ATÉNY. Európska únia, Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska centrálna banka (ECB) pracujú na riešení ako znížiť dlh Grécka na základe postupov tzv. Bradyho plánu, ktorý zachránil Latinskú Ameriku v 80-tych rokoch pred bankrotom.
V sobotu o tom informovali grécke noviny To Vima. Na základe trojfázového plánu si Grécko najskôr požičia peniaze z nového záchranného fondu eurozóny, ktorými odkúpi grécke dlhopisy od ECB a súkromných veriteľov za približne 75 % ich nominálnej hodnoty, uvádza denník s odvolaním sa na zdroj blízky rokovaniam.
Ďalším krokom plánu má byť, že EÚ a MMF predĺžia splatnosť svojich úverov, ktoré Grécku poskytli, na 30 rokov.
Súkromní veritelia, ktorí vlastnia grécke dlhopisy za viac ako 100 mld. eur, by predĺžili ich splatnosť na 15 až 20 rokov. Tieto opatrenia by tak do konca roku 2011 zmenili štruktúru približne dvoch tretín gréckeho dlhu, uvádza denník.
Pre vysoký vládny dlh a rozpočtový deficit bolo Grécko odrezané od kapitálových trhov a ako prvá krajiny eurozóny muselo prijať v máji minulého roka mimoriadnu pomoc od EÚ a MMF v sume 110 mld. eur.
Očakáva sa, že verejný dlh Grécka dosiahne svoj vrchol v roku 2013, a to až 158 % hrubého domáceho produktu. Túto úroveň považujú mnohí analytici za neudržateľnú.