Nemecký spolkový minister Wolfgang Schäuble a jeho francúzska kolegyňa Christine Lagardeová vyjadrili odhodlanie položiť za Euro ruku do ohňa.
DAVOS. Euro sa stalo víťazom davoského týždňa. Počas piatich dní sa o eure hovorilo na Svetovom ekonomickom fóre (SEF) ako o nenahraditeľnej mene.
Po tom, ako sa francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová zaviazali zachovať euro, nemecký spolkový minister Wolfgang Schäuble a jeho francúzska kolegyňa Christine Lagardeová vyjadrili odhodlanie položiť zaň ruku do ohňa.
SEF sa dnes skončilo. Po desiatkach diskusií medzi jeho 2500 účastníkmi zo svetového hospodárstva a politiky, zostalo veľa otázok otvorených. Lebo problémov je priveľa. Hory dlhov sa neznižujú, nástroje na zvládnutie kríz chýbajú, zdražovanie surovín a energií sa nepodarilo zastaviť, životné prostredie trpí aj naďalej.
Zosilnenie rozvojových ekonomík ako Číny a Indie bolo v Davose neprehliadnuteľné. Ich nekontrolovaný prudký rast však priviedol na scénu aj mnohých skeptikov. Tvrdia, že hrozia nebezpečné bubliny.
Žiadny zánik
Pokiaľ ide o euro, v Davose bol zaznamenaný určitý pozitívny posun. Aj bankári ako Robert Diamond, šéf britskej banky Barclays, ho hodnotí priaznivo. Nikto už nehovoril o zániku eura alebo o rozpade eurozóny.
Ani minister Schäuble už neočakáva nejaký šok, ktorý by v blízkom čase mohol otriasť eurom. "Euro bude stabilné. Sme pripravení a môžeme brániť stabilitu eura," povedal minister v sobotu (29.1.) v Davose.
Ministerka Lagardeová odmietla názory, že zlá situácia eura sa zmenila z "akútnej na chronickú". "Dosiahli sme zmenu," povedala a upozornila, že európsky záchranný fond EFSF je úspešný, prijali ho trhy. To vrátilo dôveru menovej únii.
Na rozdiel od americkej vlády Schäuble vôbec nepochybuje o správnosti zámeru, že rýchle a rozhodné znižovanie štátnych dlhov bolo a je predpokladom hospodárskeho rastu. O tom hovorila aj kancelárka Merkelová. Poukázala na to, že "kríza eura nejestvuje, prežívame len dlhovú krízu".
Kancelárka žiadala v sobotu (29.1.) v nemeckom Donaueschingene na krajinskom zjazde svojej CDU rozhodné sociálne reformy, ktoré sa musia uskutočniť vo viacerých členských krajinách EÚ, aby sa zvládla menová kríza. Európa sa musí stať konkurencieschopnejšou.
Niektorí členovia eurozóny musia sústredene pracovať na tom, aby dostali dlhy pod kontrolu. "Nemôže to byť tak, že jedni investujú a druhí konzumujú," vyhlásila.
Merkelová chce voľnejší trh
Ešte voľnejší trh by mohol byť podľa Merkelovej kľúčom k ozdraveniu globálnej ekonomiky, ktorú ešte sužuje kríza. Na SEF sa 24 krajín dohodlo, že nové kolo o liberalizácii svetového obchodu, ktoré trvá už 10 rokov a jeho koniec nie je v dohľade, budú chcieť svižne úspešne ukončiť.
Na malom rokovaní v Davose o takzvanom Douhskom kole sa zúčastnili aj ministri z Brazílie, Číny, Indie, EÚ, Japonska a Spojených štátov.
Rokovanie o znížení bariér vo svetovom obchode doteraz torpédovali rozvojové krajiny, ktoré namietali proti znižovaniu cla na priemyselné výrobky, lebo priemyselné štáty nechceli v rovnakom rozsahu liberalizovať dovoz agrárnych produktov z rozvojového sveta. Podľa účastníkov minisummitu v Davose, zmena prístupu je viditeľná.
Informovala o tom agentúra DPA.