BRATISLAVA. Mierny rast, prípadne stagnáciu, predpokladajú pri predaji produkcie na Slovensku a v zahraničí, v prípade počtu pracovníkov či pri investíciách.
Vyplýva to z minuloročného prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK), podľa ktorého podnikatelia predpokladajú v tomto roku hospodárske výsledky skôr na úrovni minulého roka.
Rast tržieb v tomto roku podľa záverov prieskumu očakáva 53 % firiem, stagnáciu 27 % a pokles tržieb 20 % respondentov.
Rast v prípade priemerných miezd očakáva 60 % firiem, stagnáciu 34 % a pokles 6 % spoločností. V prípade počtu pracovníkov očakáva rast v ankete SOPK štvrtina firiem, stagnáciu 56 % spoločností a 19 % respondentov uviedlo, že očakáva pokles počtu zamestnancov.
Celkovo firmy zúčastnené prieskumu očakávajú po predchádzajúcich piatich rokoch v tomto roku skôr priaznivé podnikateľské prostredie.
"Pre rok 2011 je zreteľná tendencia odpovedí v očakávaní priaznivého podnikateľského prostredia, napriek tomu, že väčšina odpovedí stále očakáva na Slovensku stagnujúce podnikateľské prostredie," uvádza SOPK.
Podnikateľské prostredie bude pritom priaznivé podľa 34 % respondentov, stagnovať bude podľa 38 % firiem a podľa 28 percent opýtaných bude podnikateľské prostredie nepriaznivé.
K zlepšeniu podnikateľského prostredia by podľa názoru podnikov mohli prispieť hlavne zmeny vo vymáhateľnosti práva, zvýšenie flexibility Zákonníka práce či zníženie odvodového zaťaženia a nezvyšovanie daní.
Najväčšie riziká pre podnikateľskú činnosť firiem sú podľa ich názoru svetová hospodárska kríza, nízka vymáhateľnosť práva a klientelizmus a korupcia.
SOPK zisťovala v pravidelnom prieskume aj názor firiem na prínos spoločnej európskej meny. Po dvoch rokoch od zavedenia eura považujú jeho vplyvy za kladné tri štvrtiny členov komory.
Konkrétne 76 % opýtaných firiem považuje vplyv spoločnej európskej meny na podnikateľské prostredie za pozitívny. Ako neutrálny označilo vplyv eura 18 % firiem a 5 % spoločností v ankete označilo vplyv eura ako negatívny.
Hospodársku politiku vlády vníma takmer polovica respondentov neutrálne.
"Podnikatelia majú očakávania k zlepšeniu hospodárskej politiky vlády v prospech podnikateľov, pričom sú ale zdržanliví ku kladnému hodnoteniu," uvádza SOPK v správe z prieskumu.
Kladne pritom v minulom roku ohodnotilo hospodársku politiku vlády 33 % firiem. Neutrálne ju vnímalo 45 % oslovených spoločností, negatívne 12 % a posúdiť ju nevedelo 10 % opýtaných.
Prieskum SOPK realizovala medzi členmi od druhej polovice septembra do konca októbra minulého roka. Na prieskume sa zúčastnilo 233 respondentov, čo predstavuje zhruba jednu pätinu členov.