BRATISLAVA. Otázka prípadného odškodnenia ľudí za zrýchlené vyvlastnenie pozemkov pod stavbami diaľnic na základe zákona, ktorý Ústavný súd (ÚS) SR tento týždeň označil za protiústavný, je otvorená.
"Zatiaľ nejaké automatické nároky nevidím. Závisí to od toho, v akej fáze je to vyvlastňovacie konanie, či sa tí ľudia dohodli so štátom alebo sa nedohodli," priblížil v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu Radoslav Procházka (KDH).
Nález ÚS v tomto prípade podľa neho prináša do budúcnosti dôležité posolstvo.
"Dobrý cieľ ešte neznamená, že je ho možné dosiahnuť akýmkoľvek spôsobom, hlava-nehlava. ÚS povedal, že niektoré prostriedky sú natoľko neprimerané, že ich nedokáže posvätiť ani ten najušľachtilejší cieľ," upozornil koaličný poslanec.
Vyvlastňovanie nie je spôsob
Podľa vlastných slov si rovnako ako predchádzajúca vláda, ktorá zákon schválila, praje čo najskoršie dokončenie diaľnice až do Košíc. "Ale toto nie je spôsob," podčiarkol Procházka s tým, že doteraz ho nikto nepresvedčil, že tento sporný zákon zrýchlil výstavbu diaľnic na Slovensku.
Podľa expremiéra Roberta Fica (Smer) neprichádza do úvahy žiadne odškodnenie ľudí dotknutých konaním podľa tejto právnej normy. Príslušné pozemky by totiž podľa neho boli tak či tak nakoniec vyvlastnené na účely výstavby diaľnic a rýchlostných komunikácií, akurát by to trvalo dlhšie.
Zároveň je presvedčený, že ak zákon prestane platiť a neprijme sa nová právna úprava zrýchľujúca vyvlastňovanie, "definitívne zabudnime na diaľnice na Slovensku".
Fico: Pyrrhovo víťazstvo
Rozhodnutie ústavného súdu podľa vlastných slov rešpektuje, ale nevíta ho a označil ho za Pyrrhovo víťazstvo koaličných poslancov, ktorí pred niekoľkými rokmi ešte ako opoziční podanie na ÚS iniciovali.
Predseda najsilnejšej opozičnej strany zároveň upozornil na skutočnosť, že v súčasnosti sú na základe vyvlastňovacieho zákona vydané stavebné povolenia na približne 123 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.
"Ak vláda je tak orientovaná na ľudské práva, spravodlivosť a etiku, očakávam, že všetkých týchto 123 kilometrov nezačne stavať, že tie stavebné povolenia zruší a pôjde od začiatku. Garantujem, že to vláda nikdy neurobí a stavebné povolenia, ktoré boli získané na základe tohto zákona, využije pri výstavbe diaľnic," avizoval Fico.
Protiústavnosť zákonov "nakladačkou"
Konštatovanie Ústavného súdu o protiústavnosti dvoch zákonov prijatých vládnou koalíciou pod vedením Roberta Fica označil Procházka za "nakladačku", ktorej mohol Fico zabrániť, ak by k tvorbe legislatívy pristupoval kompetentnejšie.
"Cieľ, ktorý formuloval Fico, sa dal dosiahnuť prostriedkami, ktoré nemusia znamenať popretie toho, čo v ústave je," dodal Procházka.
Parlament podľa neho môže podnikanie v zdravotných poisťovniach umožniť alebo neumožniť, nemôže však ponechať podnikanie a poprieť jeho podstatu, ktorou je dosahovanie zisku.
Rozhodnutie Ústavného súdu podľa neho znamená, že Slovensko bude mať komplikovanejšiu pozíciu na medzinárodných arbitrážach, kde viaceré spoločnosti žalujú Slovensko kvôli zákazu zisku.
"Zatiaľ žiadna arbitráž nebola rozhodnutá," upozornil Fico. Dodal, že na rozhodnutie o zákaze zisku zdravotných poisťovní je hrdý. Zároveň je podľa neho potrebné hľadať nové zákonné riešenie na zákaz zisku, ktoré by nebolo v rozpore s ústavou.
Fico hovorí o prenasledovaní
"Podľa mňa sa nedá byť pri správe štátu hrdý na to, keď sa mi zúfalým spôsobom nepodarí dosiahnuť to, čo som chcel, hoci sa to dosiahnuť dalo," reagoval Procházka.
"Ak by bol prijal poverenie od Národnej rady, mohol svoje argumenty povedať priamo na Ústavnom súde," pripomenul, že Fico ako podpredseda NRSR neprijal poverenie obhajovať parlament pred ústavným súdom.
Politickú zodpovednosť za prijatie dvoch protiústavných zákonov podľa neho nesie Robert Fico, nebude však možné vyvodiť voči nemu hmotnú zodpovednosť za prípadné finančné škody.
"Je fascinujúce, že zo zdravotníckej témy sa robí prenasledovanie politika, ktorý prijal rozhodnutie," reagoval Fico, ktorý trvá na tom, že zákaz zisku bol principiálne správny, keďže zdravotné poisťovne narábajú s verejnými zdrojmi, ktoré im občania posielajú povinne.