. Na čele strany ho vystriedal bývalý minister zahraničných vecí Micheál Martin, ktorý rezignoval na funkciu šéfa diplomacie, aby spochybnil Cowenovu autoritu.
Základný rozpočtový schodok Írska dosiahol vlani 18,74 miliardy eur, čo predstavuje takmer 12 % hrubého domáceho produktu (HDP). A ak sa do deficitu verejných financií započíta aj 31 miliárd eur na záchranu troch írskych bánk tak, ako si to vyžadujú pravidlá Európskej únie, potom sa rozpočtový schodok krajiny v roku 2010 vyšplhal na 32 % HDP a bol tak najvyšší v rámci eurozóny aj celej únie.
Finančná pomoc bankovému sektoru prinútila vládu v Dubline, aby koncom novembra 2010 požiadala EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) o úver. Podmienkou pridelenia pôžičky vo výške 85 miliárd eur bola konsolidácia verejných financií. Írsko preto prijalo prísne úsporné opatrenia, aby do roku 2015 stlačilo svoj rozpočtový schodok pod hranicu 3 % HDP.
Informovala o tom agentúra AP.