BRATISLAVA. Zhodli sa na tom účastníci diskusného stretnutia organizovaného Stavebným fórom. Opatrní však zostávajú stavebníci, ktorí nezdieľajú optimizmus realitných maklérov.
Podľa predsedu Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolta Lukáča v ich segmente ešte stále nemožno hovoriť o odrazení sa od dna. Ak rast príde, tak ho podľa Lukáča možno očakávať najskôr v budúcom roku prípadne v roku 2013.
Za vážny problém Lukáč označil neobvykle nízke ceny niektorých stavebníkov pri verejnom obstarávaní. Naopak, pozitívom je podľa neho stagnácia cien stavebných výrobkov, ktoré by ani v tomto roku nemali rásť.
Richard Churý z realitnej kancelárie Remax Slovakia uviedol, že výsledky za rok 2010 dávajú priestor na mierny optimizmus. Trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami sa podľa interných údajov spoločnosti Remax opätovne rozhýbal a nabral nový dych. Dôkazom je nárast transakcií oproti krízovým rokom 2009 a 2008.
„V júni 2008 sa zastavil predaj bytov a nahradili ho prenájmy, počet transakcií začal medziročne stúpať až v auguste 2009 a minulý rok si udržal rastúcu tendenciu,“ uviedol Churý. Najväčší nárast predaja zaznamenala spoločnosť Remax v segmente malometrážnych starších bytov.
„Ľudia idú na istotu a zaujímajú sa predovšetkým o jedno- až trojizbové byty do 100 tisíc eur, ak by sme ich mali v ponuke viac, nemali by sme problém predať ich,“ povedal Churý a doplnil, že predaju starších bytov nahráva aj nedostatok nových projektov na trhu.
Riaditeľ slovenskej kancelárie spoločnosti Colliers International Ermanno Boeris upozornil na fakt, že staré byty postavené a skolaudované pred rokom 2009 sú málo konkurencieschopné oproti novším projektom, keďže sa stavali v dobe vrcholiacej realitnej bubliny, kedy ceny materiálov a prác boli najvyššie.
„Pri novších projektoch síce developeri zaplatili viac za pozemok, ale postavili ich keď to bolo najefektívnejšie, keď náklady boli najnižšie,“ upresnil Boeris. Ako dodal, pravidlá na trhu v súčasnosti podľa neho určuje ten, kto kupuje a nie predávajúci.