BRATISLAVA. Koalícia hľadá spôsob, ako ešte pred začatím predaja teplární znížiť riziko korupcie alebo podozrení z korupcie pri privatizačných tendroch.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) pred dvoma týždňami na koaličnej rade navrhla, aby privatizáciu šiestich štátnych teplární sledovali aj zástupcovia niektorej z inštitúcií EÚ, napríklad Európskeho úradu boja proti podvodom (OLAF).
„Pôjde o posilnenie transparentnosti výberovej komisie, ktorá bude rozhodovať o výbere privatizačných poradcov z pohľadu jej externej kontroly," povedal o návrhu premiérkin hovorca Rado Baťo. Išlo by o prvý prípad, keď by výber poradcu kontrolovali pozorovatelia.
Presný návrh bude známy v marci, keď ministerstvo hospodárstva, financií a FNM povedia, aký podiel v teplárňach treba predať.
Koalícii sa návrh pozdáva
S návrhom premiérky nemá problém žiadna koaličná strana. Väčšinou hovoria, že podporujú akýkoľvek návrh na zlepšenie transparentnosti pri privatizácii.
Predseda Mosta-Hídu Béla Bugár nechcel Radičovej návrh priamo komentovať. Stanovisko poskytne po tom, ako si prečíta materiál z dielne ministerstiev a fondu.
Podobný návrh ako premiérka má aj SaS, ktorá ním podmieňuje svoj súhlas s privatizáciou. „Jednou z našich podmienok je, aby celý proces monitorovala Európska investičná banka alebo iná podobná medzinárodná inštitúcia," povedal šéf poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
Okrem ekonomickej analýzy predaja majú liberáli ešte jednu podmienku: žiadajú, aby sa zefektívnila regulácia cien tepla, ktorú má na starosti ministerstvo, ktoré riadi ich nominant Juraj Miškov.
S Radičovej návrhom nemá problém ani KDH.
Zdražovanie je hlúposť
Zdražovanie tepla je argument, ktorý využíva opozícia proti predaju teplární. Šéfovia súkromných teplárenských firiem, ktoré majú záujem o kúpu štátnych, hovoria, že je to hlúposť.
„Ceny schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý posudzuje výšku našich nákladov veľmi prísne," povedal člen predstavenstva spoločnosti Cofely Roman Tožička.
Rovnaký názor má aj Dalkia: „Ceny sú limitované a regulované pre všetkých výrobcov a dodávateľov bez rozdielu, či ide o štátne, alebo o súkromné teplárne," zdôrazňuje obchodný riaditeľ Dalkie Vojtech Červenka.
Smer už oznámil, že sa predaj pokúsi zablokovať zákonom. Podpredseda strany Dušan Čaplovič vyhlásil, že ich návrh má šancu získať podporu koaličných poslancov.
Lídri koalície to popreli. Kresťanskí demokrati sú za, chcú diskutovať len o spôsobe predaja. Boli by radi, keby sa časť akcií presunula na samosprávy. Rovnaký návrh má aj SNS.
Štvorica Obyčajných ľudí si ako jediná necháva možnosť svojej podpory návrhu z dielne Smeru otvorenú.
„Pred hlasovaním o tomto zákone budeme počúvať argumenty oboch strán a podľa toho sa rozhodneme," povedal líder hnutia Igor Matovič.
Teplárne majú odpornú dohodu s politickou mocou, píše Marián Leško.