BRATISLAVA. Bola rekonštrukcia bratislavského hokejového štadióna predražená? Necelé tri mesiace pred štartom hokejových majstrovstiev sveta sa táto otázka znova otvára.
„Hrôzostrašná suma,“ napísal minister v Hospodárskych novinách o cene štadióna, ktorá sa aktuálne odhaduje na 95 miliónov eur.
„Aj keď od nej odpočítame vyvolané investície, stále je to 86 miliónov eur za halu s kapacitou 10-tisíc sedadiel,“ pokračuje minister.
Keď si halu porovnal s inými arénami, vychádza mu štadión Ondreja Nepelu stále nadhodnotený. Porovnával ho s Riga arénou v Lotyšsku, halou vo Vilniuse, ale aj s košickou Steel arénou.
Jednoznačne povedať, či bratislavská hala vyšla verejné financie drahšie, než by mohla, nie je jednoduché. „Je zložité porovnávať stavbu, ktorá vzniká v inom meste za iných podmienok,“ povedal architekt Bohumil Kováč. Dodal, že v architektonickej brandži prevláda názor, že rekonštrukcia haly Ondreja Nepelu je drahá stavba.
Chyba sa podľa architekta Kováča urobila už v tom, že pri štarte projektu medzi sebou nesúťažili architektonické návrhy na arénu: „Varianty od rôznych autorov by ukázali, čo lokalita urbanisticky znesie a ukázali by sa aj rôzne ekonomické riešenia.“
Za Ďurkovského éry
Súhlasí aj architekt Peter Gero. „Závisí to aj od zariadenia haly. Neviem, či tam nie je zariadená vysoká koncertná akustika,“ zhodnotil architekt kvality haly za 85 miliónov eur.
Posúdiť arénu by mala nezávislá komisia expertov, ktorí sa pozrú na ponuku a zistia, či je cena správna, povedal architekt.
Komisiu, ktorá kontroluje hospodárne vynakladanie prostriedkov, má aj bratislavsky magistrát, a to od novembra. Aj tá však môže skontrolovať len to, čo sa spätne reálne skontrolovať dá, tvrdí hovorca bratislavského primátora Ľubomír Andrassy.
„Podozrenia o tom, že cena môže byť vysoká, sú zapríčinené tým, že bývalé vedenie mesta nezvládlo manažovanie projektu a že nielen poslanci, ale ani širšia verejnosť nemali podrobnejšie informácie, čo sa v danej sume nachádza,“ povedal Andrassy.
Bývalá šéfka Generálneho investora Bratislavy Jarmila Tvrdá hovorí, že žiadnej kontroly sa netreba obávať. Štát totiž určil človeka, ktorý kontroloval vynakladanie peňazí.
„Ten dotyčný chodil na stavbu, mal k dispozícii projekty, faktúry, všetky súpisy prác a na základe toho povedal ministrovi, že položku môže zaplatiť,“ povedala.
Ako použili dotáciu
Kontrolovať toky peňazí sa chystá aj ministerstvo financií. „V takej miere, v akej to vieme kontrolovať, to kontrolovať budeme,“ povedal minister Ivan Mikloš.
Vysvetľuje, že ak by sa aj na použitie dotácie nemohla pozrieť vládna Správa finančnej kontroly, môže tak urobiť Najvyšší kontrolný úrad. Ten zatiaľ žiadny taký podnet nedostal a ani vo veci nekoná.
Kontrolu na štadióne sľubuje aj ministerstvo školstva, ktoré bolé formálne poskytovateľom dotácie.
Reakciu staviteľa Ingsteel sa nepodarilo získať.