Li Tao-kchuej, riaditeľ Centra pre Čínu vo svetovom hospodárstve, povedal, že Západ potrebuje, aby si vytvoril oveľa realistickejšiu predstavu Číny a jej obrovských výzvach.
DAVOS. Západní elitní podnikatelia sa v diskusii na Svetovom ekonomickom fóre (SEF) v Davose nevedeli dohodnúť, či je Čína pre svetový hospodársky systém záchrancom alebo hrozbou.
Tak v každom diskusnom príspevku bola zmienka o druhej najsilnejšej ekonomike sveta. Niektorí sa tešili z väčšieho vstupu na čínsky trh, iní žiadali od Pekingu, aby kurz jüanu mohol vzrásť a aby bolo viac politickej slobody.
Účastníci fóra z Číny tvrdili, že ich krajina nie je pochopená. "Alternatívami nemôžu byť konflikty alebo poklonkovanie," uviedol dnes austrálsky minister zahraničných vecí Kevin Rudd. Dodal, že v tomto desaťročí výziev "Západ musí byť pevný, ale nie konfrontačný".
Li Tao-kchuej, riaditeľ Centra pre Čínu vo svetovom hospodárstve, povedal, že Západ potrebuje, aby si vytvoril oveľa realistickejšiu predstavu Číny a jej obrovských výzvach.
Nie je len národom mrakodrapov v Šanghaji, ale aj stoviek miliónov ľudí so slabým prístupom k pitnej vode, obrovského rozsahu vidieckej chudoby, mimoriadne veľkých environmentálnych problémov. Naliehal na väčšiu trpezlivosť s čínskou menovou politikou a nízkym kurzom národnej meny.
"Domnievam sa, že naša politika výmenných kurzov je správna", uviedol a dodal: "Počkajte ešte päť alebo desať rokov", aby ste sa presvedčili, či je čínska stratégia správna. Podľa neho "čínski lídri... konajú v dlhšom časovom horizonte".
Lawrence Summers, prezident Harvardskej univerzity a ešte nedávno hlavný ekonomický poradca prezidenta Baracka Obamu, vyjadril iný názor. Uviedol, že americké podnikateľské kruhy vidia pôsobenie Číny dlhodobo negatívne a krajinu čoraz viac posudzujú, že "predstavuje veľkú ekonomickú hrozbu".
Na to sú reálne dôkazy. Medzi nimi uviedol nerešpektovanie práv na intelektuálne vlastníctvo. Obama naliehal na Čínu, aby zastavila krádeže technológie a zaujala rozhodný postoj k otázke bezpečnosti vo východnej Ázii.
Hoci Spojené štáty bojujú už s takmer chronickou nezamestnanosťou a pokračujúcou krízou bytovej výstavby, Čína bola prvou veľkou ekonomikou, ktorá sa vymanila z krízy a predstihla v hodnote svojho domáceho produktu Japonsko.
Čína poslala do Davosu najpočetnejšiu delegáciu vo svojej histórii a jej zástava sa dostáva na miesta, ktoré predtým patrili americkým a európskym spoločnostiam.
"Vďaka Bohu za čínsky rast. Vďaka Bohu, že Čína počas globálnej krízy podporovala svoju ekonomiku," uviedol minister Rudd.
Rudd, vplyvný rečník, však uviedol, že svet si robí starosti s tým, ako Čína zvládne infláciu a žiadal Peking, "aby dal do poriadku výmenný kurz".
John Čao, šéf súkromnej správcovskej firmy Hony Capital zhrnul vzťah davoskej elity s Čínou napriek pozornosti, ktorá bola venovaná čínskym účastníkom: " Do náručia si rýchlo navzájom nepadneme ".
Informovala o tom agentúra AP.