Agentúrnu správu sme o 19:33 nahradili autorským článkom.
Kabinet Ivety Radičovej na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady predstavila prvý návrh pracovných téz novely Zákonníka práce.
BRATISLAVA. Robotník pri páse v automobilke bude v skúšobnej lehote možno iba jeden mesiac. Zamestnanci, ktorí zarábajú viac, budú testovaní dlhšie. Skúšobná lehota vysokopostavených manažérov sa môže zvýšiť až na deväť mesiacov.
Taká je jedna z pracovných úvah vlády, ktorá chystá novelu Zákonníka práce. Do vlády ju chce predložiť koncom apríla. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) s ministrom práce Jozefom Mihálom (SaS) predstavili základné tézy pracovného návrhu aj sociálnym partnerom.
Zohľadní sa postavenie
Výpovedná lehota by mala po novom závisieť od času, ktorý zamestnanec pracoval vo firme. „Mechanizmus výpovede bude vernostný," povedala premiérka.
Firma sa bude môcť so zamestnancom dohodnúť na rozdelení výpovednej lehoty a odstupného. Napríklad na dvojmesačnej výpovednej lehote a dvojmesačnom odstupnom, či mesačnej výpovednej lehote a trojnásobnom odstupnom a naopak.
Platiť má pritom pravidlo, že čím je vyššia mzda, tým vyššia bude pružnosť z hľadiska skúšobnej a výpovednej lehoty alebo práce nadčas.
Novela zákonníka práce má byť tiež ústretovejšia k rodinám. Počíta napríklad s tým, že by rodičia mohli čerpať rodičovskú dovolenku až do piatich rokov dieťaťa.
Firma sa bude môcť s pracovníkom dohodnúť, že dostane mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas pri práci doma. Počet dní dovolenky má závisieť nie od počtu odpracovaných rokov, ale od veku.
Študenti, ktorí ukončili bakalárske štúdium, a budú v lete brigádovať, by sa mali považovať za študentov až do konca kalendárneho roka
Partneri boli zdržanliví
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko nechcel zatiaľ návrh téz novely bližšie hodnotiť. Tvrdí, že ich zamestnávatelia dostali len v pondelok.
„Vládny návrh na prvé počutie nedosahuje úroveň požiadaviek zamestnávateľov," povedal Jusko. Premiérka na to potvrdila, že nedosahuje nielen požiadavky únie zamestnávateľov, ale ani požiadavky odborárov.
Tí sa pritom k predloženému návrhu téz novely zákonníka práce postavili prívetivejšie. „Niektoré veci sú mi z počutia sympatické," povedal prezident Konfederácie odborových zväzov Miroslav Gazdík.
Odborárom sa pozdáva napríklad mesačná skúšobná lehota, hoci zamestnávatelia navrhovali jej predĺženie na šesť mesiacov.
Radičová zvýšila hlas na odborárov
Búrlivú atmosféru z rokovania preniesli sociálni partneri aj pred novinárov.
BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová odborárov rázne vyzvala, aby v rámci petičnej akcie nehovorili ľuďom o zmenách, ktoré vláda v Zákonníku práce nechystá. Základné tézy novely vláda zverejnila včera, premiérka vyzvala odborárov, aby o nich rokovali.
Odborári, ktorí zbierajú podpisy za vyhlásenie referenda napríklad o skrátení pracovného času na 35 hodín týždenne, argumentovali tým, že vláda chce predĺžiť skúšobnú lehotu z troch na šesť mesiacov. Na premiérkine výhrady včera reagovali, že to navrhli zamestnávatelia a niektorí poslanci s tým súhlasili. O tézach sa podľa Miroslava Gazdíka z KOZ vedia baviť.
Petičnú akciu neplánujú zastaviť. Gazdík tvrdí, že do konca februára budú mať dosť podpisov. „Uvidíme, ako sa budú vyvíjať vyjednávania. Bude závisieť aj od počtu podpisov, či by sme využili inštitút referenda," povedal Gazdík.
Kľúčové tézy pracovného návrhu novely Zákonníka práce:
Zákonník práce ústretovejší k rodine
• Zamestnávateľ so zamestnancom si môžu nastaviť plný pružný pracovný čas (povinnosť byť/nebyť na pracovisku, ale pracovať) podľa vlastných potrieb
• Otvára sa možnosť, aby sa zamestnávateľ so zamestnancom mohol dohodnúť, že zamestnancovi patrí mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas aj pri práci doma.
• Možnosť vzniku zdieľaného pracovného miesta - teda rozdeliť pracovnú náplň jedného pracovného miesta medzi viac ľudí
• Možnosť čerpať náhradné voľno rodičmi detí mladších ako 15 rokov počas školských prázdnin až do 12 mesiacov po výkone práce nadčas
• Možnosť čerpať rodičovskú dovolenku až do 5. roku veku dieťaťa
Spravodlivejší Zákonník práce chráni tých, ktorí to potrebujú
• Vláda navrhuje zaviesť vzťah medzi výškou mzdy a skúšobnou lehotou. Čím nižšia mzda, tým nižšia skúšobná lehota a naopak
• Vláda navrhuje zaviesť vzťah medzi dĺžkou výpovednej doby a dĺžkou odpracovaného obdobia pre zamestnávateľa. Firma sa zároveň bude môcť dohodnúť so zamestnancom na pružnom rozdelení výpovednej lehoty a odstupného (napríklad pri štvormesačnej lehote môžu byť kombinácie 1+3, 2+2, 3+1)
Menej byrokratický Zákonník práce
• Zamestnanec v určitom veku získa právo na vyššiu výmeru dovolenky. Odbúra sa tak zložité byrokratické dokazovanie, či má zákonný nárok na dlhšiu dovolenku
• Na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca sa umožní doručenie výplatnej pásky len elektronickou formou
• Pri výkone brigádnickej práce študentov sa bude predpokladať, že fyzická osoba sa považuje za študenta až do konca októbra kalendárneho roka
Viac pružný Zákonník práce
• Zamestnávateľ si bude môcť so zamestnancom dohodnúť pružnejšie parametre pracovného pomeru. Platiť bude pravidlo: čím vyššia mzda, tým vyššia pružnosť z hľadiska skúšobnej, výpovednej lehoty, alebo práce nadčas. Či už v rámci kolektívneho vyjednávania, alebo individuálnej dohody.
• Flexikonto sa na základe súhlasu sociálnych partnerov zavedie ako trvalý inštitút Zákonníka práce
• Úprava pracovných pomerov na dobu určitú - zvýšenie počtu opakovaní a predĺženie maximálneho trvania
Zákonník práce bez privilegovaných
• Vláda navrhne zrušenie povinnosti zamestnávateľa dlhodobo uvoľňovať zamestnancov na výkon verejnej funkcie a výkon odborovej funkcie
• Zavedie porovnateľné postavenie zamestnaneckej rady a odborovej organizácie