Mzdárky vo firmách v týchto dňoch vyzývajú zamestnancov, aby prišli podpísať vyhlásenie k zdaneniu príjmov, prevzali potvrdenie o príjmoch a preddavkoch na dani, prípadne požiadali o vykonanie ročného zúčtovania.
Poisťovne i dôchodkové spoločnosti zasa rozosielajú potvrdenia, ktoré treba mzdárkam predložiť a na základe ktorých si možno znížiť daňový základ.
Požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie daní a odvodov sa oplatí. Ak to urobí za vás, s vypĺňaním tlačív si nemusíte viac robiť starosti. „Urobiť tak treba do 15. februára," upozorňuje Monika Laciková z Dôvery, zdravotnej poisťovne.
Kto a aké tlačivo musí podať (online dotazník)
Doklady dajte včas Dovtedy treba zamestnávateľovi predložiť aj niektoré doklady. O zúčtovanie sa žiada písomne, žiadosť má aj v prípade daní a odvodov určenú formu.
Aké doklady treba pri zúčtovaní preddavkov predložiť Pri daniach:
potvrdenia od iných zamestnávateľov o príjmoch a preddavkoch na daň, doklady na uplatnenie daňového bonusu (rodný list, potvrdenie o návšteve školy a podobne), potvrdenie o zaplatenom životnom poistení, účelovom sporení alebo o doplnkovom dôchodkovom sporení, ak si chce znížiť daňový základ. Pri odvodoch:
ak mal vlani iba jedného zamestnávateľa, doklady nepredkladá, ak mal viacerých zamestnávateľov, predkladá od nich doklady o výške príjmu.
Na požiadanie tlačivá zamestnávateľ poskytne. Ak to do polovice februára nestihnete urobiť, zamestnávateľ vám už po tomto termíne nemusí vyhovieť a s daňami a odvodmi sa budete musieť trápiť sami.
Pozor by si mali dať tí, ktorí počas roka zmenili zamestnanie. Tí musia zháňať potvrdenia od bývalej firmy skôr. Požiadať o ne musia do 7. februára, aby ich potom do 15. februára stihli predložiť novému zamestnávateľovi.
„Ak zamestnanec vlani zmenil zamestnávateľa, ročné zúčtovanie daní vykoná na jeho žiadosť posledný zamestnávateľ, u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva.
Ak si ju neuplatňoval, ročné zúčtovanie vykoná ktorýkoľvek z nich, ktorého o to požiada. V čase žiadosti o zúčtovanie už nemusí byť jeho zamestnancom.
Pri zúčtovaní zdravotných odvodov je situácia iná.
„Od 1. januára 2008 platí, že zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania posledného zamestnávateľa, ak je v čase podania žiadosti stále jeho zamestnancom," povedala Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Kedy vám účtovníčky nemôžu vyhovieť Ak zamestnávateľa o vykonanie zúčtovania nepožiadate, budete si musieť daňové priznanie za minulý rok spraviť sami. Sú však aj prípady, keď vám firma zúčtovanie ani spraviť nemôže.
Môže sa to stať vtedy, keď ste okrem príjmov zo zamestnania mali aj iné príjmy, ktoré podliehajú zdaneniu – napríklad ste podnikali, mali príjmy zo zahraničia, prenajímali ste byt, alebo ste predali nehnuteľnosť, ktorú ste vlastnili len krátko. Daňové priznanie si tak budete musieť podať sami – do konca marca.
„Odvody vám zasa zamestnávateľ nemôže zúčtovať vtedy, ak ho o to nepožiadate, ak ste popri zamestnaní boli čo i len jeden deň živnostníkom alebo ak už vo firme nepracujete," uviedla Judita Smatanová z Unionu, zdravotnej poisťovne.
Nie je však pravda, že ak musíte podávať daňové priznanie sami, musíte automaticky sami robiť aj zúčtovanie zdravotných odvodov. Záleží na druhu príjmov.
Napríklad ak prenajímate byt, a dosiahli ste z neho príjem nad určitú hranicu, daňové priznanie podať musíte, ale zúčtovanie odvodov za vás môže spraviť zamestnávateľ.
Kto získa preplatok pri daniach a odvodoch
Peniaze vráti daňový úrad najmä tým, ktorí si počas roka neuplatňovali nezdaniteľné minimum či daňový bonus.
1. O čo pri zúčtovaní daní a zdravotných odvodov ide? Aký je postup? Pri ročnom zúčtovaní zamestnávateľ vypočíta skutočnú daňovú povinnosť a porovná ju s preddavkami, ktoré pracovníkovi mesačne zrážal. Keď je skutočná daňová alebo odvodová povinnosť vyššia ako zrazené preddavky, musí zamestnanec nedoplatok vyrovnať. Ak vznikne preplatok, zamestnávateľ ho vráti.
2. Kto má šancu na preplatok pri daniach? Preplatky sa budú vracať najmä tým, ktorí si počas roka neuplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane, ale majú na to nárok, takže to môžu urobiť pri ročnom zúčtovaní. Ide hlavne o prípady, keď zamestnanec nepracoval počas celého roka, bol nezamestnaný, na péenke a podobne. Preplatok môže vzniknúť aj v prípade, že máte manžela alebo manželku bez vlastného alebo s nízkym príjmom - napríklad manželku na materskej či nezamestnaného manžela.
3. Kto zrejme dostane preplatok pri odvodoch? Pri zdravotných odvodoch budú mať preplatky napríklad poistenci, ktorí sa stali počas roka osobami so zdravotným postihnutím, a preto sa im zníži percentuálna sadzba poistného zo 14 na sedem percent. Alebo zamestnanci, ktorí mali viacerých zamestnávateľov a každý mesiac zaplatili z príjmu vyššieho ako 2169,09 eura," uviedla príklady Monika Laciková z Dôvery, zdravotnej poisťovne.
Zúčtovanie sa pritom robí pri takzvaných kolísavých príjmoch, že napríklad v 11 mesiacoch mal zamestnanec príjem do výšky 2169,09 eura a v jednom mesiaci mal príjem nad túto sumu alebo naopak. Zúčtovanie sa robí aj v prípade, ak mal príjem vo všetkých mesiacoch vyšší ako 2169,09 eura, ale nebol zamestnancom všetkých 12 mesiacov.
4. Čo ak si chcem uplatniť zaplatené príspevky na dôchodkové sporenie alebo životné poistenie, ale poisťovňa, prípadne dôchodková spoločnosť o tom neposlala doklad včas? Ak príspevky na dôchodkové poistenie či sporenie zráža firma zamestnancovi z príjmu, na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane nie je potrebný doklad. Ak si napríklad poistenie platí sám, musí o tom predložiť doklad. Poisťovne ho zvyčajne posielajú počas januára a začiatkom februára.
Ak je v žiadosti o zúčtovanie predloženej do 15. februára 2011 uvedené, že zamestnanec žiada o zníženie základu dane o zaplatené poistné na životné poistenie a následne doloží (napríklad začiatkom marca) zamestnávateľovi doklad o zaplatení, zamestnávateľ pri ročnom zúčtovaní tento doklad zohľadní. Ak by v žiadosti neuviedol, že žiada o zníženie základu dane na tieto účely, zamestnávateľ nezdaniteľnú časť nemôže uplatniť ani po predložení dokladu.
5. Chcem darovať dve percentá z daní, ako je to v tomto prípade s nedoplatkami? Zákon hovorí, že ak vám vyjde z ročného zúčtovania nedoplatok na daniach nižší ako 3,32 eura, nemusíte ho zaplatiť. Neplatí to však v prípade, ak chcete napríklad niektorej z neziskových organizácií darovať dve percentá zo svojich zaplatených daní.
„Ak zamestnanec chce podiel ním zaplatenej dane poukázať právnickej osobe na osobitné účely, nesmie mať nedoplatok na dani, to znamená, že musí zaplatiť aj nedoplatok dane vyplývajúci z vykonaného ročného zúčtovania v sume rovnej alebo nižšej ako 3,32 eura," dodala Uhrinová.
Čo možno neviete
Ako sa vyrovnať s netradičnými situáciami.
Živnosť popri zamestnaní Ak ste vlani popri zamestnaní mali otvorenú živnosť, postupuje sa pri zúčtovaní daní a odvodov rôzne. „Pri daniach platí, že ak je zamestnanec zároveň živnostníkom a v roku 2010 nemal zo živnosti príjem, môže zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania," povedala Beáta Uhrinová z Daňového riaditeľstva.
Pri zúčtovaní zdravotných odvodov je to inak. „Ak bol platiteľ čo i len jeden deň samostatne zárobkovo činnou osobou, je povinný vykonať si ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie sám," potvrdila Petra Balážová zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Zrušili ste poistenie Zamestnávateľa nemôžete požiadať o ročné zúčtovanie daní okrem iného ani v prípade, že ste vlani zrušili životnú poistku, na ktorú ste si roky predtým uplatňovali nezdaniteľnú sumu.
„Ak zamestnanec zrušil životné poistenie, porušil podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti a je povinný zvýšiť si základ dane cez podané daňové priznanie," povedala Uhrinová. Od zamestnávateľa teda dostane len podklady a s daňami sa bude musieť popasovať sám.
Kedy budete zasielať potvrdenia, ktoré treba predložiť zamestnávateľom na zúčtovanie daní?
Zuzana Tehelová, riaditeľka odboru poistenia osôb Allianz-Slovenská poisťovňa Daňové potvrdenia za rok 2010 priebežne rozposielame od 19. januára 2011, 26. januára sme zaslali posledné. Posielame ich najmä poštou, približne štvrtina klientov žiadala zaslanie potvrdenia elektronicky. V prípade, ak klient potvrdenie nedostal alebo ho stratil, môže požiadať o vystavenie duplikátu na infolinke poisťovne, na webovej stránke poisťovne alebo priamo v pobočke.
Zuzana Hliváková, riaditeľka marketingu Generali Slovensko Potvrdenia už zasielame. Vzhľadom na ich počet je zasielanie potvrdení rozdelené do etáp, naplánované je tak, že bude ukončené počas tohto týždňa. Posielame ich poštou na adresu trvalého bydliska alebo na klientom uvedenú korešpondenčnú adresu. V pobočkách potvrdenia nevystavujeme.
Erika Barkolová, vedúca marketingu, Kooperativa poisťovňa Potvrdenia potrebné na ročné zúčtovanie daní sme už klientom zaslali. V prípade, že potvrdenie klient neodostane, stačí sa telefonicky skontaktovať s príslušným obchodným miestom a opätovné zaslanie ihneď zabezpečíme. Tento prípad môže nastať napríklad vtedy, ak klient zmenil adresu a zabudol túto zmenu poisťovni nahlásiť.
Viktor Kouřil, ING Životná poisťovňa Potvrdenia na zúčtovanie daní za zúčtovacie obdobie 2010 zasielame postupne, najneskôr však 31. januára 2011, pričom zamestnancom stanovuje zákon povinnosť predložiť potvrdenie na zúčtovanie daní zamestnávateľovi do 15. 2. 2011. Daňové potvrdenia sú zasielané na korešpondenčnú adresu klienta.
Miloslav Mlynár, predseda predstavenstva, DDS Tatra banky S distribúciou potvrdení sme už začali, do 31. januára 2011 budú všetky odoslané. Potvrdenia sú odosielané klientom ako súčasť výpisu z osobného účtu za rok 2010 formou bežnej listovej zásielky. V prípade, že by klient osobne na pobočke požiadal o vystavenie potvrdenia, zašleme mu ho na jeho adresu.
Dátumy, na ktoré by ste nemali zabudnúť
Väčšina termínov je pri zúčtovaní daní a odvodov rovnaká. Odlišné sú termíny na vystavenie dokladov od bývalého zamestnávateľa aj termíny na uhradenie nedoplatkov a vrátenie preplatkov.
Do 7. februára
Ak ste zmenili zamestnávateľa, do tohto termínuby ste účtovníčku v predchádzajúcej firme mali požiadať o vystavenie dokladov, ktoré budete na zúčtovanie potrebovať. Platí to pre dane aj prezdravotné odvody. Doklad potrebný na zúčtovanieodvodov musíte od bývaléhozamestnávateľa do tohto termínuaj dostať. Po 7. februári
Ak svojho predchádzajúceho zamestnávateľa nestihnete o doklad o výške príjmu a preddavkoch potrebný na zúčtovanie odvodov požiadať načas, po tomto termíne má zamestnávateľ 15 dní na jeho vystavenie. Do 10. februára
Do tohto termínu vám musí bývalý zamestnávateľ vystaviť doklad potrebný na zúčtovanie daní. Do 15. februára
Dovtedy treba súčasnéhozamestnávateľapožiadať o zúčtovaniedaní a zdravotnýchodvodov. Zamestnávateľovi treba dotohto dátumu predložiť aj potrebnédoklady. Do 31. marca
Do konca marca musí zamestnávateľ za zamestnanca vykonať ročné zúčtovanie a výpočet dane. Do tohto termínu je zamestnávateľ tiež povinný zúčtovať za zamestnanca zdravotné odvody a oznámiť mu výšku jeho nedoplatku alebo preplatku, ak bola najmenej tri eurá, na príslušnom tlačive. Máj
Preplatok na dani z ročného zúčtovania vráti zamestnávateľ najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl. Do 2. mája
Dovtedy musí zamestnanec uhradiť celý nedoplatok na dani, ak chce darovať dve percentá zo svojich daní. Do 30. júna
Do konca júna musí zamestnávateľ zúčtovať a vrátiť, prípadne stiahnuť nedoplatky alebo preplatky vyplývajúce z podaného ročného zúčtovania zdravotných odvodov. Urobí tak v prípade, že ich výška je viac ako tri eurá. Do konca roka
Nedoplatok z ročného zúčtovania preddavkov na daň, ktorý presahuje 3,32 eura, zráža zamestnávateľ zamestnancovi zo mzdy najneskôr do konca roka 2011. Zdroj: daňové riaditeľstvo a zdravotné poisťovne
Koho sa týka ročné zúčtovanie a aký dotazník vybrať Online dotazník poskytla zdravotná poisťovňa Dôvera.