BRATISLAVA. Trojica štátnych teplární – Trnavská, Zvolenská a Žilinská – predávali za vlády Roberta Fica emisné povolenky za neuveriteľne nízke ceny. Väčšinou len za štvrtinu či polovicu priemerných trhových cien.
Ceny vtedajší šéfovia teplární nevysvetlili. Žiadne vysvetlenia by zrejme neobstáli, košická či martinská tepláreň v podobnom čase predávali oveľa výhodnejšie.
Šéfka Fondu národného majetku Anna Bubeníková nevylúčila, že padnú trestné oznámenia.
Trnavu ovládli nominanti SNS a 60-tisíc ton tam v januári 2008 predali za 600 eur, čo sa dá označiť za dar. Na kvótach sa už vo februári dalo zarobiť 1,2 milióna eur. Predaje za nízke ceny pokračovali do volieb.
Ako predávali Trnavská, Zvolenská a Žilinská tepláreň predali emisie za 10, 7 milióna eur, keby predávali za trhové ceny, mohli zarobiť až 19,1 milióna, v Trnave a vo Zvolene predávali za polovicu bežne.
V predstavenstve firmy bola dcéra krajského šéfa SNS Jozefa Ďuračku a jeho poslanecký asistent. Ďuračka tvrdí, že o ničom nevie, na firmu nemal vplyv a na dcéru odmietol dať kontakt.
Na predaji zarábala bratislavská firma WMJ company. Jej konateľ Peter Zvolenský tvrdí, že v čase, keď kupovali za jeden cent, emisie nemali prakticky hodnotu. O mesiac však už mali. Okolnosti obchodov bližšie neobjasnil.
Aj HZDS sa darilo Vo Zvolene tepláreň ovládaná HZDS predávala emisie za pätinové ceny. Bývalý riaditeľ teplární Július Jankovský spôsob predaja vysvetľuje odporučením ministerstva životného prostredia (SNS). Lacný predaj nevysvetlil.
Dôvod, prečo si ľudia dovolia také nehoráznosti, je, že nielenže sa nemusia báť väzenia, ale ani sa nemusia hanbiť vyjsť na ulicu, myslí si Konštantín Čikovský.
Je ťažko uveriteľné, že o obchodoch nevedeli vo vedení Fondu národného majetku (FNM), ktorý tepláreň vlastní. V Dozornej rade Zvolenskej teplárenskej sedel podpredseda výkonného výboru FNM Pavol Krištof (HZDS).
V teplárňach mal neoficiálne silnú pozíciu. Neskôr sa stal štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva. Postu sa vzdal, keď ho obžalovali z neodvedenia dane. Krištof mal včera vypnutý mobil.
Už v utorok sme písali, že v Žiline predali v roku 2008 emisie za 11 eur, hoci sa predávali za viac než 24 eur.
Bývalého šéfa zo Žiliny Juraja Králika, ktorého po voľbách po SNS „adoptovala“ SaS a presunula ho do Zvolena, za tieto predaje odvolajú.
Fond počas Ficovej vlády ovládli nominanti Smeru. Väčšinu mali v prezídiu i výkonnom výbore.
Hospodárenie teplární si ako jediný akcionár mohli podrobne preveriť. Vtedajší šéf výkonného výboru Vladimír Kocourek (Smer) včera nedvíhal mobil.
V správach pomlčali Nové vedenia trnavskej a zvolenskej teplárne novému vedeniu FNM vo svojich správa škandalózne obchody s emisiami nepriznali. Trnavčania o výnosoch firmy z emisií len napísali, že „plán prekročili o 189 percent“.
Správu pre fond vypracoval ekonomický riaditeľ teplární Ivan Gabriel. V období vlády nominantov SNS bol podpredsedom predstavenstva. Exriaditeľ zo Zvolena Jankovský je stále členom predstavenstva.
Šéfka FNM: Tak toto ma zaskočilo
O predaji emisií hovorí predsedníčka výkonného výboru Fondu národného majetku ANNA BUBENÍKOVÁ (SDKÚ).
Čo hovoríte na to, že tri teplárne tak nevýhodne obchodovali s emisiami?
„Určite to nie je v poriadku. Nemalo sa to diať. Ale nič bližšie o tom neviem.“
Ceny, za ktoré teplárne predávali emisie, sa vám zdajú primerané?
„Pokiaľ vychádzam z informácií od vás, ktoré však ja nemám, primerané neboli.“
Vedelo vedenie Fondu národného majetku, že teplárne predávali emisie za také nízke ceny?
„Nie nevedelo. Nemáme detailnú informáciu o cenách a jednotlivých obchodoch.“
Ako je to možné?
„Hneď, ako sme vykonali personálne zmeny v teplárňach, vyzvali sme ich, aby analyzovali súčasný stav v ich hospodárení, posúdili výhodnosť zmlúv, záväzkov. Pracovali sme s informáciami, ktoré nám poskytli. V rámci výkonu akcionárskych práv sa môžeme spoliehať len na tých ľudí, ktorí v týchto spoločnostiach pracujú, aby nám informácie poskytovali.“
Nové vedenia teplární vám neposkytli údaje o tom, ako sa obchodovalo s emisiami?
„Poslali nám zatiaľ prvotné analýzy a na poskytovaní ďalších informácií ďalej pracujú.“
Čo budete robiť s informáciami, ktoré máte od nás? Začnete to preverovať? Podáte trestné oznámenie?
„O konzekvencie vyplývajúce z akéhokoľvek nehospodárneho nakladania s majetkom sme požiadali nových štatutárov týchto spoločností. Je to ich priama zodpovednosť a povinnosť. Teraz sa na to musíme pozrieť my. Som tým zaskočená.“
Miroslav Kern
SNS upozorňuje na Smer
Strana Jána Slotu považuje informácie o teplárňach za tranz.
BRATISLAVA. SNS a jej nominanti ovládali dve teplárne, kde predávali emisie pod cenu, vinu však necíti. Do prípadu nepriamo zatiahla Smer.
SME vyčíta, že v článkoch o firmách podriadených Fondu národného majetku (FNM) „nebral do úvahy či nepochopil ani len skutočnosť, že vo výkonnom výbore FNM mala drvivú väčšinu iná politická strana, zďaleka nie SNS“.
Hovorkyňa strany Jana Benková napísala, že nemohli byť zodpovední za hlasovanie väčšiny, „zvlášť, keď naši nominanti hlasovali proti rozhodnutiu väčšiny.“
Predaje však rozhodli predstavenstvá a dozorné rady, nie FNM. „SME je niekoľko týždňov opäť v tranze z toho, že meno Jána Slotu a SNS priraďuje k čomukoľvek negatívnemu, čo nájde na redakčnom stole a hrá sa na sudcu,“ myslí si SNS.
Miroslav Kern
Emisie kupovali firmy bez telefónov
Zisky z predajov, čo skôr pripomínali dary, končili v čudných firmách.
BRATISLAVA. Zisky z predaja emisných povoleniek skončili na účtoch firiem s ťažko čitateľným pozadím.
WMJ company nemá v telefónnom zozname číslo, jej webstránka nefunguje, no kúpila 862tisíc ton. Pri predaji za priemerné ceny mohla zarobiť 7,4 milióna eur.
Spoločníkom WMJ je bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia z roku 1994 Ján Smolen a bývalý spoločník Istrokapitálu Braňo Prieložný.
Firma KP consulting sídli vo vchode bez vlastného zvončeka a na schránke za zamknutými dverami je s ďalšími 16 firmami. Jej majiteľ Peter Kubala si už na predaj presne nepamätá. Mohol zarobiť až 1,5 milióna eur.
Miroslav Kern