BRATISLAVA. Majiteľov barov a reštaurácií už niekoľko týždňov zamestnáva podrobná evidencia fliaš s alkoholom. Musia totiž každodenne zapisovať všetky liehoviny, ktoré predali či kúpili podľa čiarových kódov.
Barom a reštauráciám to tiež zvyšuje náklady. „Zamestnanci tu strávia viac času. Tie hodiny platím," povedal Marián Pavlovič z nitrianskeho podniku Barracuda.
Aby si evidenciu uľahčil, takzvané EAN kódy si pretlačil do tabuliek. Potom už len pripisuje ku kódom predané množstvá.
Viacerí nezapisujú kódy Iní prevádzkovatelia barov sa rozhodli novinku, ktorá má prispieť k zachytávaniu nelegálneho alkoholu, ignorovať. Aj preto, že nie je jasné, ako si štát predstavuje zmeny v praxi, tvrdí Miloš Miklovič z pivárne Turčan.
Ak si podniky nevedú evidenciu liehovín na dennej báze, hrozí im podľa colného riaditeľstva pokuta od 67 eur.
Obchodníkov a reštaurácií sa už zastalo ministerstvo hospodárstva. Vo svojej analýze vyčíslilo cenu, ktorú by ročne platili všetci maloobchodníci za byrokraciu spojenú s evidenciou alkoholu, na takmer 28 miliónov eur.
Na toľko vychádza pracovná sila, ktorá by v podnikoch manuálne prepisovala čiarové kódy. Keby sa firmy rozhodli kúpiť si nový softvér a čítačky kódov, aby si prácu uľahčili, vyšlo by to jednu prevádzku zhruba na 2500 eur.
Čaká sa na zmeny Rezort hospodárstva spochybnil aj to, či takýto systém evidencie povedie k želanému zvýšeniu výberu dane z liehu. Ministerstvo financií tvrdí, že zatiaľ je to priskoro hodnotiť.
„K dnešnému dňu totiž ešte štát nezinkasoval spotrebnú daň za január," povedal hovorca rezortu financií Martin Jaroš.
"No aj keď sa nazberá dlhší časový rad údajov, porovnanie medziročných hodnôt vybratej dane nedá presný obraz, keďže rozdiel nevyplýva len z metodiky kontroly. Je tu napríklad efekt predzásobenia v roku 2010, keď bývalá vláda od marca zvyšovala spotrebnú daň z liehu," vysvetľuje Jaroš.
"Výber dane tiež ovplyvňuje fakt, že po kríze sa len postupne oživuje domáci dopyt. Z aktuálnej daňovej prognózy vyplýva, že v tomto roku by mal štát na dani z liehu vybrať zhruba o 11 miliónov eur viac," dodáva Jaroš.
Ministerstvo však uvažuje o tom, že by vyškrtalo časť byrokracie, ktorú priniesli zmeny z čias bývalej vlády.
Podrobnosti však neuviedol. Podľa kuloárnych informácií sa rezortu pozdáva evidencia podľa čiarových kódov. Ich každodenné zapisovanie by sa však zrejme mohlo stať minulosťou.
Colná správa vďaka čiarovým kódom mapuje pohyb liehu na trhu. „Novela nadstavila podmienky tak, aby bolo možné spotrebiteľské balenie liehu sledovať od daňového subjektu, ktorý ho uviedol do obehu, až po subjekt, ktorý má povolenie na predaj," povedala hovorkyňa Colného riaditeľstva Miroslava Slemenská.
Plánovaný a skutočný príjem zo spotrebnej dane z liehu
2008
2009
2010
2011
Rozpočet plánovaný (v mil. EUR)
208
216
212,1
214,2
Skutočný stav (v mil. EUR)
223
192,6
205,7
Percentuálne plnenie
107,21%
89,17%
96,87%
CBA_zakon_474_2009_evidencia_liehovin_100211