Merkelová upozornila na to, že voči euru niet alternatívy. Žiada, aby v Európe došlo k užšej spolupráci.
DAVOS. Euro zostane neoddeliteľnou súčasťou Európy. V piatok to uviedla vo svojom vystúpení na davoskom Svetovom ekonomickom fóre (SEF) nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová.
Dodala, že euro zostane menou Európy. "Je Európou dneška. Ak stroskotá euro, stroskotá Európa," zdôraznila.
Merkelová tým vyjadrila spätosť s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorý svoje vystúpenie vo štvrtok (27.1.) takisto venoval mene eurozóny.
Euro a dlhová kríza zostali aj v piatok v centre diskusie na SEF.
Merkelová: Niet alternatívy
Merkelová upozornila na to, že voči euru niet alternatívy. "Euro budeme brániť, zasadíme sa zaň a musíme ho dlhodobo udržať pevným," pokračovala.
Dnes bojuje Európa s dôsledkami vypätia síl na zvládnutie finančnej krízy. Koniec dlhovej krízy sa stal viditeľným. Fakticky "kríza eura ako takého nejestvuje".
Kancelárka žiadala, aby v Európe došlo k užšej spolupráci. Konkurencieschopnosť všetkých členov eurozóny musí vzrásť.
"Niektoré veci, ktoré sme neurobili dostatočne dobre pri zavádzaní eura, budeme musieť zlepšiť," povedala Merkelová.
Mala na zreteli nedostatočnú politickú spoluprácu a koordináciu hospodárskej politiky eurozóny. Teraz sa treba viac zblížiť. V tomto procese by mala platiť zásada, "aby sme sa orientovali na to, čo je najlepšie".
Z krízy sa dá dostať spoločným úsilím. "Teraz, keď nápor krízy nie je už taký silný, jestvuje tiež riziko v G20, že sila úsilia, impulzov trochu zoslabne. Tomu sa musíme vzoprieť," zdôraznila kancelárka Merkelová.
Francúzske predsedníctvo príležitosťou
Predsedom skupiny 20 priemyselných a rozvojových krajín je teraz Nicolas Sarkozy. Francúzske predsedníctvo je podľa Merkelovej veľkou príležitosťou. Lebo doteraz nejestvuje ešte nijaká medzinárodná odpoveď, ako by sa dalo zabrániť, aby daňoví poplatníci už nemuseli znášať bremeno ďalšieho kolapsu napríklad bánk.
V zásade aj Spojené štáty veria, že únia úspešne zvládne dlhovú krízu. Európania by mali dať zreteľne najavo, že držia spolu. Tento názor vyslovil americký minister financií Timothy Geithner, ktorý je v Davose jediným predstaviteľom americkej politickej špičky.
Dôležité by bolo to, aby Európa vytvorila rámec, ktorý by ukázal, "že stojí za svojimi krajinami". Minister povedal, že v minulom roku kríza predovšetkým v Grécku čiastočne spomalila tempo americkej konjunktúry. Podľa neho "v kritickom momente pôsobila veľmi destabilizujúco".
Ale Geithner sa vyslovil proti radikálnemu znižovaniu dlhu poklesom štátnych výdavkov tak, ako to chce robiť Veľká Británia.
Taký postup môže nepriaznivo ovplyvniť zotavovanie sa ekonomiky a nie je "nijakou formou zodpovednej cesty". Americká vláda také niečo nedopustí. Uviedol to aj v súvislosti s vysokou nezamestnanosťou v Spojených štátoch.
Informovala o tom agentúra DPA.