PEKING. V posledných šiestich rokoch rástla čínska ekonomika medziročne priemerne o 8 %. Vlani bol jej prírastok dokonca 10,3 %. Čínska ekonomika rýchlo prekonala tlak krízy a stala sa najrýchlejšie rastúcou na svete.
Avšak ekonomický vzostup sprevádza rast spotrebiteľských cien. Najsilnejšie sa prejavuje v stúpaní cien potravín a bytov. Ekonómovia a poprední politici však v posledných mesiacoch často zdôrazňujú, že vláda musí urobiť zmeny v hospodárskej politike tak, aby dosiahla pokles rastu spotrebiteľských cien. Čínska ekonomika by mala dostávať v budúcnosti rastové podnety z výdavkov spotrebiteľov a nie z obrovských vládnych investícií a úverov poskytovaných bankami.
Čínske vedenie v päťročnom pláne na roky 2011-2015 rozhodlo znížiť priemerný ročný rast hrubého domáceho produktu na 7 %. Ten by mal podľa premiéra "zvýšiť kvalitu a efektívnosť hospodárskeho rastu".
Wen v odpovediach zdôraznil aj nevyhnutnosť ochrany životného prostredia. Poukázal na to, že životné prostredie sa nesmie stať obeťou vysokého hospodárskeho rastu, neuváženého rozvoja, ktorý prinesie nadbytok výrobných kapacít, ale bude nepriaznivo pôsobiť na prírodu a enormne čerpať zdroje. Poukázal aj na to, že rast ekonomiky je nevyvážený.
Wen vyjadril svoje názory na ďalšie smerovanie druhej najsilnejšej ekonomiky sveta šesť dní pred zasadnutím parlamentu, na ktorom sa bude okrem iného schvaľovať nový päťročný plán krajiny.
Premiér diskutuje s občanmi už tri roky vždy pred zasadnutím Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov. Otázky sú starostlivo vybrané a týkajú sa hlavne nových iniciatív vlády.
Informovala o tom agentúra AP.