BRUSEL. Výbor poľnohospodárskych expertov európskej dvadsaťsedmičky totiž schválil reziduálny 0,1-% podiel kontaminácie geneticky modifikovaným materiálom (GMO) pre importované krmivo.
Únia je odkázaná v značnej miere na dovoz krmiva, ktoré napríklad z Južnej a Severnej Ameriky môže obsahovať stopy geneticky modifikovaných zŕn. To bolo dôvodom zabavenia niekoľkých zásielok v roku 2009 a nepovolenia ich použitia farmármi v EÚ, pripomína dnes internetový denník EUObserver.
Zástancovia takéhoto kroku sa prikláňajú aj k názoru, že čeliac zvýšenej cene potravín na svete je potrebné dbať na dôsledné udržanie reťazca dodávok krmív.
EÚ bola počas posledných rokov veľmi nejednotná v téme povolenia alebo jednoznačného zákazu geneticky modifikovaných potravín i krmív.
Rada EÚ pre poľnohospodárstvo riešila túto tému na niekoľkých sedeniach, no členské štáty nedokázali vytvoriť väčšinu pre podporu využívania takýchto krmív aspoň v určitej skupine členských štátov.
A tak v platnosti vydržala nulová tolerancia únie voči GMO až doteraz. Dohodu na úrovni členských krajín však musí odobriť ešte Európsky parlament, ten je však v tejto otázke skôr zdržanlivý.
Nespokojnosť s takýmto rozhodnutím vyjadrili okamžite organizácie venujúce sa ochrane životného prostredia.
"Žiadna potreba pre takýto krok nie je, teda iba možno v prípade, keby ste boli akcionárom niektorej z firiem zaoberajúcich sa genetickým modifikovaním rastlín. Je to výlučne komerčný tlak," cituje Marka Breddyho z Greenpeace EUObserver.
Potraviny i krmivá z geneticky modifikovaných plodín sa bežne používajú napríklad v USA, medzi výhody pestovania takýchto plodín patrí odolnosť voči škodcom a chorobám. Naopak kritici takejto metódy zásahu do genetiky vyčítajú, že existujú obavy z ich vplyvu na život ľudí.