MOCHOVCE.
Dňa 26. novembra pri prevádzke druhého bloku elektrárne pri kontrole systémov turbogenerátora (TG21) bola identifikovaná netesnosť na potrubí olejového filtra. Po zásahu údržby a následnej obhliadke opraveného miesta personál TG21 odstavil.
Po realizácii nápravných opatrení prijatých mimoriadnou poruchovou komisiou bol turbogenerátor o deň neskôr späť prifázovaný a jeho výkon bol postupne zvýšený na 233 MW. O ďalšie dva dni 29. novembra asistenčná hliadka Záchranného a hasičského útvaru (ZHÚ) identifikovala lokálne vzplanutie na časti TG21, ktoré sa jej podarilo v zárodku uhasiť.
Po posúdení situácie vzhľadom na nutné opakované zásahy asistenčnej hliadky dal slúžiaci zmenový inžinier príkaz na odstavenie turbogenerátora, informovala Miroslava Pirožeková z Úradu jadrového dozoru, oddelenia styku s verejnosťou.
Podľa zverejneného stanoviska úradu bola od začiatku udalosti na mieste zasiahnutom unikajúcim olejom postavená protipožiarna asistenčná hliadka tvorená príslušníkmi ZHÚ. Porucha sa stala na sekundárnej, teda nejadrovej časti atómovej elektrárne a nedošlo k uniku rádioaktivity do životného prostredia.
Bezprostredne po odstavení poškodeného turbogenerátora bola porucha ohlásená telefonicky lokalitnému inšpektorovi ÚJD SR. Úrad si vyžiadal zápisy z rokovaní mimoriadnej poruchovej komisie, ktoré túto poruchu prerokovali, ako aj odborné stanovisko k príčine vzniku netesnosti na olejovej regulácii.
Prostredníctvom lokalitného inšpektora preveroval okolnosti vzniku poruchy a prijaté nápravné opatrenia. Po doručení zápisu z riadnej poruchovej komisie úrad vykoná mimoriadnu neplánovanú inšpekciu, predmetom ktorej bude šetrenie postupu jednotlivcov a organizácie pred vznikom poruchy, pri jej riešení ako aj vhodnosť a účinnosť prijatých nápravných opatrení.
Výsledky kontroly, ktorá k tejto poruche na atómovej elektrárni Mochovce začne v najbližších dňoch, budú uvedené v zázname alebo protokole z kontroly, uviedla Pirožeková. Podľa stanoviska ÚJD šetrenie tohto typu porúch na atómovej elektrárni z pohľadu iných aspektov, akým je aspekt jadrovej bezpečnosti, spadá do pôsobnosti Národného inšpektorátu práce.
Poruchu z hľadiska požiarnej ochrany šetrili aj zástupcovia Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru v Leviciach. Slovenské elektrárne sa k poruche nevyjadrili.
Podľa stanoviska Slovenských elektrární, ktoré poskytla hovorkyňa Janka Burdová, pri technickej poruche na nejadrovej časti druhého bloku Atómových elektrární v Mochovciach koncom novembra 2010 nebola potrebná iniciácia bezpečnostných systémov elektrárne.
"V zmysle zákona sme o udalosti ešte v ten deň informovali Úrad jadrového dozoru. Únik oleja bol včas identifikovaný, pripravená hasičská jednotka vzplanutie tepelnej izolácie okamžite uhasila a situáciu do siedmich minút vyriešila. Prevádzková udalosť nemala vplyv na jadrovú bezpečnosť a podľa medzinárodnej stupnice jadrových udalostí INES bola zaradená ako stupeň 0 (odchýlka bez vplyvu na bezpečnosť) na sedemstupňovej škále Medzinárodnej stupnici jadrových (INES)," uviedla v stanovisku elektrární Burdová.