BRUSEL. Inak bude podľa slov komisára pre energetiku Günthera Oettingera náročné dodržať plán ich 20-% podielu na celkovej tvorbe energií v roku 2020.
Oettinger vyzdvihol potrebu spolupráce s krajinami severnej Afriky, v ktorých by sa mohli ujať projekty na výrobu solárnej energie. Z nej by mali potom ťažiť v dlhodobom horizonte tak región Afriky, ako aj Európa.
Komisár zdôraznil aj to, že v energetickej politike by sa mali členské krajiny aj únia orientovať smerom k diverzifikácii, pretože tá zabezpečí aj nižšiu energetickú závislosť. Navyše, podľa Oettingera by mala únia i Európa ako celok sledovať cestu efektivity, teda snažiť sa o budovanie centier na alternatívne zdroje tam, kde sú na to podmienky, a nie za každú cenu. "Solárne panely by mali byť tam, kde je slnečno, a veterné generátory tam, kde fúka vietor," zhrnul komisár.
Podľa odhadu komisie k roku 2010 pochádza len 18 % produkcie elektrickej energie a 5,1 % transportu z obnoviteľných zdrojov. "Sme na dobrej ceste, ale naše tempo sa spomalilo, preto potrebujeme pridať," odôvodnil návrh na zvýšenie finančného vkladu do obnoviteľných zdrojov Oettinger.
Dnes prezentované plány komisie sú v súlade so snahami zo smernice o obnoviteľných zdrojoch energie, ktoré sa mali premietnuť do národných legislatív do 5. decembra 2010 a ktoré ukladajú členským štátom prísnejšie pravidlá, aby sa dosiahli stanovené ciele v roku 2020.