BRATISLAVA.
"Najčastejším dôvodom sťahovania sú rodinné väzby a snaha bývať v rodinnom dome. Ale vzhľadom na finančné možnosti si mnohí klienti nedokážu obstarať ekvivalentné bývanie v meste, preto sa rozhodnú pre vidiek. Motívom môže byť takisto túžba po pokojnom živote bez stresu z mesta," uviedla pre TASR predsedníčka Asociácie realitných maklérov (ARM) Daniela Danihel Rážová.
Ako dodala, prevažná väčšina klientov realitných kancelárií však hľadá skôr bývanie v meste prípadne v jeho blízkom okolí.
"Veľké sťahovanie sa na vidiek bolo najmä v časoch, keď začali ceny bytov stúpať na takú mieru, že aj laikovi bolo jasné, že stačí dobre predať byť a kúpiť si za dobrú cenu dom na vidieku. Samozrejme, bolo to len do obdobia, keď na tento rast zareagovali ceny domov a pozemkov. Nato prišlo k absolútnej stagnácii trhu, hladina sa dorovnala a v súčasnosti je to relatívne vyrovnané," priblížil realitný maklér kancelárie RE/MAX 1 Developer Peter Vozár.
Prax realitných maklérov ukazuje, že na vidiek sa zväčša sťahujú ľudia medzi 40. až 55. rokom života, ktorí hľadajú predovšetkým pokoj a príjemné prostredie. Byty v mestách tak buď predávajú, alebo nechávajú potomkom.
"Ďalšími kategóriami sú ľudia v rôznom veku, ktorí tak urobia napríklad kvôli tomu, že do svojho zamestnania to majú bližšie alebo pohodlnejšie z nejakej blízkej dediny. Ďalšou skupinou sú tí, ktorí sa svoj sen o rodinnom dome rozhodli naplniť v niektorej z novopostavených štvrtí v daktorej z priľahlých obcí," doplnil Vozár.
Podľa riaditeľky bratislavskej realitnej kancelárie RE/MAX Happy Henriety Lukovicsovej bol pred dvoma až piatimi rokmi záujem o nehnuteľnosti medzi klientmi na vidieku vysoký.
"Od minulého roka sme však zaznamenali pokles záujmu o bývanie mimo Bratislavy. Prednedávnom mali záujem o bývanie na vidieku aj mladé rodiny, teraz sú to skôr starší ľudia. Mladé rodiny s deťmi nemajú v súčasnosti veľký záujem o vidiek," uzavrela.