BRATISLAVA. Úspory vo výške 210 miliónov eur, ktoré má takmer 94-tisíc sporiteľov v dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) ČSOB, prejdú do Poštovej banky. Tá totiž kúpila stopercentný podiel tejto penzijnej spoločnosti.
Klienti zmenu nepocítia?
Sporitelia by podľa oboch bánk zmenu pocítiť nemali. Ak by so zmenou neboli spokojní, môžu DSS kedykoľvek zmeniť. „Dôchodkové úspory sporiteľov budú naďalej zhodnocované v troch dôchodkových fondoch, ktoré si zvolili pri vstupe do II. piliera,“ hovorí generálny riaditeľ ČSOB Daniel Kollár.
Úspory v konzervatívnom fonde sa pritom od vzniku tejto DSS v roku 2005 zhodnotili o 2,9 percenta, vo vyváženom fonde o niečo vyše percento a v rastovom fonde o necelých 0,8 percenta.
ČSOB tvrdí, že odovzdá fondy vo veľmi dobrej kondícii. „V portfóliu sa nenachádzajú žiadne problémové aktíva,“ povedal šéf ČSOB.
Poštová banka sa ich bude podľa Michala Holíka, člena predstavenstva Poštovej banky, snažiť spravovať maximálne efektívne.
Výraznejšiu zmenu na trhu nepredpokladá ani predseda Asociácie DSS Peter Socha. „Myslím si, že sa skoro nič neudeje, aj keď možno budeme prekvapení, že to bude inak. V zásade sa nič nestalo, okrem toho, že sa zmenil správca, je to tak isto banka,“ tvrdí.
Rozšírenie služieb
ČSOB odôvodnila predaj svojej DSS tým, že penzijné fondy nie sú strategickou oblasťou podnikania banky. „Nevieme navyše ovplyvniť externé podmienky, v ktorých DSS podnikajú, preto sú pre nás hospodárenie a ekonomická návratnosť investície nepredvídateľné,“ povedal Kollár.
Poštová banka chcela naopak kúpou rozšíriť svoje služby. „Tento krok bol z nášho pohľadu výborným využitím trhovej príležitosti, ktorá sa na trhu naskytla,“ tvrdí Holík.
Vraví, že aj vďaka doplneniu portfólia služieb o oblasť dôchodkového sporenia bude banka môcť klientom poskytovať komplexnú starostlivosť o ich financie pod jednou strechou.
Transakciu však ešte musia odobriť Národná banka Slovenska a Protimonopolný úrad.