Agentúrnu správu sme o 19:50 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Miloslave Zemkovej sa triasli kolená, Jaroslav Rezník sa pri odchode ukláňal, Peter Abrahám sršal sebavedomím, Fedor Flašík čítal prezentáciu z papiera a Ján Fülle sa tešil, že všetko stihol.
Favoriti Miloslava Zemková – zachová výnimočné programy , spojenie ušetrí 5 miliónov, Jaroslav Rezník – zrušenie reklamy a 51 manažérov, Ján Füle – chce koncesie a spoločnú budovu, Peter Abrahám – supervízora z ministerstva financií, Fedor Flašík – pod RTVS navrhuje pridať aj TASR.
Aj tak predstavovali asi najznámejší kandidáti nápady v prípade zvolenia za šéfa nového Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Dvaja z devätnástich kandidátov ani neprišli, jeden to stihol do budovy starej Národnej rady na poslednú chvíľu.
Súčasný šéf TASR Jaroslav Rezník presviedčal, že by dokázal znížiť dlhy a úradníkov presunúť do výroby programov. Poslanca za Smer Dušana Jarjabka prezentácia zaujala.
Nasledovala Miloslava Zemková, ktorá RTVS zatiaľ dočasne šéfuje. „Nie som politická nominantka a vy to viete," povedala. Počíta s dvoma televíznymi programami. „Trojku bude možné zrušiť až po majstrovstvách sveta."
Fedor Flašík, ktorý sa v minulosti zviditeľnil nákladnými volebnými kampaňami pre HZDS a Smer, prišiel len s textom na niekoľkých stranách vo Worde. Nechcelo sa mu otravovať grafikov a dávať im prácu na štyri dni. K RTVS by pričlenil aj TASR.
Ján Fülle je proti zrušeniu koncesionárskych poplatkov a spoločný web nového média sa má stať lídrom spravodajstva v krajine.
Bývalý šéf Fun rádia Peter Abrahám hovoril, že na prípadnom odlžení RTVS sa musí podieľať aj štát. V prípade zvolenia by prehodnotil zmluvu o používaní archívu STV súkromnou TA3, v ktorej pracuje jeho manželka. Problém v tom nevidí.
Už do dvoch dní má k voľbám prijať mediálny výbor uznesenie a v piatok by sa malo v parlamente hlasovať.
„Dôležité nie je zvoliť kandidáta rýchlo, ale kvalitného," hovorí Tomáš Galbavý (SDKÚ). Smer bude voľbu bojkotovať, považuje ju za politickú.
Médiá by zrušil
S nápadom na skončenie verejnoprávnych médií kandiduje Tibor Takáč.
BRATISLAVA. Zrušiť, sprivatizovať alebo odštátniť. Do roka. Tibor Takáč, člen OKS, sa pri predstavovaní projektov ukázal ako lekár s najradikálnejším receptom na problémy spojeného rozhlasu a televízie.
Minimálne chce, aby sa začalo debatovať aj o tejto možnosti. Program, ktorý obe médiá vysielajú za viac ako sto miliónov eur, sa mu máli.
„Verejnoprávna služba existuje všade, aj v Spojených štátoch. Štát tam takýto program nakupuje v súkromných médiách," spresňoval Takáč svoje predstavy. Podobne rozmýšľajú aj neziskovky. „Konkrétny návrh existuje aj v návrhu Programu pre reformnú vládu," hovoril. Spoluautorom bol aj prezident Nadácie F. A. Hayeka Ján Oravec.
Magda Vášáryová (SDKÚ) verí, že sa rozhlas i televíziu ešte podarí zreformovať. Silné verejnoprávne médiá chce podľa Dušana Jarjabka aj Smer.