BRATISLAVA. Slovenská premiérka Iveta Radičová a maďarský premiér Viktor Orbán podpísali dnes v Bratislave medzinárodnú dohodu o cezhraničnom plynárenskom prepojení v rámci oficiálnej návštevy Orbána na Slovensku.
"Je to krok, ktorý znamená väčšiu nezávislosť z hľadiska energetickej bezpečnosti pre SR, ale je to aj dôležitá súčasť energetickej bezpečnosti Európskej únie," uviedla po podpise zmluvy Radičová.
Nasledovať by mali práce na podobnej dohode s Poľskou republikou, ktorých cieľom je vytvorenie severo-južného plynárenského prepojenia v strednej Európe.
Prepojenie elektrických sústav
Šéfka slovenskej exekutívy zároveň zdôraznila, že existuje veľa tém, ktoré SR a Maďarsko spájajú a dnes obaja premiéri dosiahli prvé kroky k ďalším dohodám.
"Otvorili sme otázku prepojenia elektrických sústav. Dohodli sme sa s pánom premiérom, že v otázke tohto prepojenia budeme postupovať rovnakým spôsobom ako v prípade dohody o prepojení plynových sústav," priblížila Radičová s tým, že konkrétny návrh pripravia medzivládne pracovné skupiny.
"Prepojenie elektrických sústav je pre SR strategický cieľ," zdôraznila.
Ďalšou z dohôd je aj pripravované pokračovanie výstavby rýchlostnej cesty R4 spájajúcej východ SR a MR. "Maďarsko sa rozhodlo obnoviť plány na rýchlostnej ceste medzi Košicami a Miškolcom," potvrdil Orbán.
Pozrite si fotografie z návštevy Viktora Orbána.
Maďarsko sa chce podľa neho dohodnúť so Slovenskom aj na postavení nového mosta v blízkosti Komárna a na obnove mostov cez Ipeľ. Krajina má tiež záujem o obnovu 84 ciest, ktoré kedysi spájali slovenské a maďarské územie.
Premiéri hovorili aj o otázkach širokorozchodnej železničnej trate, kde podľa Radičovej budú komunikovať a koordinovať kroky na úrovni expertov z obidvoch krajín.
Text dohody na plynárenskom prepojení ešte 19. januára tohto roka parafovali štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) Martin Chren so štátnym tajomníkom Ministerstva národného rozvoja Maďarskej republiky Pálom Kovácsom.
Práce na projekte už tento rok
Dohodu o plynárenskom prepojení následne v stredu 26. januára na svojom rokovaní schválila slovenská vláda.
Slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete Eustream už na základe toho začal s maďarským partnerom Földgázszálitó Rt. rokovania o príprave vzájomnej komerčnej zmluvy a príprave technického dizajnu projektu prepojenia.
Spoločnosť eustream, a.s., ktorá bude realizovať výstavbu plynovodného prepojenia, víta politickú podporu tomuto projektu.
“Politická podpora vlád oboch zainteresovaných krajín, ktorú projekt slovensko-maďarského plynovodného prepojenia má, potvrdzuje jeho význam pre región V4 a jeho energetickú bezpečnosť. Spoločnosť Eustream je pripravená okamžite prijať rozhodnutie o implementácii projektu, zatiaľ však čakáme na vyhodnotenie a rozhodnutie maďarských partnerov,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Eustream Danica Beharková.
"Pripravovaný projekt prepojenia zadefinuje prepravné kapacity jednotlivých úsekov, náklady na realizáciu jednotlivých trás, ako aj harmonogram prípravných a realizačných prác. Práce na realizačnom projekte by sa mali začať už v tomto roku," priblížil rezort hospodárstva.
Vybudovanie slovensko-maďarského prepojenia má byť pre Slovensko ďalším krokom k eliminácii rizík pri prípadných prerušeniach dodávok zemného plynu z Ruskej federácie. Projekt je súčasťou plynárenského koridoru, ktorý má spájať terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami V4 a Chorvátskom.
Riešenie získalo aj podporu Európskej komisie (EK), ktorá vyhodnotila projekt ako strategický a podporí ho finančne sumou 30 miliónov eur v rámci Európskeho energetického programu obnovy (EEPR).
Slota: Je to omyl
Riešenie energetickej bezpečnosti Slovenska spoluprácou s Maďarskou republikou je podľa predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu omyl. "Ak nám raz niekto zatvoril kohútik (s plynom, pozn. TASR) na Ukrajine, Maďari to kedykoľvek urobia s ešte väčšou chuťou," povedal pre TASR Slota.
"Slovenská národná strana si uvedomuje, že energetická bezpečnosť je veľmi dôležitá, no nemyslíme si, že kvôli jednej rúre musíme robiť stretnutia na takejto úrovni a podpisovať dokumenty s Maďarskom, lebo tento plyn môže byť bez problémov preberaný aj z Poľska. Veď v prípade núdze takto nebudeme visieť na Ukrajine, ale na Maďarsku. Myslím si, že naše vzťahy (s Poľskom, pozn. TASR) sú podstatne priateľskejšie než s Maďarskom," vyhlásil Slota.
Nesúhlasí s postojom vlády premiérky Ivety Radičovej, ktorá podľa neho poskytuje Orbánovi priestor tam, kde pred ním "zatvára dvere celá Európa".