BRATISLAVA. Od apríla budú banky musieť klientom, ktorým chcú zmeniť úrok na hypotéke, oznámiť novú sadzbu dva mesiace vopred. A to bez ohľadu na to, či má klient úrok viazaný na nejaké obdobie, alebo má pohyblivú výšku.
Zmeny v zákone o bankách presadil poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý. Klient bude mať po novom dosť času na to, aby zistil, či mu iná banka neponúkne lepší úrok.
Ak sa rozhodne jej ponuku využiť, nemusí sa báť ani žiadnych pokút od doterajšej banky. Poplatky za predčasné splatenie úveru v takých prípadoch totiž novela zakazuje.
Klient bude môcť po novom splatiť hypotéku aj ďalším hypotekárnym úverom. Dnes to nie je možné. Zmeny sa týkajú len klasických hypoték, ministerstvo financií ich plánuje rozšíriť aj na spotrebiteľské úvery na bývanie.
„Klientom to prinesie väčšie možnosti pri výbere bánk, ak budú chcieť úver predčasne splatiť a prejsť inam. Tiež im to umožní v banke za výhodných podmienok ostať," vraví hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
„Ľudia sú na konci fixácie úroku odkázaní na postoj banky. Teraz sa to zmení," povedal analytik bankových produktov Maroš Ovčarik.
Podľa Vladimíra Dohnala zo Symsite Research by štát nemal bankám diktovať, za čo si nemajú účtovať poplatky. „Aj tak si to nakoniec odnesie klient," povedal.
Viacero zmien Parlament novelou zaviedol aj zrušenie poplatkov pri predčasnom splatení hypotéky, odloženie splátok istiny úveru alebo zníženie splátok pri narodení dieťaťa.
Od apríla by mala byť hypotéka dostupnejšia pre širší okruh mladých ľudí. Ak dnes žiada o tento úver pár, príjem každého z dvojice sa hodnotí osobitne. Ani jeden z dvojice nemôže zarábať viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy, čo je dnes 942,5 eura.
Čo sa zmení jeden hypotekárny úver sa bude dať splatiť iným, banky nebudú vyberať poplatky pri predčasnom splatení hypotéky, ak je to v okamihu zmeny sadzby alebo pri konci fixácie, príjem žiadateľov o hypotéku pre mladých nesmie presiahnuť 2,6násobok priemernej mzdy, pri narodení dieťaťa sa bude dať odložiť splátka istiny úveru či znížiť mesačná splátka na polovicu až na 24 mesiacov.
Po novom sa hranica zvýši na 2,6-násobok. Posudzovať sa bude spoločný príjem. „Bude môcť ísť o rôzne kombinácie príjmov tak, aby v súhrne nepresiahli limit," píše sa v dôvodovej správe.
Po zmene tento úver môže získať viac mladých ľudí. „V praxi sa totiž stávalo, že jeden z manželov zarábal výrazne menej, ako je 1,3-násobok priemerného príjmu a druhý prekročil zákonom stanovený limit len o niekoľko eur," tvrdí hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Vladimír Dohnal si však myslí, že štát by nemal zvýhodňovať isté skupiny obyvateľov: „Mal by sa zaujímať o to, aby bola zamestnanosť a dobré podnikateľské prostredie, aby si ľudia mohli hypotéku dovoliť."
Odloženie splátok Novela tiež umožní klientom odložiť si pri narodení dieťaťa splátky istiny či znížiť splátky o polovicu až na 24 mesiacov.
No Dohnal to nepovažuje za výhodné. „Odloženie splácania istiny veľmi predraží hypotéku. Keď klient nespláca istinu, o to vyššie má úroky," povedal.