ATÉNY.
V piatok (28. 1.) uviedli nemenované zdroje z eurozóny, že predstavitelia Európskej únie (EÚ) uvažujú o predĺžení splatnosti gréckeho a írskeho záchranného úveru na 30 rokov, čo by malo pomôcť ukončiť dlhovú krízu eurozóny. Zvýšenie lehoty splatnosti vraj signalizoval guvernér nemeckej centrálnej banky (Bundesbank) a člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Axel Weber. Toto opatrenie má byť súčasťou komplexného balíka na riešenie dlhovej krízy.
"Zatiaľ nebol predložený oficiálny návrh" týkajúci sa predĺženia splatnosti záchranného úveru na 30 rokov, povedal Papakonstantinu v rozhovore pre grécky denník Ta Nea. "Je jasné, že sa uvažuje o tom, ako zvýšiť udržateľnosť dlhu krajín, ako je Grécko, prostredníctvom predĺženia splatnosti úverov."
Grécko bolo prvou krajinou eurozóny, ktorej EÚ spoločne s Medzinárodným menovým fondom (MMF) vlani v máji poskytli finančnú pomoc vo výške 110 miliárd eur. Záchranný balík pre Írsko v hodnote 80 miliárd eur schválili v decembri 2010.
Obavy, že grécky verejný dlh, ktorý má v roku 2013 dosiahnuť 158 % hrubého domáceho produktu (HDP), bude príliš vysoký a Atény ho budú nútené reštrukturalizovať, držia rizikové prirážky na grécke vládne dlhopisy na vysokých úrovniach nad 800 bázických bodov.
Papakonstantinu uviedol, že predĺženie splatnosti záchranného úveru, na ktorom sa Atény v princípe už dohodli s krajinami eurozóny, zníži náklady na obsluhu dlhu. Na záchranný úver bude v roku 2013 pripadať približne tretina z celkového verejného dlhu krajiny.
Informovala o tom agentúra Reuters.