O tom, že môžete prísť o prácu, sa musíte dozvedieť najmenej mesiac predtým, ako dostanete od zamestnávateľa výpoveď do ruky.
Štátne inštitúcie a firmy sa chystajú v krátkom čase prepúšťať stovky zamestnancov. Sociálna poisťovňa začne od zajtra – o prácu má prísť 600 ľudí.
Bez roboty však v najbližšom čase ostane aj 65 zamestnancov Slovenskej agentúry životného prostredia. Úrady práce už o tom dostali oznámenie.
Nedobrovoľný odchod z práce postihne aj približne štyritisíc zamestnancov troch železničných spoločností. Aj keď už prišiel minister práce Jozef Mihál (SaS) s riešením, ako im nájsť novú, nič to nemení na tom, že štát začal hromadne prepúšťať.
„Zákonník práce označuje za hromadné prepúšťanie situáciu, keď zamestnávateľ počas 90 dní ukončí pracovný pomer s viac ako 20 zamestnancami," vysvetľuje právnička Katarína Babiaková z kancelárie BNT Sovova, Chudačkova and partners.
Za pochybenie sa platí Pre hromadné prepúšťanie platia pravidlá. Ak ich zamestnávateľ poruší, zamestnanci majú nárok na peniaze navyše. K pravidlám patrí napríklad, že o prepustení im musia povedať aspoň mesiac predtým, ako dostanú výpoveď do ruky.
Zamestnanec pri hromadnom prepúšťaní Má nárok na dva alebo tri mesačné platy odstupného, podľa počtu rokov odpracovaných pre zamestnávateľa. Počas výpovednej lehoty má nárok na voľno v práci 4 hodiny v týždni bez náhrady mzdy na hľadanie nového miesta.
„Najneskôr jeden mesiac pred samotným začatím hromadného prepúšťania je zamestnávateľ povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov opatrenia na obmedzenie prepúšťania," hovorí právnička Zora Puškáčová.
Následne musí oznámiť hromadné prepúšťanie úradu práce a zástupcom zamestnancov. Ak v týchto krokoch zamestnávateľ pochybí, stojí ho to ďalšie peniaze.
„Ak poruší zamestnávateľ svoje povinnosti, napríklad informačnú alebo konzultačnú, má zamestnanec, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer, nárok na náhradu mzdy najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku," radí Puškáčová.
To znamená, že okrem štandardného dvoj- alebo trojmesačného odstupného môže získať najmenej dve mzdy navyše.
Čo je závažné, zákon neurčuje Pri organizačných zmenách či hromadnom prepúšťaní sa zamestnávatelia snažia ušetriť čo najviac peňazí.
Jedným z riešení je pre nich okamžité ukončenie pracovného pomeru. Zamestnanec vtedy nemá nárok na odstupné. Takzvanú hodinovú výpoveď však môže dať zamestnávateľ len vo výnimočných prípadoch.
„Dôvodom na okamžité skončenie môže byť len závažné porušenie pracovnej disciplíny zo strany zamestnanca alebo ak bol zamestnanec právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin," vysvetľuje Babiaková. Problémom je, že žiadny zákon na Slovensku nehovorí, čo je závažné porušenie pracovnej disciplíny.
Zoznam závažných porušení pracovnej disciplíny nemá ani ministerstvo práce. „Za závažné porušenie pracovnej disciplíny však považovali súdy neospravedlnenú absenciu pracovníkov, vykonávanie prác pracovníkov pre seba v pracovnom čase, nepovolené použitie auta organizácie, opilstvo, majetkové a morálne delikty na pracovisku, ublíženie na zdraví, nerešpektovanie príkazov nadriadených či urážky," vymenúva hovorkyňa ministerstva práce Slávka Selešová.
Zamestnávateľ však môže dať „hodinovú výpoveď", len ak tak urobí do dvoch mesiacov, ako sa o porušení disciplíny dozvedel a najviac do roka od času, keď k nemu došlo.
Kedy máte nárok na peniaze navyše
Ak zamestnávateľ zamýšľa hromadne prepúšťať, musí splniť podmienky, ktoré mu ukladá zákon.
1. Ako prvé musí zamestnávateľ o hromadnom prepúšťaní písomne informovať zástupcov zamestnancov – odbory, zamestnaneckú radu alebo zamestnaneckého dôverníka.
2. Ak u zamestnávateľa zástupcovia zamestnancov nepôsobia, musíinformovať každého zamestnanca, ktorého sa hromadné prepúšťanie dotkne.
3. Odpis písomnej informácie musí zamestnávateľ doručiť aj príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
4. Najneskôr jeden mesiac pred samotným hromadným prepúšťaním musí zamestnávateľ prerokovať so zástupcami zamestnancov alebo priamo so zamestnancami opatrenia umožňujúce predísť hromadnému prepúšťaniu.
5. O výsledku rokovania musí predložiť písomnú informáciu úradu práce a zástupcom zamestnancov. Alebo priamo zamestnancom, ak uňho nepôsobia odbory, prípadne ani zamestnanecká rada.
6. Až po uplynutí jedného mesiaca odo dňa doručenia písomnej informácie úradu práce a zamestnancom – nikdy nie skôr – môže zamestnávateľ začať dávať výpovede určeným zamestnancom.
7. Ak niečo z tohto zamestnávateľ poruší, máte nárok na najmenej dva platy navyše.
Závisí to od počtu odpracovaných rokov u daného zamestnávateľa.
Okamžite môže prácou seknúť aj zamestnanec. Ak má dobré dôvody
Svoje dôvody na skončenie práce zo dňa na deň môže mať aj zamestnanec. Má vtedy aj nárok na odstupné.
BRATISLAVA. Okamžite môže pracovný pomer skončiť aj zamestnanec. Musí však mať na to závažný dôvod. Zákonník práce hovorí o troch dôvodoch.
Po prvé, umožňuje to situácia, keď podľa lekárskeho posudku zamestnanec nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní od dňa predloženia tohto posudku na inú, pre neho vhodnú.
Po druhé, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, jej časť alebo inú odmenu do 15 dní po uplynutí splatnosti. Po tretie, ak je bezprostredne ohrozený jeho život. Mladiství môžu využiť aj štvrtú možnosť – ak by daná práca ohrozovala ich morálku.
Okamžite môže zamestnanec ukončiť pracovný pomer iba jeden mesiac od dňa, keď sa dozvedel o dôvode na okamžitú výpoveď. V prípade, že zamestnanec okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na odstupné. A to vo výške svojho priemerného mesačného zárobku za dva mesiace.
Otázky a odpovede
Ak zamestnancovi dali výpoveď alebo ak s ním zamestnávateľ okamžite skončil pracovný pomer a zamestnanec má pocit, že toto skončenie bolo neplatné, ako má postupovať?
Musí oznámiť zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával.
Je to dôležité z titulu náhrady mzdy.
Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní alebo aj neumožní pokračovať v práci.
Aké možnosti má zamestnanec, ktorý tvrdí, že neporušil pracovnú disciplínu, ale zamestnávateľ ho napriek tomu prepustil?
Ak sa zamestnanec domnieva, že zamestnávateľ nemal dôvod s ním skončiť pracovný pomer okamžite, alebo ak je presvedčený, že pracovnú disciplínu závažným spôsobom neporušil, prípadne ju neporušil vôbec, má len jedinú možnosť.
A to obrátiť sa na súd so žalobou o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru. V žalobe bude zamestnanec žiadať súd, aby určil, že okamžité skončenie pracovného pomeru bolo neplatné a že zamestnávateľ je povinný zamestnanca zamestnávať naďalej. Návrh na súd – žalobu však musí podať najneskôr v lehote dvoch mesiacov od skončenia pracovného pomeru. V tomto prípade je zamestnanec oslobodený od platenia súdneho poplatku.
Pri prepúšťaní sa niektorí zamestnávatelia snažia dohodnúť so zamestnancom na skončení pracovného pomeru. Môže zamestnanec dohodu odmietnuť?
Ak zamestnávateľ predloží návrh na uzatvorenie dohody, nechajte si čas. Nikto vám neprikazuje, že musíte dohodu na mieste podpísať. Vezmite si ju pokojne domov na preštudovanie, ak máte možnosť, poraďte sa s právnikom.
V prípade, ak nechcete skončiť pracovný pomer, dohodu, nepodpisujte ju. Ak nesúhlasíte s dátumom skončenia pracovného pomeru, máte priestor na vyjednávanie.
Pokiaľ sa nedohodnete, zamestnávateľ môže pracovný pomer s vami skončiť iba výpoveďou.
Bohužiaľ, nie raz sa v právnej praxi stalo, že zamestnávateľ špekulatívne zamestnancovi predložil návrh dohody a zamestnanec ju v nevedomosti podpísal, zväčša bez nároku na odstupné.
Ak chcete dostať odstupné, musí byť v dohode jednoznačne uvedený dôvod vášho prepustenia.
Zora Puškáčová, Katarína Babiaková